کد خبر: 211323 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

حال باید دید که این همه هیاهو و هزینه برای خارج کردن چه مقدار زباله بوده است و آیا این اتفاقات و هزینه‌ها ارزش چنین کاری را داشته است یا خیر.

رئیس اداره برنامه‌ریزی منابع محیط زیست کرمانشاه ضمن بیان اینکه تا ۱۵ - ۲۰ روز آینده زباله‌های خارج شده از غار «پراو» به ارتفاعات پایین منتقل خواهد شد، از عدم هماهنگی انجمن غار و غار‌شناسی با محیط زیست استان برای انجام این عملیات انتقاد کرد.

«محمدرضا نقدی» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد پاکسازی غار «پراو» گفت: متاسفانه گروهی که برای پاکسازی رفتند، از قبل هماهنگی‌های لازم با اداره محیط زیست استان را انجام نداده بودند، به همین دلیل ما نتوانستیم که یک روزه برای آنها هلی‌کوپتر تهیه کنیم.

وی افزود: در روزی که بنا بود ما برای غارنوردان آب و آذوقه ببریم هلی‌کوپتر به محل اعزام شد اما به دلیل شرایط بد آب و هوایی نتوانست فرود بیاید، روز بعد هم که به منطقه برگشتیم به سختی توانستیم گروه را پیدا کنیم با این وجود حدود ۲۰ بطری ۱۰ لیتری آب برای آنها برده بودیم که اما در آن زمان، غارنوردان با قاطر آب مورد نیاز خود را منتقل کرده بودند.

نقدی در پاسخ به این گفته که هلی‌کوپتر محیط زیست به جای آذوقه حاوی تابلو و سیمان بوده است، گفت: از چند وقت پیش تصمیم داشتیم که تابلوهایی را در آن منطقه نصب کنیم، بنابراین چون فرصت مهیا شد تابلو‌ها را نیز در کنار آذوقه و آب با خود برده بودیم اما هدف ما از هزینه کردن برای هلی کوپتر بردن غذا و آذوقه بود.

رئیس اداره برنامه ریزی منابع محیط زیست کرمانشاه افزود: هلال احمر نیز برای در اختیار گذاشتن هلی‌کوپتر ۱۵ میلیون از ما تقاضا کرده بود که تهیه کردن این مبلغ مدتی زمان ‌برد؛ البته توانستیم ۵ میلیون تومان نیز از هلال احمر تخفیف بگیریم.

وی در مورد انتقال زباله‌ها به ارتفاعات کمتر گفت: این اقدام را با کمک دیگر NGO‌های استان در ۴ الی ۵ فاز انجام خواهیم داد و تنها در صورت لزوم از هلی‌کوپتر استفاده خواهیم کرد؛ حداکثر تا ۱۵ الی ۲۰ روز آینده این زباله‌ها جابجا خواهند شد.

نقدی در پایان ضمن انتقاد از گروه‌های غارنوردی که بدون هماهنگی دست به چنین اقداماتی می‌زنند، گفت: حال باید دید که این همه هیاهو و هزینه برای خارج کردن چه مقدار زباله بوده است و آیا این اتفاقات و هزینه‌ها ارزش چنین کاری را داشته است یا خیر.

پاکسازی غار «پراو»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر