کد خبر: 139430 A

سرپرست اداره کل امور عتبات سازمان حج خبر داد؛

کربلای معلی و نجف اشرف جزو امن‌ترین شهرهای عراق هستند به طوری که امسال ۵۰۰ هزار زائر ایرانی در اربعین به کربلا رفتند و سلامت به کشور بازگشتند.

ایلنا: سرپرست اداره کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت گفت: یکسان سازی هزینه روادید و دریافت عوارض در فرودگاه‌های نجف و بغداد با فرودگاه‌های ایران در انتظار تصویب هیأت وزیران دولت عراق است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، " محسن نظافتی " با ارائه گزارشی از سفر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج به عتبات عالیات گفت: این سفر در سطح بسیار خوبی برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر و رئیس سازمان حج و زیارت تصمیم گیرندگان اصلی در حوزه عتبات عالیات بودند که در این سفر حضور داشتند و با بالا‌ترین سطوح مقامات عراقی از نخست وزیر و کفیل ریاست جمهوری عراق تا دیگر مسئولان به رایزنی درباره وضعیت زائران پرداختند.

سرپرست اداره کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اشاره به دیدارهای وزیر گردشگری و وزیر و راه و ترابری عراق با رئیس سازمان حج و زیارت و نیز دیدار مسئولان ایرانی با عمار حکیم، مراجع تقلید و عتبه‌های کاظمین، کربلا و نجف، بررسی مسائل فرهنگی را نیز جزئی از برنامه این سفر عنوان کرد.

تسهیل روند اسکان و حمل و نقل زائران

وی همچنین از وعده‌های طرف عراقی برای تسهیل روند اسکان و حمل و نقل زائران ایرانی خبر داد و برخی از این وعده‌ها را نیازمند تصویب از سوی هیأت وزیران و برخی دیگر از مجامع عراقی عنوان و اظهار امیدواری کرد که نتایج این سفر در آینده‌ای نزدیک رسانه‌ای شود.

نظافتی با بیان اینکه مسئولان عراقی از طرح‌ها و پیشنهادهای سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری استقبال کردند و در جهت افزایش تعداد زائران قول‌های مساعدی دادند که منتظر اجرایی شدن آن هستیم، تصریح کرد: البته اجرایی شدن وعده افزایش تعداد زائران منوط به فراهم شدن زیرساخت‌ها است.

وی گفت: طرف عراقی ابراز تمایل کرد با سرمایه گذاری‌هایی که از سوی دو طرف انجام می‌شود، کیفیت خدمات دهی به زائران افزایش یابد و ما هم ابراز تمایل خود را مبنی بر اعزام ۲۰۰ دستگاه اتوبوس در ایام نوروز به عتبات عالیات اعلام کردیم که باید امکانات و ظرفیت موجود فراهم شود.

سرپرست اداره کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در ادامه، کاهش هزینه‌ها را دستاورد دیگر این سفر عنوان کرد و ادامه داد: نخست وزیر عراق دستور کاهش هزینه‌ها را مبنی بر اینکه دریافت هزینه از زائران عراقی و ایرانی، همسان سازی و قیمت‌های پایین‌تر لحاظ شود، صادر کرده است.

کاهش هزینه‌های سفر زیارتی عتبات

وی گفت: آقای نوری مالکی دستور یکسان سازی هزینه‌ها را صادر کرده است که در صورت تصویب در هیأت وزیران کشور عراق، ویزایی که عراقی‌ها برای زائران ایرانی به مبلغ ۳۰ و ۴۰ دلار صادر می‌کنند‌‌ همان ویزایی که ایران برای زائران عراقی صادر می‌کند، ۲۱ دلار خواهد شد.

نظافتی، یکسان سازی دریافت عوارض در فرودگاه‌های نجف و بغداد با فرودگاه‌های ایران را از موارد مصوبه هیأت دولت عراق عنوان و اظهار کرد: این قوانین مراحل قانونی خود را طی می‌کند که طبیعتا مقداری زمان بر است، اما در صورت تصویب حدود ۳۰ تا ۴۰ دلار از هزینه زائران کم خواهد شد.

وی از برخی رسانه‌ها که از کاهش هزینه‌های سفر زیارتی عتبات عالیات و افزایش تعداد اعزام‌ها خبر داده بودند ابراز گلایه کرد و گفت: منتظر افزایش سطح خدمات همچون هتل‌های مناسب و حمل و نقل در سطح استانداردهایی مانند عمره هستیم که البته مسئولان عراقی قول مساعد در این زمینه داده‌اند.

نظافتی ساخت هتل‌های جدید در عراق و بهبود سیستم حمل و نقل آن کشور را نیازمند همکاری سرمایه گذاران دانست و افزود: در این سفر بر اساس توافق دو کشور تردد اتوبوس‌های حامل زائران ایرانی و همچنین اتوبوس‌های عراقی در دو کشور حاصل شد که پس از آماده شدن زیرساخت‌ها اجرایی می‌شود.

نجف و کربلا امن‌ترین شهرهای عراق / راه سامرا همچنان بسته است

وی گفت: کربلای معلی و نجف اشرف جزو امن‌ترین شهرهای عراق هستند به طوری که امسال ۵۰۰ هزار زائر ایرانی در اربعین به کربلا رفتند و سلامت به کشور بازگشتند.

وی درباره فراهم شدن امکان زیارت امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) در سامرا نیز توضیح داد: فعالیت گروهک‌های تروریستی در سامرا به جهت شرایط جغرافیایی بیشتر است، اما عراقی‌ها از ما بیشتر طالب هستند که سامرا باز شود و در این زمینه نیز قول مساعد داده‌اند که اقداماتی انجام دهند.

نظافتی با بیان اینکه به محض اعلام فراهم شدن امکانات و شرایط امنیتی مناسب، زائران کربلا را به سامرا اعزام خواهیم کرد، گفت: اگر چه خبرهایی مبنی بر انفجار و مسائل تروریستی از تلویزیون پخش می‌شود، اما مردم نگران نباشند چراکه این‌ها در نقاط خاصی انجام می‌شود که زائران ما کمتر در آنجا تردد دارند.

زائران ایرانی در امنیت کامل

وی ادامه داد: مردم نگران هستند و می‌گویند در کاروان ثبت نام کردیم اما مرتب شاهد این اخبار تأسف بار هستیم که اگر این وقایع را به درستی پیگیری کنند می‌بینند که ما کمترین خسارت جانی را در زائران داشته‌ایم، چراکه شرکت‌های امنیتی به خوبی زائران را تحت پوشش قرار می‌دهند.

وی با اشاره به شهادت دو زائر ایرانی و مجروح شدن هشت تن دیگر در مسیر سامرا در ایام اربعین گفت: زائرانی که دچار این حادثه شدند آزاد بوده و خارج از برنامه سازمان حج و زیارت به سامرا رفته بودند، در مسیر زائران عادی هیچ اتفاقی در اربعین به این شلوغی نیفتاد.

سرپرست اداره کل عتبات سازمان حج و زیارت از رسانه‌ها و مطبوعات خواست که مردم را از هرگونه نگرانی درباره مسائل امنیتی عراق برحذر دارند و اعلام کنند که سازمان حج و زیارت تمام تلاش خود را به کار بسته است تا زائران را به سلامت به عتبات عالیات اعزام کند و باز گرداند.

ایام نوروز ایران تلویزیون دولت رسانه سلامت عراق کربلا گردشگری نجف اشرف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر