کد خبر: 381332 A

رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی از افتتاح 38 پروژه فنی، عمرانی و تولیدی همزمان با حضور رئیس جمهور در این استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی بابایی، مدیرکل جها کشاورزی استان مرکزی در نشستی که با حضور اصحاب رسانه به مناسبت سالروز تشکیل جهاد کشاورزی امروز چهارشنبه 26 خرداد ماه جاری در سالن جلسات این اداره برگزار شد، گفت: استان مرکزی علی رغم صنعتی بودن در بخش کشاورزی در کشور جایگاه ویژه ای دارد و جزء 10 استان اول محسوب می‌شود و حدود 90 هزار بهره بردار در این بخش شامل 10 درصد از شاغلین استان در این حوزه مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه 12 درصد از محصولات کشاورزی استان مازاد بر نیاز جمعیت استان است؛ لذا محصولات مازاد به کشورهای همجوار و استان های دیگر صادر می شود، بیان کرد: 12 درصد از سهم تولید ناخالص ملی کشور مربوط به استان مرکزی است.

 بابایی با اشاره به اینکه در سال گذشته طبق آمار رسمی گمرک حدود 40 میلیون دلار صادرات بخش کشاورزی استان بود، ابراز کرد: اعتقاد بر این است که صادرات بیش از این مقدار است چراکه بخشی از محصولات از جمله پسته، انار و گل و گیاهی که در استان تولید می شود از طریق استان های دیگر صادر می شود و در این راستا به دنبال ایجاد  پایانه های صادراتی در داخل خود استان هستیم.

وی در ادامه به تشکیل اتاق فکر با حضور تشکل‌های کشاورزی، کشاورزان خبره و پیشرو اشاره کرد و گفت: در این اتاق فکر با جدیت مباحث علمی و تخصصی دنبال می‌شود که در تصمیم گیری و تصمیم‌سازی به جهاد کشاورزی کمک می‌کند و به دنبال تقویت اتاق فکر هستیم تا با کنار هم قراردادن بخش خصوصی و دولتی به رونق بخش کشاورزی کمک کنیم.

بابایی با بیان اینکه 38 پروژه فنی، عمرانی و تولیدی همزمان با حضور رییس جمهور در این استان افتتاح می شود، ابراز کرد: این پروژه ها در زیر بخش های آب و خاک، خدمات فنی و مهندسی، تولیدات گیاهان، شیلات، صنایع تبدیلی و گل و گیاه بوده و کل سرمایه هزینه شده 734 میلیاردو 963 میلیون ریال است که 51 میلیارد و 525 میلیون آن از اعتبارات دولتی، 137 میلیاردو 303 میلیون ریال تسهیلات بانکی و مابقی آورده شخصی افراد است.

وی تصریح کرد: با افتتاح این پروژه ها 544 خانوار در 31 روستا از مزایای آن بهره مند می‌شوند 300 شغل مستقیم و 537 شغل غیر مستقیم ایجاد می شود.

جهاد کشاورزی استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر