کد خبر: 187880 A

«یکی از این دامداران خسارت دیده با مراجعه به پلیس گفت: این حمله شب گذشته در منطقه «اشه» این روستا حادثشده و ۲ نفر از چوپانان که به همراه گله در منطقه حضور داشته‌اند، از ترس جان از محل حادثه گریخته‌اند.»

یک قلاده پلنگ ایرانی با حمله به گله گوسفندان در روستای «درده» از بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه یک رأس دام را درید.

به گزارش ایلنا، ماموران انتظامی شهرستان فیروزکوه از طریق فوریت‌های پلیسی از حمله یک قلاده پلنگ به گله گوسفندان و دریده شدن یک رأس دام در روستای درده مطلع و بلافاصله بهمراه کار‌شناسان اداره حفاظت محیط زیست در محل حاضر شدند.

بر اساس این خبر، یکی از این دامداران خسارت دیده با مراجعه به پلیس گفت: این حمله شب گذشته در منطقه «اشه» این روستا حادثشده و ۲ نفر از چوپانان که به همراه گله در منطقه حضور داشته‌اند، از ترس جان از محل حادثه گریخته‌اند.

این دامدار فیروزکوهی با اشاره به تکرار این حادثه در هفته گذشته بیان داشت: از ابتدای حمله این نوع حیوان به گله‌های گوسفندان در منطقه، تاکنون ۹ رأس گوسفند و بُز توسط این درندگان شکار شده‌اند و خسارت‌هایی را به اهالی و دامداران وارد نموده‌اند.

«رضا کرمی» رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه در این زمینه گفت: گزارشهای زیادی مبنی بر مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در حوالی روستاهای دهستان «پشتکوه» از بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه رسیده است و محیط بانان این اداره به دنبال بازگرداندن این حیوان به زیستگاه خودش هستند.

وی تصریح کرد: این گربه سان وحشی که از حیواناتی همچون کل، بز، میش و گراز تغذیه می‌کند، متاسفانه به علت توسعهٔ روز افزون روستا‌ها و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و ملی مسیر گذرهای طبیعی حیات وحش، بسته گردیده و این امر باعثسرگردانی حیات وحش و درخطر انقراض قرار گرفتن این سرمایه شده است و به ناچار حیات وحش به حاشیه روستا‌ها کشیده شده که البته حضور چنین حیواناتی با توجه به طبعشان در این مناطق موقتی است.

کرمی گفت: پلنگ حیوان بسیار مغروری است که به ندرت آن هم در شرایط بسیار خاص که موقعیت خود یا فرزندانش را در خطر ببیند به انسان‌ها حمله می‌کند و بر این اساس، مردم این مناطق نباید هیچ گونه رعب و وحشتی از این حیوان داشته باشند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه بیان کرد: با این شرایط تعداد محیط بانان را افزایش داده‌ایم تا با کاستن از ترس و وحشت برخی اهالی، مانع از سوء استفاده شکارچیان شویم.

تغذیه تغییر کاربری حفاظت محیط زیست حیوان سرمایه کشاورزی گربه حمله روستا فیروزکوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر