کد خبر: 129108 A

مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی خبر داد؛

با تلاش مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور بیش از ۹۰ درخت کهنسال در کشور ثبت ملی شده‌اند که از این میان سرو ابرکوه اولین درخت کهنسالی است که به ثبت ملی رسیده است.

ایلنا: مدیرکل دفتر ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست با بیان اینکه سرو ابرکوه اولین درخت کهنسالی است که به ثبت ملی رسیده است، گفت: بیش از ۹۰ درخت کهنسال در کشور ثبت ملی شده‌ است.

به گزارش ایلنا، " شهاب الدین منتظمی " با بیان اینکه یکی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت از محیط‌های طبیعی و منحصر بفرد کشور است، گفت: درختان کهنسال، گنجینه طبیعی ماندگار و ذخیره ژنتیکی گیاهی هر کشور به شمار می‌آیند که حفاظت از آن‌ها از نظر ملی و تاریخ طبیعی اهمیت بسزایی دارد.

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برخی از درختان کهنسال کشور که با هدف حفظ و حراست از آن‌ها، بعنوان اثر طبیعی ملی معرفی شده‌اند، ‌ افزود: سرو ابرکوه در استان یزد با قدمت ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰ سال، سرو هرزویل در استان گیلان با قدمت ۲۰۰۰ سال، سرو سیرچ در استان کرمان با قدمت ۱۰۰۰ سال، سرو زربین سنگان در استان سیستان و بلوچستان با قدمت حدود ۲۰۰۰ سال و همچنین می‌توان سرو زربین قره باغ با قدمت ۱۰۰۰ سال، صنوبر شیروان با قدمت ۳۰۰ سال و ارس سرانی با قدمت ۲۷۰۰ سال در استان خراسان شمالی را بعنوان اثر طبیعی ملی ثبت شده است.

منتظمی، عامل سن، قطر، ارتفاع، فرم و گستردگی تاج را از جمله معیارهای سنجش این درختان عنوان کرد و گفت: با تلاش مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور بیش از ۹۰ درخت کهنسال در کشور ثبت ملی شده‌اند که از این میان سرو ابرکوه اولین درخت کهنسالی است که به ثبت ملی رسیده است.

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه درختان کهنسال در کشور با تهدیداتی مواجه است، اظهار داشت: مهم‌ترین تهدیدات این درختان آسیب‌های انسانی مانند نوشتن یادگاری بر روی تنه درخت، کوبیدن سکه و بستن پارچه که از اعتقادات مذهبی اهالی منطقه سرچشمه می‌گیرد، قطع شاخ و برگ‌ها، آتش افروزی، حفاری و تغییرات فیزیکی انجام پذیرفته در محدوده اطراف این درختان است.

استان سیستان و بلوچستان استان کرمان استان گیلان جنگل خراسان شمالی سازمان حفاظت محیط زیست قطر محیط زیست موزه یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر