کد خبر: 392528 A

ایلنا: مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی از ثبت جهانی قنات ابراهیم آباد اراک به همراه 10 قنات دیگر در سطح کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو خبر داد.

به گزارش ایلنا، حسینی گفت: قنات ابراهیم آباد اراک یکی از قنات‌های کهن ایران و استان مرکزی است که قدمتی حدود هزار ساله دارد.

حسینی افزود: سرچشمه این قنات ارتفاعات هفتاد قله است و 11 کیلومتر طول دارد.

وی گفت: قنات ابراهیم آباد که با دانش بومیان و شناخت آنها از فناوری قنات ایرانی ایجاد شده از زمان شکل گیری تا کنون نقش مهمی در تامین آب مورد نیاز کشاورزی و شرب اهالی روستای کهن ابراهیم آباد داشته و به عنوان یک عنصر تاریخی با ارزش جاری، زنده است و به عنوان آب شرب و کشاوری و سایر امور زندگی مورد استفاده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: اکنون حدود 500 هکتار از اراضی روستای ابراهیم آباد به صورت دوره‌ای از طریق این قنات سیر آب می‌شود.

این اثر تاریخی، فرهنگی که برای آبرسانی به روستای ابراهیم آباد در سده‌های پنجم و ششم شکل گرفته در سال گذشته با شمار 31150 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

روستای آبراهیم آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک واقع در دهستان مشک آباد است که دارای هزار و 38 نفر جمعیت در قالب 542 خانوار است.

قنات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر