کد خبر: 151510 A

در ایام نوروز؛

با توجه به طولانی بودن تعطیلات نوروزی، نباید شرایط به گونه‌ای پیش رود که قیمت‌ها در تعطیلات تا چند برابر افزایش یابد / کمپ‌های خدمات جاده‌ای از ۲۶ اسفندماه تا ۱۶ فروردین‌ماه فعال خواهند شد.

ایلنا: ستاد هماهنگی خدمات سفرهای استان تهران با اعلام تخفیف ۴۰ درصدی هتل‌ها و ۲۵ درصد تخفیفی که سفره خانه داران تهران برای مسافران نوروزی در نظر گرفته‌اند از کنترل قیمت‌ها در تعطیلات خبر دادند و گفتند: «شش پایگاه اقامت موقت با ارائه امکانات اولیه برای اسکان مسافران به صورت رایگان در بوستان‌های آزادگان، ولایت، چیتگر، سرخه‌حصار و بهشت زهرا(س)، حرم امام(ره) و حرم عبدالعظیم(ع) در نظر گرفته شده است.»

به گزارش ایلنا، نشست ستاد هماهنگی خدمات سفرهای استان تهران با حضور استاندار، نمایندگانی از اداره‌های بهداشت و درمان، میراثفرهنگی و گردشگری، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، جمعیت هلال احمر استان و شهرداری تهران برگزار شد.

در این نشست «سیدحسین هاشمی» استاندار تهران با تاکید بر کنترل بیشتر قیمت‌ها در نوروز یادآور شد: «با توجه به طولانی بودن تعطیلات نوروزی، نباید شرایط به گونه‌ای پیش رود که قیمت‌ها در تعطیلات تا چند برابر افزایش یابد. از این رو بازرسانی از استانداری به صورت پنهانی برای بازرسی مراکز خدمات رسانی تهران و شهرستان‌ها اعزام می‌شوند تا گزارشات این امر را داشته باشیم.»

در این راستا بر به گوش بودن و در دسترس بودن مسئولان درخصوص پاخسگویی به شکایات و رسیدگی به امور مسافران نیز تاکید شد.

هاشمی همچنین به جایگاه‌های سوخت اشاره کرد و گفت: «هیچ‌یک از جایگاه‌های سوخت نباید برای تعطیلات نوروزی ذخیره‌ پایین داشته باشند و باید تدابیر لازم در این‌باره اتخاذ شود.»

تخفیف ۴۰ درصدی هتل‌ها و ۲۵ درصدری سفره خانه‌های تهران به مسافران نوروزی

در ادامه این نشست «رجبعلی خسروآبادی» مدیرکل میراثفرهنگی و گردشگری استان تهران نیز از ارائه تخفیف ۴۰ درصدی مراکز اقامتی و تخفیف ۲۵ درصدی سفره‌خانه‌های سنتی در تعطیلات نوروزی خبر داد و گفت: «با توجه به آنکه، تهران تقریبا مقصدی عبوری به شمار می‌آید و تعداد کمی از مسافران برای اقامت در تهران توقف می‌کند، به دلیل تعداد کم مسافران، اقامتگاه‌ها تا ۴۰ درصد در نوروز تخفیف می‌دهند و سفره خانه‌ها نیز ۲۵ درصد تخفیف را در نظر گرفته‌اند.»

گردشگری حلال را در نظر بگیریم

«سعید شیرکوند» معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراثفرهنگی و گردشگری نیز با ابراز تاسف از اینکه طی ۴۰ سال گذشته در تهران هیچ هتل ۵ ستاره‌ای ساخته نشده است تصریح کرد: «این امر نشان از آن دارد که گردشگری هنوز به چرخه‌ اقتصاد کشور وارد نشده است. این درحالی است که نباید به گردشگری به عنوان سرگرمی نگاه شود. در واقع گردشگری می‌تواند جایگزین اقتصاد نفتی باشد. گردشگری داخلی و خارجی می‌تواند چرخ اقتصاد کشور را بچرخاند.»

او در ادامه بر این نکته تاکید کرد که برخی از افراد به گردشگری به عنوان حاشیه نگاه می‌کنند و این بخش هیچگاه در دستور نبوده. این درحالی است که گردشگری انواع متنوعی دارد و آن گروه از گردشگرانی که با هنجارهای کشور ما هماهنگ نیستند، می‌توانند به ایران نیایند. در این راستا باید امکانات و استانداردهای لازم را برای گروه‌های دیگر گردشگران فراهم کنیم تا راه ورود این گروه از گردشگران بسته نشود.

به گفته معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراثفرهنگی و گردشگری، ذهنیت غلطی درباره گردشگری وجود دارد و عده‌ای گردشگری را برابر با دین‌گریزی و یا دین‌ستیزی می‌دانند، این درحالی است که در ادبیات بین‌المللی دنیا، موضوعی به نام گردشگری حلال وجود دارد و اگر بخشی از گردشگران که با هنجارهای ما هماهنگ نیستند می‌توانند به ایران سفر نکنند.

به گفته مسئولان، کمپ‌های خدمات جاده‌ای از ۲۶ اسفندماه تا ۱۶ فروردین‌ماه فعال خواهند شد. کمیته اسکان نیز شش پایگاه اقامت موقت با ارائه امکانات اولیه برای اسکان مسافران به صورت رایگان در بوستان‌های آزادگان، ولایت، چیتگر، سرخه‌حصار و بهشت زهرا(س)، حرم امام(ره) و حرم عبدالعظیم(ع) در نظر گرفته است.

در نوروز ۹۳،۱۴۳ پایگاه امداد و نجات در شهر‌ها و جاده‌های استان تهران مستقر خواهند شد که کمیته‌ امداد و نجات از ۱۵۰ نیروی امدادی به همراه ۲۰ دستگاه آمبولانس اضافه نیز بهره خواهد گرفت.

ادبیات اقتصاد کشور ایام نوروز پایگاه امداد و نجات تعطیلات تعطیلات نوروزی جاده جمعیت هلال احمر استان گردشگری مسافران نوروزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر