کد خبر: 217323 A

کارخانه ای در نطق میان دستور

اگر تحریم ها به اشکال دیگر ادامه پیدا کند، مذاکرات بی فایده است و تیم مذاکره کننده باید بداند نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگز پای توافقنامه ای را که در آن عزت، اقتدار و تمامی حقوق هسته ای ملت ایران نادیده گرفته شده باشد، امضا نخواهد کرد

نماینده مردم همدان تاکید کرد: تیم مذاکره کننده باید بداند نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگز پای توافقنامه‌ای را که در آن عزت، اقتدار و تمامی حقوق هسته‌ای ملت ایران نادیده گرفته شده باشد، امضا نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا ابراهیم کارخانه‌ای در صحن علنی مجلس با تسلیت به مناسبت ایام محرم گفت: ملت ایران همچنان قدرتمندانه به راه خود در پرتو حماسه عاشورا باعزت و سرافرازی ادامه خواهند داد و شکی نیست که رمز اقتدار و پیروزی جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۵ سال گذشته، هوشمندی رهبری انقلاب، وحدت کلمه، ایستادگی و مقاومت ملت سلحشور ایران بوده است.

نماینده مردم همدان با بیان اینکه مسأله هسته‌ای سال‌هاست در نوک پیکان توطئه‌های دشمنان قرار گرفته است، یادآور شد: مسأله هسته‌ای مهم‌ترین مسأله‌ای است که ایران اسلامی را در شرایط موازنه قدرت قرار داده است. امروز کسانی در یک طرف میز مذاکره نشسته‌اند که در طول ۳۵ سال گذشته برای توقف چرخ قدرتمند انقلاب از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند اما علیرغم خواست آن‌ها ملت ایران امروز قدرتمند‌ترین کشور منطقه است.

وی افزود: تیم مذاکره کننده باید در این میدان مبارزه نیز با شهامت و شجاعت قدرتمندانه از حقوق ملت سرافراز ایران دفاع کند و بداند زیبنده ملت قهرمان ایران نیست که سفیران آن‌ها در مقابل دشمن ذره‌ای کوتاه آمده و تن به زیادت طلبی آن‌ها بدهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس نهم در ادامه با تأکید بر اینکه اظهارات شرم آور رئیس تیم مذاکره کننده آمریکایی پاسخ قدرتمندانه‌تری را از سوی تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران می‌طلبد، گفت: اگر تحریم‌ها به اشکال دیگر ادامه پیدا کند، مذاکرات بی‌فایده است و تیم مذاکره کننده باید بداند نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگز پای توافقنامه‌ای را که در آن عزت، اقتدار و تمامی حقوق هسته‌ای ملت ایران نادیده گرفته شده باشد، امضا نخواهد کرد.

وی ادامه داد: به عنوان مسئول کمیته هسته‌ای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با صراحت و قاطعیت به تیم مذاکره کننده اعلام می‌کنم که نمایندگان ملت هرگز یک قدم از حقوق هسته‌ای خود که با خون شهیدان دانشمند هسته‌ای آمیخته است کوتاه نخواهد آمد.

کارخانه‌ای تصریح کرد: در جایی که انباشت صد‌ها تن اورانیوم غنی شده زیر ۵ درصد کوچک‌ترین کاربردی در تسلیحات نظامی هسته‌ای ندارد، چانه زدن و ایجاد محدودیت برای ظرفیت و حجم غنی سازی و تعداد سانتریفیوژ‌ها به هیچ وجه از سوی تیم مذاکره کننده پذیرفته نیست.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مرز مذاکرات هسته‌ای فقط و فقط شفافیت در غنی سازی است، تأکید کرد: این شفایت نیز با نظارت آژانس انجام می‌شود که تا کنون ۷ هزار نفر روز بازرسی از تأسیسات هسته‌ای یک کشور در تاریخ فعالیت آژانس نیز در هیچ جای جهان سابقه نداشته است.

وی افزود: بهای این شفافیت، حقوقی است که بر اساس ماده ۴ NPTبه عنوان یک حق مسلم برای تمامی کشورهای عضو به رسمیت شناخته شده است.

کارخانه‌ای توقف غنی سازی ۲۰ درصد در حد رفع نیاز را برای لغو تمامی تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای که ظالمانه علیه ملت ایران تحمیل شده است، کافی دانست و گفت: بدون شک نمایندگان ملت هرگز زیر بار توافقی که دربرگیرنده محدودیت در غنی سازی زیر ۵ درصد و لغو تمامی تحریم‌ها اعم از هسته‌ای و غیر هسته‌ای نباشد، نخواهند رفت.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر تحریم‌ها در غالب‌های مختلف همچنان ادامه داشته باشد، مذاکرات بی‌فایده است و نفعی متوجه ملت ایران نخواهد شد و نتیجه‌‌ همان خواهد شد که رهبری معظم انقلاب در رابطه با ادامه مذاکرات فرمودند

اورانیوم ایران ایران اسلامی حقوق صحن علنی مجلس کمیسیون انرژی محرم ملت ایران نمایندگان مجلس شورای اسلامی هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر