کد خبر: 113120 A

رئیس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی استان گیلان:

در ۱۲ سال گذشته هیچ حمایتی از سوی ارشاد از انجمن‌های صنفی هنرمندان موسیقی نشده و این سازمانهای مستقل صنفی هیچ فعالیت قوی و موثری را نتوانسته‌اند برای استیفای حقوق صنفی اهالی موسیقی به انجام برسانند.

ایلنا: همایون سلیمی(رئیس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی استان گیلان) گفت: موسیقی نواحی مختلف ایران یکی از مهم‌ترین ارکان موسیقی کشور است و اگر به‌درستی مورد حمایت و تشویق مردم ومسولین هنری کشور از جمله رسانه‌های چون صدا وسیما قرار بگیرد و با اختصاص بودجه لازم به تشکل‌های فعال صنفی وهنری در حوزه موسیقی، می‌توان ضمن ایجاد اشتغال مفید برای اهالی موسیقی محلی در سطح استانهای کشور درآمدزایی هم ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: در همه کشور‌ها، موسیقی فولکلوریک نقش مهمی در زندگی روزمره مردم دارد اما در کشور ما روزبه‌روز نقش موسیقی‌دانان محلی از لحاظ هنری به علل مختلف کمرنگ‌تر شده و برعکس نوعی موسیقی بدون اصل و ریشه توسط عناصر نا‌آشنا با حوزه موسیقی محلی شکل می‌گیرد.

سلیمی گفت: هنرمندان موسیقی نواحی ایران همچنان به موسیقی اجدادی خود پایبندند و برای معرفی این نوع موسیقی به‌طور خودجوش بدون اینکه مورد حمایت جریان خاصی قرار گیرند، تلاش می‌کنند تا فراموش نشوند. البته با حمایت‌های کوتاه مدت از یک یا چند اثر موسیقی محلی در کشور نمی‌توان کمک قابل توجه‌ای به این حوزه کرد و چه بسا هنرمندانی که هیچ وقت قادر به انتشار تازه‌های هنری خود نمی‌شوند.

سلیمی؛ توجه به موسیقی بومی را یکی از سرمایه‌های ملی کشور درکنار دیگر سرمایه‌ها دانست و گفت: از آن رو که موسیقی از تاثیرگذار‌ترین هنر‌ها در سراسر ملل به شمار می‌رود و تاثیر آن بر مخاطب از هر هنری بالا‌تر است، باید از آن به شکل مطلوبی در راستای ترویج آیین‌های بومی و مذهبی استفاده کنیم. این هنر، احتیاج به ترجمه و واسطه ندارد. همچنین نواهای محلی و مذهبی اگر مبتنی بر فرهنگ مرز و بومی باشند به طور قطع تاثیر آن‌ها بر مخاطب داخلی وخارجی با نوع زبانی بسیار پر رنگ‌تر و ثمربخش‌تر خواهد بود لذا باید از اساتید موسیقی محلی در سراسر ایران یک حمایت جدی و اساسی کرد تا این هنر ارزشمند به تمام مردم دنیا از طریق رسانه‌ها معرفی شود.

وی افزود: هنوز ۱۰درصد از آهنگهای موسیقی محلی ایران به درستی معرفی نشده و تاخیر در حمایت از موسیقی محلی و نواحی موجب شده خیلی از اساتید مهم این رشته به دلیل کهولت سن از دست بروند یا قادر به انتقال آموخته‌های خود به نسل حاضر نباشد.

وی در پایان از مسولان هنری کشور و در راس آن وزیر ارشاد خواست توجه ویژه‌ای به موسیقی نواحی وبومی ایران وجایگاه انجمن‌های صنفی هنرمندان موسیقی وسایر رشته‌های هنری که در اجرای ماده ۱۳۱قانون کار به عنوان سندیکاهای هنرمندان طی سالهای گذشته در کشور تاسیس شده‌اند، داشته باشد و جایگاه انجمن‌های صنفی هنرمندان موسیقی را نادیده نگیرد چراکه در ۱۲ سال گذشته هیچ حمایتی از سوی وزارت ارشاد از انجمن‌های صنفی هنرمندان موسیقی نشده است و این موضوع موجب دلسردی اهالی موسیقی عضو این نهادهای صنفی مردم نهاد شده و این سازمانهای مستقل صنفی هیچ فعالیت قوی و موثری را نتوانسته‌اند برای استیفای حقوق صنفی اهالی موسیقی به انجام برسانند.

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی استان گیلان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر