کد خبر: 138966 A

با حضور مقامات ایرانی و عراقی؛

مهم‌ترین بخش طرح توسعه حرم علوی به نام صحن حضرت زهرا(س) به متراژ ۲۲۰،۰۰۰ مترمربع زیربنا و با معماری زیبای ایرانی و اسلامی در حال احداثاست.

ایلنا: ضریح امامزاده ابراهیم مجاب که به همت مردم استان مرکزی و به دست هنرمندان ایرانی در اراک ساخته شده است طی مراسمی باشکوه در مصلی این شهر رونمایی و برای انتقال و نصب در حرم مطهر امام حسین مهیا شد.

به گزارش ایلنا، در این مراسم که با حضور مردم اراک، مقامات و مسئولانی از ایران و عراق در مصلی بیت المقدس این شهر برگزار شد، پس از سخنرانی مسئولانی از ایران و نماینده تولیت حرم امام حسین(ع) از ضریح امامزاده ابراهیم مجاب پرده برداری و این ضریح مقدس گلباران شد.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور در این مراسم طی سخنانی ارادت ملت ایران اسلامی به ویژه استان مرکزی در کمک به به بازسازی و توسعه اعتاب مقدس را ستود.

حسن پلارک مشارکت ستاد در مرمت و نوسازی این اعتاب مقدس را به سه مرحله تقسیم کرد و افزود بعداز دیکتاتوری حکومت بعثی عراق قریب به ده سال است که ملت ایران به طور مداوم در بازسازی این اماکن مقدس گام نهادند.

وی تاکیدات، تاییدات و حمایتهای بی‌دریغ رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز حضرت آیت الله العظمی سیستانی و آیت الله شهرستانی را مشوقی برای حرکت عظیم شیعیان ایران برای کمک به مرمت و توسعه حرمهای عتبات عالیات در عراق دانست و افزود: درمرحلهٔ اول بازسازی، ستاد به تعمیر قبور ائمه معصوم علیهم السلام که به دست مزدوران بعثی تخریب شده بودند همت گمارد.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه فعالیت‌ها و اقدامات میانی و تامین نیازهای فوری از جمله ساخت مجتمع‌های بیمارستانی، خدماتی و رفاهی را مرحله دوم اقدامات ستاد بازسازی اعلام کرد و افزود: مرحلهٔ سوم، توسعه حرم‌ها در ۴ شهر مقدس عراق است.

حسن پلارک ادامه داد: مهم‌ترین بخش طرح توسعه حرم علوی به نام صحن حضرت زهرا(س) به متراژ ۲۲۰،۰۰۰ مترمربع زیربنا و با معماری زیبای ایرانی و اسلامی در حال احداثاست.

وی سرعت بالای پیشرفت و نیز تامین اعتبار این پروژه را معجزه آسا توصیف نمود و گفت: این پروژه که برخی اجرای آن را قریب به ده سال می‌دانستند در مدت ۴ سال اجرا خواهد شد.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه استان مرکزی را یکی از استان های پیشرو در امر بازسازی اعتاب مقدسه خواند و تاکید کرد: به همت مردم ایران همه حرمهای مطهر یک دوره مرمت و بازسازی شده و ضریح‌های فرسوده نیز نوسازی و تعویض شده‌اند.

در ادامه این مراسم همچنین نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و استاندار این استان و نیز نماینده تولیت حرم مطهر حسینی سخنرانی کردند.

گفتنی است که این ضریح با ابعاد طول ۷۰ / ۲ متر طول، ۲ مترعرض و ارتفاع ۲۵ / ۳ متر در مساحت ۵۵ / ۱۷ مترمربع با وزنی حدود ۵ / ۶ تن شامل ۱۰۰۰ کیلوگرم نقره، ۵۰۰ کیلوگرم مس، ۴ کیلو گرم طلا در طی سه سال توسط ۵۰ هنرمند و متخصص اراکی ساخته شده است.

خاطرنشان می‌شود طراحی این ضریح که شامل ۹ پنجره و یک درب می‌باشد توسط استاد باباخانی انجام شده و قلمزنی آن نیز برعهده استاد سلیم آبادی بوده است. هزینه ساخت این ضریح بالغ بر ۵ / ۳ میلیارد تومان از محل نذورات و کمکهای مردمی استان مرکزی تامین شده است.

آیت الله العظمی استان مرکزی امام حسین ایران ایران و عراق حضرت زهرا رهبر معظم انقلاب اسلامی عراق معماری نماینده ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر