کد خبر: 186956 A

اسماعیل کهرم در گفتگو با ایلنا:

«رودخانه زاب تنها ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال دارد و این مقدار آب برای دریاچه ارومیه که ۳۷ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد کفاف نخواهد داد.»

مشاور سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی اشاره کرد که با کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی آب رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای احیای این دریاچه کافی خواهد بود و نیازی به انتقال آب رودخانه‌های مرزی به این دریاچه نیست.

اسماعیل کهرم فعال محیط زیست و مشاور سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با بخشی از طرح ستاد احیا دریاچه ارومیه در مورد انتقال آب رودخانه‌های ارس و گلاس(زاب) از طریق کانال به این دریاچه گفت: در گذشته نیز مسئله بهره‌برداری از آب رودخانه ارس مطرح شده و با واکنش شدید کشور آذربایجان روبرو شده بود.

وی ادامه داد: آب این رودخانه‌ها مشاع است و ایران حق ندارد طبق معاهدات بین المللی مرزی از این رودخانه‌ها به این شکل استفاده کند. همچنین رودخانه زاب نیز تنها ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال دارد و این مقدار آب برای دریاچه ارومیه که ۳۷ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد کفاف نخواهد داد.

این فعال محیط زیست افزود: رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۷ میلیارد متر مکعب آب دارند که در واقع ۱۰ الی ۱۲ برابر آب رودخانه زاب است بنابراین اگر در گذشته این منابع مدیریت شده بود، اکنون شاهد خشک شدن دریاچه ارومیه نبودیم.

کهرم در پایان اشاره کرد: در بخش دیگری از طرح ستاد احیای دریاچه ارومیه به کاهش۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی اشاره شده است؛ به نظر می‌آید که اگر این مسئله تحقق پیدا کند نیازی به انتقال آب از دیگر رودخانه‌ها نخواهد بود ومشکل دریاچه ارومیه حل خواهد شد.

اسماعیل کهرم ایران بخش کشاورزی دریاچه ارومیه سازمان حفاظت محیط زیست محیط زیست انتقال آب رودخانه مکعب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر