کد خبر: 182421 A

یک فعال میراثفرهنگی در گفت‌وگو با ایلنا:

«این خانه قدمتی طولانی دارد و حضور مداوم مردم در آن و استفاده از حمام و دستشویی‌های هتل موجب تخریب این بنا خواهد شد.»

خانه عامری‌های کاشان که در دوره زندیه احداثشده و یکی از بزرگ‌ترین آثار تاریخی این شهر است، از سوی سازمان میراثفرهنگی به اقامتگاه و رستوران تغییر کاربری داده، در حالی که یک فعال حوزه میراثفرهنگی اعتقاد دارد این تغییر کاربری آسیب‌ها جدی به این بنای تاریخی وارد می‌کند.

محسن قاسمی شاد فعال حوزه میراثفرهنگی در مورد واگذاری بنای تاریخی خانه عامری‌ها ی کاشان به بخش خصوصی و تغییر کاربری آن به هتل، درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: در کشورهای پیشرفته این خانه‌ها معمولا تبدیل به موزه می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. در حالی که در ایران تاکنون برای چند اثر باستانی این اتفاق افتاده که تبدیل به هتل و یا رستوران شده‌اند.

وی با اشاره به واگذاری این خانه برای ۵۹ سال به بخش خصوصی، ادامه داد: این خانه قدمتی طولانی دارد و حضور مداوم مردم در آن، آب حمام و دستشویی‌ها ی هتل موجب تخریب این بنا خواهد شد.

این فعال حوزه میراثفرهنگی با بیان اینکه واگذاری بنا‌های نفیس باید با اجازه مجلس شورای اسلامی صورت بگیرد، افزود: به جز این بنا آثار باستانی دیگری مانند ارگ راین در کرمان، مجموعه چشمه علی دامغان، کاروانسرای مرنجاب و… نیز به بخش خصوصی واگذار شده است که آثارمخربی بر این بناهای تاریخی داشته است برای نمونه کف یکی از قسمتهای اصلی «ارگ راین» که دومین بنای خشتی جهان است را سرامیک کرده‌اند، در دیگر بنا‌ها هم تغییرات کاربری سبب نشست دیوار‌ها خشک شدن درختان و… شده است.

قاسمی شاد اظهار کرد: سازمان میراثفرهنگی با بودجه‌ای که در اختیار دارد می‌توانست این بنای تاریخی را به موزه تبدیل کنند. درحالی که اکنون مشخص نیست که این بنای تاریخی با تبدیل شدن به هتل تا ده سال دیگر بتواند دوام بیاورد یا خیر.

آثار تاریخی ایران باستانی بخش خصوصی بودجه تغییر کاربری جهان مجلس شورای اسلامی موزه هتل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر