کد خبر: 162170 A

ابوترابی در نطق میان دستور:

سالهاست که برنامه های کمک مستقیم به نیازمندان از محل منابع عمومی و کمک های مردمی به عنوان راه حل گذرا و موقت اجرا می‌شود اما این گونه برنامه‌ها نه با کرامت ذاتی عموم مردم سازگاری دارد و نه قابل تعمیم و تداوم است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به پنج مانع بزرگ کسب و کار در کشور، گفت: بروکراسی اداری، ربای قانونمند حاکم شده در نظام بانکی، بهره وری کم ادارات و کارخانه‌ها، بودجه نویسی مجلس و دولت و نبود عدالت اجتماعی مهم‌ترین موانع بزرگ در راه پیروزی جنگ اقتصادی کشور است.

به گزارش ایلنا، ابوالفضل ابوترابی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با اشاره به پنج مانع بزرگ کسب و کار در کشور، گفت: بروکراسی اداری، ربای قانونمند حاکم شده در نظام بانکی، بهره وری کم ادارات و کارخانه‌ها، بودجه نویسی مجلس و دولت و نبود عدالت اجتماعی مهم‌ترین موانع بزرگ در راه پیروزی جنگ اقتصادی کشور است.

متن کامل نطق ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد و تیروان و کرون به شرح ذیل است:

با سلام و درود به روان پاک شهدا و سلام و عرض ادب خدمت مردم سرافراز ایران اسلامی و حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای نجف آباد و تیروان و کرون و همکاران ارجمند و آرزوی توفیق روزافزون برای مقام معظم رهبری.

همانگونه که مستحضر هستید وظیفه مجلس شورای اسلامی ریل گذاری و رونق بخشی و حل مشکلات با وضع و اصلاح قوانین است و اگر بخواهیم آسیب‌شناسی کنیم در جنگ اقتصادی ۵ مانع بزرگ عمده کسب و کار به دین شرح است:

اولین و مهم‌ترین مانع کشور، بروکراسی اداری است. در سال ۱۳۵۷ انقلاب ایدئولوژیک انجام دادیم، ولی متاسفانه انقلاب اداری انجام نشده است و تا اموراتی که در توان مردم است دولت واگذار ننماید و دولتی کوچک و چابک ایجاد نشود، ظرفیت‌های کشور آزاد نمی‌گردد و نمی‌توانیم در عرصه اقتصادی در جهان نقشی داشته باشیم، لذا اصلاح بنیادین نظام اداری یک امر ضروری است.

دومین مانع بزرگ پیشرفت کشور که باید مجلس ورود جدی در این زمینه پیدا کند و منتظر اقدامات دولت نماند، اصلاح نظام بانکی کشور است. صنایع و تولید کشور با سودهای کلان توان رقابت با سایر رقبای خود را ندارند و ربای قانونمند در نظام بانکی حاکم شده که بسیاری از خانواده‌ها را تا مرز طلاق رسانده است و صنایع به شدت متضرر شده‌اند.

سومین مانع بزرگ تولید وایجاد اشتغال، بهره وری کم ادارات و کارخانجات و تعطیلات زیاد مملکت است که باید یک کار جهادی و فرهنگی برای ایجاد فرهنگ کار و کاهش و ساماندهی تعطیلات انجام گیرد. ما مردم ایران عمدتا مردمی کم کار و پر مصرف هستیم که باید مثل کشورهای پیشرفته، فرهنگ کار و مصرف کم جایگزین فرهنگ فعلی ما شود که دین مبین اسلام نیز بر این امر تاکید دارد.

چهارمین مانع بزرگ پیروزی در جنگ اقتصادی که باید مورد توجه قرار گیرد اصلاح بودجه نویسی در دولت و مجلس است.

از موانع دیگر بزرگ کسب و کار که طرح آن توسط اینجانب و دکتر عبدی تهیه شده و می‌طلبد همکاران مجلس در زمان رای گیری این طرح را مورد توجه قرار دهند طرح تامین ا جتماعی فراگیر است. برقراری عدالت اجتماعی و زدودن غبار فقر و محرومیت از چهره جامعه اسلامی جزو هدف‌های والای نظام جمهوری اسلامی ایران است هر چند در این زمینه تاکنون دستاوردهای مهمی حاصل شده است اما همچنان در لایه‌های مختلف جمعیت، آثاری از فقر و تنگدستی وجود دارد.

سالهاست که برنامه‌های کمک مستقیم به نیازمندان از محل منابع عمومی و کمک‌های مردمی به عنوان راه حل گذرا و موقت اجرا می‌شود، اما این گونه برنامه‌ها نه با کرامت ذاتی عموم مردم سازگاری دارد و نه قابل تعمیم و تداوم است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش عمده پوشش صندوق‌های بیمه اجتماعی در کشور ما که نزدیک به نیمی از شاغلان و فعالان اقتصادی کشور هستند و همچنین سایر اقشار جامعه از قبیل زنان سرپرست خانوار، ‌زنان خانه دار، شاغلان موقت و پاره وقت را شامل نمی‌شوند بنابراین، طرح تامین اجتماعی فراگیر که شامل مستمری بازنشستگی خود و از کارافتادگی می‌باشد با ویژگی‌های متفاوت نسبت به بیمه اجتماعی مزد و حقوق بگیران و متناسب با شرایط شغلی و درآمدی اقشار غیر حقوق بگیر در جامعه طراحی شده که انتظار می‌رود با لطف و یاری خداوند متعال بتواند دامنه پوشش نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی را توسعه دهد و با برقراری آرامش و امنیت خاطر آینده اجتماعی، زمینه را برای اجرای برنامه‌های اقتصادی، رفع موانع کسب و کار و توسعه اشتغال پایدار فراهم سازد.

در پایان به رئیس جمهور عرض می‌کنم که آیا می‌دانید با استخر، سونا و جکوزی که شما در دفترتان با مبلغ گزاف ساخته‌اید و خانم شما از پول بیت المال در مکان دولتی به نام کاخ سعدآباد جشن برگزار نمود، بسیاری از متدینینی که از گرفتن یارانه انصراف داده بودند پشیمان شده‌اند؟

اما در مورد حوزه انتخابیه شهرستانهای نجف آباد، تیران و کرون به عرض می‌رساند، نجف آباد پایتخت ایثار و شهادت است، شهرستانی که بیشترین شهید به نسبت جمعیت را در کشور به خود اختصاص داده، تنها شهرستانی که یک لشگر دارد و آ‌نهم لشگر مقدس و همیشه پیروز ۸ نجف اشرف که اولین فرمانده آن شهید حاج احمد کاظمی بوده، شهرستانی که سه نماینده شهید تقدیم انقلاب نموده، شهرستانی که یک چهارم صنایع کوچک اصفهان را در یازده شهرک و ناحیه صنعتی خود جای داده، شهرستانی که ۴۰ هزار دانشجو در دانشگاههای این شهرستان تحصیل می‌کنند اما متاسفانه شهرهای نجف آباد، تیران، امیرآباد، ویلاشهر، یزدان شهر، عسگران، ‌دهق و علویچه، رضوانشهر، گلدشت، کهریز سنگ و جوزدان هنوز فاقد شبکه فاضلاب است، علی رغم تشکر از اقدامات خوب مدیر عامل آب و فاضلات شهری استان، تسریع و اختصاص بودجه در این پروژه‌ها ضروری است.

شهر گلدشت جهت حل مشکل اسناد با کمیته امداد نیاز به عنایت ویژه مسئولین این نهاد مقدس دارد هر چند این مشکل به نوعی به سمت حل شدن پیش می‌رود.

مشکل موقوفات فیروزآباد و قسمتی از یزدان شهر و روستاهای دولت آباد و کردسفلی و علیا نیاز به تسریع مسئولین در طرح تبدیل به احسن موقوفات دارد که قسمت اعظم حل این مشکل چندین ساله تا به حال انجام گرفته.

مشکل آب کشاورزان غرب استان اصفهان نیاز به اختصاص بودجه و عنایت شورای عالی آب کشور دارد که از معاون ریاست جمهوری اسلامی که خود قبلا استاندار اصفهان بوده چنین انتظار است که براساس عدالت عمل نمایند.

از معاونت بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور آقای شهیدی انتظار داریم بعنوان استثنا در جلسات مدیران کل کشور حضور پیدا کنند چونکه تعداد شهدا نجف آباد بیش از سه استان دیگراست.

اما در خصوص دیگر شهرستان حوزه انتخابیه شهرستان تیران و کرون با مردمی باصفا و صداقت ولی محروم باید عرض نمایم که وزیر بهداشت و درمان انتظار است در خصوص بیمارستان امام رضا(ع) تیران و ردیف دار شدن این بیمارستان که سالهاست قول داده شده تسریع نماید و مشکل آب آشامیدنی روستاهای این شهرستان و همچنین روستاهای بخش مهر دشت نیاز به بودجه فوری دارد که متاسفانه مشکل آب شرب روستاهای کرون و مهردشت به وضعیت قرمز رسیده و اختصاص بودجه فوری جهت اجرای طرح آب رسانی بسیار ضروری است.

از وزر راه و شهرسازی می‌خواهم که به علت کشته‌های بسیاری که به دلیل نبود زیرگذرهای روستاهای هومان، نسیم ‌آباد، نهضت آباد و شهر عسگران و دانشگاه آزاد نجف آباد و تیران و همچنین جاده علویجه به پلیس راه نسبت به اختصاص بودجه تسریع نمایند.

بنیاد شهید و امور ایثارگران بودجه پول جنگ جهان طلاق کسب و کار کمک های مردمی مجلس شورای اسلامی نظام جمهوری اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر