کد خبر: 246466 A

روزشمار انقلاب؛

تحصن این افراد نامحدود است و دکتر زیباکلام عضو سازمان ملی دانشگاهیان اعلام کرده کمیته تدارکات متحصنان، امور مربوط به متحصنان را انجام می‌دهد و وسایل و امکانات لازم را در اختیار روحانیون مبارز و متحصن قرار خواهند داد.

انقلاب اسلامی ایران روزها و حوادثبسیاری را در خود ثبت کرده است؛ از خون هایی که بر زمین بسیاری از خیابان های کشور جاری شد تا تحصن و تظاهرات و… که همگی بر فرایند اعتراضات مردمی اثرگذار بود.

به گزارش ایلنا، بازخوانی این لحظه‌ها می‌تواند در تحلیل چرایی و چگونگی انقلاب بسیار موثر باشد. در این مطلب، مهمترین حوادث۷ بهمن ۱۳۵۷ را تیتروار بررسی می کنیم:

- به مناسبت رحلت پیامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)، میلیون‌ها نفر در سراسر کشور طی تظاهراتی، خواستار باز شدن فرودگاه مهرآباد برای بازگشت امام‌‌خمینی شدند و کارشکنی‌های بختیار را محکوم کردند.

- بختیار گفت برای ملاقات با " آیت‌الله خمینی " اگر لازم باشد، به پاریس خواهم رفت. " امام " در پاسخ گفت: " بختیار " غیرقانونی است و باید استعفا دهد؛ تا استعفا ندهد ملاقاتی در کار نیست.

- تحصن روحانیون در دانشگاه تهران در اعتراض به جلوگیری دولت بختیار از ورود امام خمینی(ره) به ایران

- ۴۰ نفر از روحانیون مبارز تهران، مدرسین حوزه علمیه قم و نمایندگان روحانیت مبارز شهرستان‌ها در اعتراض به بسته شدن فرودگاه و جلوگیری از بازگشت امام خمینی در محل مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند که طی روزهای بعد تعدادشان به ۴۰۰ نفر رسید.

- روزنامه کیهان‌‌ نوشت تحصن این افراد نامحدود است و دکتر زیباکلام عضو سازمان ملی دانشگاهیان اعلام کرده کمیته تدارکات متحصنان، امور مربوط به متحصنان را انجام می‌دهد و وسایل و امکانات لازم را در اختیار روحانیون مبارز و متحصن قرار خواهند داد.

- سخنگوی متحصنین نیز در گفت‌وگو با روزنامه کیهان گفت: به عقیده ما، عدم بازگشت امام خمینی، نتیجه توطئه‌ای است که توسط دولت انجام شده است. روحانی متحصن، جنتی درباره تاریخ بازگشت امام خمینی گفت هنوز تاریخ دقیق بازگشت مشخص نیست، چون نقشه‌ها دفع‌الوقت است. وی افزود: تحصن روحانیون تا بازگشت امام خمینی ادامه خواهد یافت و بی‌تردید نمایندگان و افرادی از گروه‌های مختلف مردم به تحصن خواهد پیوست.

- جنتی درباره ملاقات بختیار با امام گفت: ممکن است امام خمینی در صورت استعفای بختیار، ایشان را بپذیرند. به گفته سخنگوی متحصنین تا ظهر روز اول تحصن، آیت‌الله منتظری و دکتر بهشتی، از اعضای روحانیت مبارز تهران به جمع متحصنین پیوستند.

- آیت‌الله طالقانی نیز در پیامی به متحصنین آمادگی خود را برای شرکت در این تحصن اعلام کرد و گفت که به زودی در این تحصن شرکت خواهند کرد.

- در طول برگزاری تحصن نیز تلگراف‌های زیادی از طرف علما و مردم شهرستان‌ها در تایید و پشتیبانی از هدف متحصنین مخابره شد. بعدازظهر اولین روز تحصن، آیت‌الله طالقانی نیز به جمع متحصنین پیوست.

روز شمار انقلاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر