کد خبر: 211581 A

به منظور تامین نظر شورای نگهبان؛

در جلسه علنی امروز مجلس طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور که از سوی شورای نگهبان به موادی از آن ایراد گرفته شده بود را مورد بررسی قرار داده و با اصلاح برخی از مواد این طرح به شرح زیر موافقت کردند.

با مصوبه امروز صبح نمایندگان مجلس هرگونه تبلیغ در خصوص پیشگیری از بارداری و کاهش فرزندآوری ممنوع شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه علنی امروز مجلس طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور که از سوی شورای نگهبان به موادی از آن ایراد گرفته شده بود را مورد بررسی قرار داده و با اصلاح برخی از مواد این طرح به شرح زیر موافقت کردند.

در جریان بررسی ماده ۲ این طرح نمایندگان با پیشنهاد کمیسیون بهداشت مبنی بر اصلاح و الحاق یک تبصره به این ماده با ۱۲۷ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده ۲ این طرح آمده است هر گونه تبلیغ در خصوص پیشگیری از بارداری و کاهش فرزند آوری ممنوع است.

گفتنی است در تبصره این ماده آمده است در صورت تخلف رسانه‌ها از حکم این ماده متناسب با عمل ارتکابی و تکرار آن متخلف به مجازات‌های مندرج در ماده ۳۵ قانون مطبوعات مصوب ۲۲/۱۲ / ۶۴ و اصلاحات بعدی آن محکوم می‌شود. نمایندگان مجلس با اصلاح ماده ۳ این طرح با ۱۴۱ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده ۳ این طرح آمده است موارد آموزشی و ضروری در راستای احتراز از تهدیدات سلامت جسمی و روانی مادر و کودک از شمول این قانون مستثنی است. وزرات بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی مکلف است آئین نامه اجرایی این ماده و تبصره ماده ۱ را ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون تهیه نمایند و به تصویب هیات وزیران برساند.

از سوی دیگر نمایندگان مجلس با اصلاح ماده ۱ و تبصره این طرح به شرح زیر موافقت کردند:

در ماده ۱ و تبصره آن بعد از عبارت تهدید سلامت و جسمی، عبارت جسمی و روانی اضافه می‌شود.

بارداری بهداشت درمان و آموزش جلسه علنی رسانه رشد سلامت شورای نگهبان کمیسیون بهداشت مطبوعات نمایندگان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر