کد خبر: 106935 A

ایران از محل درآمد موسیقی در سطح دنیا هیچ نفعی نمی‌برد و دلیل آن هم بی‌توجهی خود اهالی موسیقی به امر موسیقی است.

ایلنا: همایون سلیمی(دبیرکل و رئیس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی استان گیلان) گفت: اهمیت موسیقی گیلان کمتر از محیط زیست و میراثفرهنگی نبوده و نیست متاسفانه توجه خاصی به مقوله موسیقی فاخر استان گیلان که نماد هنری گیلان زمین است، نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وی با بیان اینکه هنوز در سطح کشور مقوله موسیقی را یک نوع تفریح و سرگرمی کاذب تصور می‌کنند و فقط مصرف موسیقی را برای محافل عروسی، همایش و یا شب نشینی تجویز می‌کنند، گفت: هنر موسیقی یکی از پرهزینه‌ترین و تخصصی‌ترین هنر‌ها در دنیاست که متاسفانه بعضی‌ در ایران درجه هنری این هنر را به کمترین عنوان رسانده‌اند.

وی اظهار داشت: یک موسیقیدان باید سال‌ها در دانشگاه‌ها تحصیل کند تا علم موسیقی را فرار گیرد ولی در داخل کشور این هنر ارزنده دستخوش امیال عده‌ای خوشگذران و بی‌اطلاع از این هنر ارزشمندشده است.

رئیس صنف هنرمندان موسیقی گیلان گفت: ایران از محل درآمد موسیقی در سطح دنیا هیچ نفعی نمی‌برد و دلیل آن هم بی‌توجهی خود اهالی موسیقی به امر موسیقی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز گروهی به اهالی دل سوخته موسیقی لقب «مطرب» می‌دهند، افزود: مشخص نیست اگر موسیقی از نظر برخی از این افراد مطربی محسوب می‌شود چرا در دانشگاه‌ها کشور امروز موسیقی یک رشته تحصیلی به شمار می‌رود، یعنی یک جوان پس از سال‌ها زحمت در دانشگاه از رشته موسیقی فارغ‌التحصیل می‌شود تازه از سوی برخی از افراد و جریانات بی‌هویت مفتخر به کسوت مطربی می‌شود، آیا با این دیدگاه امیدی به رشد هنرمندان موسیقی می‌توان داشت؟

سلیمی در ادامه از مسئولان فرهنگی کشور و استان و همین طور وزیر ارشاد خواست تا با توجه به تاکیدات ریاست محترم جمهور مبنی همکاری وواگذاری بخشی از امور به انجمن‌های صنفی تا ضمن همکاری با انجمن صنفی هنرمندان موسیقی گیلان که تنها مرجع و سندیکای رسمی اهالی موسیقی شمال ایران یعنی گیلان، مازندران و گلستان است، همکاری موثری برای بهبود اوضاع صنفی و شغلی اهالی موسیقی گیلان انجام دهند و بودجه لازم و امکانات کافی را برای اعتلای موسیقی محلی در اختیار این سندیکا قرار دهند چراکه طی ۱۳سال گذشته هیچ همکاری و مساعدتی با تنها سندیکای قانونی اهالی موسیقی در گیلان نشده وحتی یک ریال از اعتبارات موسیقی به این نهاد مدنی اختصاص نیافته است.

وی یاد آورشد: هنرمندان موسیقی گیلان دارای سندیکا و انجمن صنفی موسیقی رسمی و به هر طریق ممکن قانونی خواستار استیفای حقوق قانونی خود هستند و امید دارند تا مسئولان دلسوز توجهی ویژه به این نهاد صنفی کنند، با بی‌خیالی و بی‌توجهی به انجمن‌های صنفی و اهالی موسیقی نمی‌توان به اعتلای موسیقی ارزشمند گیلان کمک کرد. هنر موسیقی در ایران و همین طور داخل استان گیلان نیاز مبرم به حمایت مسولینی دارد که ارزش هنر موسیقی فاخر را به خوبی می‌شناسند.

همایون سلیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر