کد خبر: 205147 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران:

بر اساس پیش‌بینی‌های هوا‌شناسی انتظار می‌رود، تا پایان آبان ماه سال جاری فقط دو روز شاهد بارش باران در کلانشهر تهران باشیم که این موضوع در تثبیت خاک و کنترل منشا کانون‌های گرد و غبار در اطراف تهران متاسفانه تاثیر خاصی نخواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران گفت: تهران از ابتدای سال ۶ روز هوای پاک داشته است.

به گزارش ایلنا، محمدهادی حیدرزاده با در نشست کارگره آلودگی هوای تهران با اشاره به اینکه مدل آلودگی هوای تهران تغییر کرده است، گفت: در حال حاضر عمده آلودگی هوا به علت ذرات معلق کمتر از دو ونیم میکرون بوده که این امر متأثر از پدیده گرد و غبار است.

وی افزود: بیشتر منشا گرد و غبار داخلی تحت تاثیر خشکسالی، بیابانی شدن کشور و کاهش سفره آب‌های زیرزمینی و نشست زمین قرار گرفته است.

حیدرزاده با بیان اینکه کمترین وزش باد در تهران موجب افزایش ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون شده و در نتیجه هوای تهران در شرایط ناسالم قرار می‌گیرد، اظهار داشت: البته در موضوع شکل گیری ذرات معلق عوامل دیگری نیز تاثیرگذار است که از آن جمله سوخت مصرفی خودرو‌ها است.

وی با اشاره به اینکه ارتقاء سطح استاندارد سوخت و خودرو از اقدامات مناسبی بوده که با پیگیری‌های دولت تدبیر و امید صورت گرفته است، ابراز داشت: هم‌اکنون در ۱۲۳ جایگاه شهر تهران سوخت با کیفیت مناسب توزیع می‌شود و تا پایان سال جاری در تمام کلانشهرهای کشور بنزین یورو ۴ توزیع خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: نتیجه این اقدامات، بهبود کیفی وضعیت هوای تهران از ابتدای سال تاکنون بوده که داشتن ۶ روز هوای پاک و برخورداری از حدود ۷۹ درصد هوای مطلوب(پاک و سالم) گواه این موضوع است.

حیدرزاده ادامه داد: البته مشکلات در حوزه حمل و نقل و ترافیک، معاینه فنی خودرو‌ها و منابع ثابت آلاینده و نیز برنامه خروج واحدهای صنعتی دارای بار آلایندگی از استان تهران همچنان باقی است و بحران آلودگی هوا علی رغم اقدامات مناسب، کماکان در کشور بخصوص تهران ادامه دارد.

وی با اعلام اینکه ۵ ساله بودن قانون معاینه فنی از جمله مشکلاتی است که همچنان ادامه دارد، افزود: منابع ثابت در استان تهران آلودگی‌های قابل ملاحظه‌ای را تولید می‌کند که از جمله آن می‌توان به پالایشگاه و معادن سیمان اشاره کرد.

حیدرزاده با تصریح این موضوع که در مورد وضعیت آلایندگی صنایع و آلودگی هوا نمی‌توان از سلامت مردم هزینه کرد، گفت: با تشکیل کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا در سازمان محیط زیست، برنامه‌های جامع کاهش آلودگی هوا قبلی مربوط به سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۹۰ همزمان با فعالیت دولت جدید در این کارگروه بررسی، کار‌شناسی و آسیب‌شناسی شد و سپس به تصویب هیأت وزیران رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران با بیان اینکه این مصوبه دارای محورهای متعدد است، افزود: بررسی وضعیت آلودگی منابع ثابت و متحرک، آموزش و تنویر افکار عمومی و بطور کلی تکالیف دستگاه‌های اجرایی در خصوص کاهش آلودگی هوا با قید زمانبندی مشخص از جمله محورهای این مصوبه است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای مصوبات استانی و همچنین بررسی کیفیت سوخت نیروگاه‌ها و استفاده از خودروهای برقی در کارگروه ملی پیگیری می‌شود.

دبیر گارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران درآستانه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، گفت: ۷۰ درصد آلودگی‌ها در کلانشهر تهران ناشی از منابع متحرک است.

حیدرزاده در ادامه یادآور شد: هم‌اکنون خوشبختانه خودروهای تولیدی شرکت‌های خودروسازی داخلی بر اساس استاندارد یورو ۴ تولید می‌شود که این مهم پس از انجام آزمایش‌های لازم که در حال اجراست، از خرداد ماه سال جاری محقق شد.

وی همچنین عنوان کرد: موتورسازان نیز برای مهلتی که گرفته بودند هنوز درخواست تمدید نکردند و اکنون در تولید موتور استاندارد یورو ۴ مشکلی نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین با اشاره به پیش‌بینی کاهش تعداد روزهای بارانی در پائیز امسال ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌های هوا‌شناسی انتظار می‌رود تا پایان آبان ماه سال جاری فقط دو روز شاهد بارش باران در کلانشهر تهران باشیم که این موضوع در تثبیت خاک و کنترل منشا کانون‌های گرد و غبار در اطراف تهران متاسفانه تاثیر خاصی نخواهد داشت.

استان تهران استاندارد بارش باران ترافیک حفاظت محیط زیست خاک خودرو زمین گرد و غبار یورو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر