کد خبر: 223797 A

جلالی در دیدار سفیر روسیه در تهران:

غرب و آمریکا باید به طور شفاف موضع خود در قبال گروه‌های تروریستی منطقه اعلام کنند چرا که ماهیت گروه‌های تروریستی کاملا مشخص است / نوبت ۱ + ۵ است که حسن نیت خود را در مذاکرات نشان دهد.

سفیر روسیه در تهران با حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با رییس این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا، کاظم جلالی در این دیدار با تشریح شرایط فعلی در منطقه و حضور و اقدامات گروه‌های تروریستی، گفت: با بررسی وضعیت گروه‌های تروریستی همچون داعش در منطقه، به وضوح حمایت‌های چند کشور منطقه و برخی کشورهای غربی در تجهیز آنها دیده می‌شود.

وی افزود: غرب و آمریکا باید به طور شفاف موضع خود در قبال گروه‌های تروریستی منطقه اعلام کنند چرا که ماهیت گروه‌های تروریستی کاملا مشخص است و نمی‌توان آنها را به دو دسته تروریست‌های خوب و بد، تقسیم کرد.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا با بیان اینکه مردم و حکومت‌های قانونی منطقه همچون سوریه بیشترین آسیب را از حضور تروریست‌ها در منطقه متحمل شده‌اند، تصریح کرد: برخی کشورهای منطقه که از پایگاه مردمی مناسبی در کشور خود برخوردار نیستند و حقوق ملت خویش را زیر پا می‌گذارند خود را حامی حقوق بشر معرفی می‌کنند و در پشت پرده از حامیان تروریست‌ها و از ناقضان اصلی حقوق بشر هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱ + ۵، یادآور شد: ایران در مذاکرات اخیر گام‌های مثبت خود را برداشته است و حال نوبت ۱ + ۵ است که حسن نیت خود را در مذاکرات نشان دهد.

وی ادامه داد: اگر گروه ۱ + ۵ در نشست‌های هسته‌ای با ایران مسائل حقوقی، فنی و کارشناسی را مدنظر قرار دهد و از تجارب به دست آمده از مذاکرات قبلی استفاده کند، مذاکرات به نتیجه مثبتی خواهد انجامید.

جلالی تاکید کرد: به روند مذاکرات بدبین نیستیم چراکه اگر غربی‌ها هم اراده درستی برای به نتیجه رساندن مذاکرات داشته باشند این موضوع می‌تواند به طور کامل حل شود.

وی با اشاره به موضوع قاچاق مواد مخدر از افغانستان، توضیح داد: باید کشورهایی درگیر موضوع قاچاق و ترانزیت مواد مخدر برای مقابله با آن اقدامات هدفمند و مشترکی را درنظر بگیرند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ شهید در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر داشته است، تصریح کرد: برخی نهادهای بین‌المللی بدون آگاهی و تنها با استناد به گزارش‌های غیرمستند برخی گروه‌های مخالف ایران، مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر را به عنوان نقض حقوق بشر از سوی ایران معرفی می‌کنند.

لوان جاگاریان با اشاره به قرارداد اخیر ایران و روسیه جهت احداثچند نیروگاه اتمی جدید در ایران در سفر رییس سازمان انرژی اتمی به مسکو، گفت: سفر آقای صالحی به مسکو، سفر خوب و موفقی بود و زمینه را برای برقراری روابط گسترده‌تر میان دو کشور فراهم کرد.

وی افزود: روسیه به تعهداتش در قبال ایران پایبند است و ما به تمام توافقاتمان عمل خواهیم نمود.

سفیر روسیه در تهران در ادامه با اشاره به اینکه غرب نگران توافقات اخیر میان ایران و روسیه است، گفت: قراردادهای ما با ایران کاملا شفاف و در چارچوب قوانین بین‌المللی است.

وی با اشاه به تحولات روی داده در روند مذاکرات ایران و ۱ + ۵، تصریح کرد: روسیه به نتایج مذاکرات خوشبین است و برای به نتیجه رسیدن مذاکرات، تمام تلاش خود انجام خواهیم داد.

لوان جاگاریان، یادآور شد: روسیه هیچ‌گاه بحثمذاکرات ایران را با مباحثی چون اوکراین، سوریه و دیگر موارد اختلافی با غرب گره نمی‌زند و تمام این موضوعات، به صورت مستقل از یکدیگر دنبال می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به تنش‌های روی داده میان روسیه و غرب، گفت: روسیه کشوری مستقل است و سیاست‌های خود را با واشنگتن تنظیم نمی‌کند.

سفیر روسیه در تهران تاکید کرد: تهدیدهای خارجی علیه روسیه، ملت ما را متحدتر کرده و محبوبیت رییس جمهور پوتین را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

لوان جاگاریان در پایان این دیدار مبارزه با داعش را نیازمند همکاری تمام کشورهای موثر در منطقه دانست و گفت: کشورهای غربی بالاخره از حضور در منطقه دست خواهند کشید چراکه امنیت این بخش از جهان باید به دست کشورهای منطقه تامین شود.

ایران حقوق بشر روسیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گروه ۱ ۵ گروه های تروریستی مرکز پژوهش های مجلس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مسکو هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر