کد خبر: 211442 A

استاندار مرکزی نسبت به هزینه کرد منابع بانک‌های خصوصی فعال در استان که در استانهای دیگر مصرف می‌شود هشدار داد.

استاندار مرکزی به همه بانک های استان یک هفته فرصت داد تا طرح های ارائه شده برای استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی را معرفی کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مرکزی، محمدحسین مقیمی در ششمین کارگروه اقتصاد استان با موضوع تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری در انتقاد از عملکرد ضعیف برخی از بانک‌ها گفت: ۶۰ درصد منابع پولی بانک‌های خصوصی این استان در خارج از استان هزینه می‌شود.

مقیمی تاکید کرد: از آنجا که این بانک‌ها در استان فعالیت دارند و از امکانات این استان بهره‌مند هستند باید منابع خودشان را در استان هزینه کنند.

وی با اشاره به اینکه برای ایجاد اشتغال جدید منابع بانک‌های استان باید در همین استان هزینه شود افزود: بانک‌های خصوصی استان باید در چارچوب سیاست‌های مالی و پولی کشور منابع‌ خود را در استان هزینه کنند.

وی با بیان اینکه خروج این منابع از استان ضربه جبران‌ناپذیری را به اقتصاد استان وارد می‌کند بر لزوم برنامه ریزی در خصوص رفع این مشکل برنامه‌ریزی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه از کل ۲۵۰۰میلیارد تومان سهم صندوق توسعه ملی برای کشور بر اساس برنامه حدود ۸۰۰ میلیارد تومان در سال جاری در اختیار بانک‌های خصوصی استان قرار گرفته تا از طریق تسهیلات با سود ۱۹ و ۲۱درصد در اختیار واحدهای صنعتی، کشاورزی و گردشگری استان قرار بگیرد تصریح کرد: انتظار ما از بانک‌های دولتی وخصوصی استان رسیدگی سریع‌تر به طرح‌های ارائه شده و رفع نواقص آنها برای معرفی به صندوق توسعه ملی جهت اتفاده از این تسهیلات است.

مقیمی تصریح کرد: دولت برای خروج از رکود شرکت‌های تولیدی که از قبل فعالیت داشته و امروز با مشکل نقدینگی مواجه شده اندپرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی را در دستور کار قرار داده تا این تسهیلات برای واحدهای موجود در نظر گرفته شده و در قالب این تسهیلات هیچ واحد جدیدی ایجاد نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اگر این تسهیلات در استان به موقع جذب نشود سهم استان‌های دیگر خواهد شد با دادن یک فرصت یک هفته به مدیران بانک‌ها و مسئولان ادارات کل صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و گردشگری استان از آن‌ها خواست تابا پیگیری‌های لازم علاوه بر رفع مشکلات واحدهای معرفی شده پیگیری‌های لازم برای جذب و پرداخت تسهیلات را داشته باشند.

مقیمی تصریح کرد: تسهیلاتی که در سال جاری از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است با توجه به مشکلات واحدهای اقتصادی، ناچیز است و مسئولان دستگاه‌های مرتبط و بانک‌ها باید با معرفی طرح‌ها در جذب منابع تلاش و جدیت داشته باشند.

وی این سیاست دولت راتلاش برای احیاء تولید با حفظ اشتغال با تزریق سرمایه در گردش به واحدهای صنعتی موجود و با هدف خاتمه دادن به رکود در تولید توصیف کرد.

مقیمی با اشاره به اینکه برای ایجاد هر شغل در صنعت به طور متوسط به اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان نیاز است اظهار کرد: اکثر واحدهای بزرگ صنعتی استان قبل و اوایل انقلاب ایجاد شده‌اند و برای حفظ آنها باید سرمایه در گردش واحد‌ها تأمین شود.

اشتغال ایجاد اشتغال سرمایه صندوق توسعه ملی صنعت معدن و تجارت کشاورزی گردشگری گردشگری استان مشکلات نقدینگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر