کد خبر: 162475 A

لاریجانی در نشست با مسئولان استان خراسان جنوبی:

برخی از افراد تولیدکننده هستند که به علت تلاطمات و نوسانات اقتصادی نیاز به حمایت و تامین منابع اعتباری دارند که در این رابطه در قانون گفته شده که باید جرائم دیرکرد این افراد بخشیده و معوقات طی ۵ سال وصول شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم حمایت از رونق اقتصادی، گفت: باید ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری برای حمایت از تولید شناسایی و در اختیار مردم قرار گیرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی که به طبس سفر کرده است، در نشستی با مسئولان استان خراسان جنوبی بر لزوم حمایت از رونق اقتصادی تاکید کرد و گفت: اولویت همه مسئولان باید رونق تولید باشد تا در کنار آن آبادانی ایجاد شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: قطعاً باید ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری برای حمایت از تولید شناسایی و در اختیار مردم قرار گیرد. از طرف دیگر باید شناسایی کنیم که چه پروژه‌هایی را می‌توان به مردم سپرد تا اگر این موضوع محقق نشد در مرحله آخر آن را به دولت واگذار کرد. به طور مثال در بیمارستان‌های منطقه طبس سرمایه‌گذاری بسیاری شده اما هم‌اکنون به علت کمبود اعتبار، نیرو و تجهیزات این مراکز تامین نشده است، حال اگر این پروژه‌ها به بخش خصوصی واگذار شود قطعاً کار‌ها سریع‌تر انجام می‌گیرد. همچنین در بودجه اجازه داده شده که سهام بیمارستان‌ها به مردم و پزشکان داده شود.

وی ادامه داد: در واگذاری پروژه‌ها باید از ابتکاراتی استفاده شود تا قدرت مانور مردم در تمام حوزه‌ها به ویژه معدن وجود داشته باشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه متاسفانه از ظرفیت معدن در کشور و استان خراسان جنوبی استفاده نشده است، گفت: قطعاً در این رابطه نباید به تامین اعتبار از سوی دولت امید داشت، بلکه باید از ظرفیت‌های قانون بودجه و برنامه پنجم توسعه استفاده شود تا امکان برای حضور بخش خصوصی در این امور فراهم شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به بروز مشکلات کشور در حوزه معوقات بانکی تصریح کرد: هم‌اکنون در این رابطه دو بخش وجود دارد. نخست افرادی که پول و وام‌های خود را دریافت کرده‌اند اما در راه درست هزینه نکرده‌اند که به طور حتم در این رابطه مسئولان با کمک قوه قضائیه باید با این افراد برخورد کنند. اما برخی از افراد تولیدکننده هستند که به علت تلاطمات و نوسانات اقتصادی نیاز به حمایت و تامین منابع اعتباری دارند که در این رابطه در قانون گفته شده که باید جرائم دیرکرد این افراد بخشیده و معوقات طی ۵ سال وصول شود.

لاریجانی با بیان اینکه همه باید حامی تولید باشیم، گفت: همه در استان خراسان جنوبی به ویژه استاندار باید به دنبال تسهیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل باشند. از طرف دیگر پروژه‌هایی که در این استان به تولید کمک می‌کنند باید در اولویت قرار گیرند.

وی افزود: تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ‌زنی شده اما تنها حدود ۲۰ یا ۳۰ هزار میلیارد تومان برای این پروژه‌های اعتبار اختصاص یافته که این موضوع نشان‌دهنده این است که پروژه‌های موجود برای بهره‌برداری به چندین سال زمان نیاز دارند که این موجب فرسوده شدن نهایی پروژه‌ها می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های قانون برای واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی استفاده شود، به مشکلات عمده کشور در حوزه کمبود آب اشاره کرد و گفت: مسئولان باید در این بین از تکنولوژی‌های آبیاری تحت فشار حمایت و در جهت سرمایه‌گذاری این امور تلاش کنند.

لاریجانی با اشاره به ظرفیت‌های بالای بازار افغانستان برای استان خراسان جنوبی، بر لزوم ساخت جاده ارتباطی این استان با این مناطق تاکید کرد و گفت: قطعاً با ساخت مسیر و جاده می‌توانیم از ظرفیت‌های این حوزه استفاده کنیم.

لاریجانی طبس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر