کد خبر: 136653 A

در تالار رودکی؛

رنگ مهر در بخش دوم که به موسیقی ملی اختصاص یافته است قطعه اپیزودیک تابلوی کوچ، تصنیف بزم حضور، شیفته، صحرازده و شورالدشت به یاد استاد شهناز اجرا می شود.

ایلنا: کنسرت ملی و تلفیقی گروه رنگ مهر با اجرای آثاری از آرام خاچاطوریان، ابوالحسن صبا، سلیمی، برامس، شوبرت، شوستا کویچ، مهدی خالدی، ایرج پارسی و آریا کبیری ۲۵ دی ماه در تالار رودکی برگزار می شود.

به گزارش ایلنا‎‏؛ اجرای گروه رنگ مهر در دو بخش: موسیقی تلفیقی و موسیقی ملی اجرا می شود که در بخش اول نوازندگان با اجرای قطعات فانتزی لزگی، آیرلیق، رقص مجار، سرناد، چارداش و تلفیقی از والس شماره ۲ شوستاکویچ با آثار مهدی خالدی و ایرج پارسی شیوه های متفاوتی از نوازندگی و موسیقی تلفیقی را به اجرا خواهند گذاشت.

رنگ مهر در بخش دوم که به موسیقی ملی اختصاص یافته است قطعه اپیزودیک تابلوی کوچ، تصنیف بزم حضور، شیفته، صحرازده و شورالدشت به یاد استاد شهناز اجرا می شود.

بخش پایانی این کنسرت به کار متفاوت دیگری به نام غریبانه اختصاص یافته است که نوازندگی چنگ و اجرای " قول نی و چنگ " را در گوشه اراک به نمایش می گذارد.

نگار قیام(پیانو)، ارژنگ احمدی(تنبک، دف، دایره)، غزاله میرزازاذه(فلوت)، نیکتا نصری(ویولن) به همراهی سنتورنوازان الهام عظیم زاده، صفورا هنرور، مهشید فلاحی، الیکامهران پورو احسان هجری اجرای قطعات را برعهده دارند.

آریا کبیری از نوازندگان و آهنگسازان پیشکسوت که تنظیم تلفیق آثار را برعهده دارد درباره برگزاری این کنسرت گفت: جوانان گروه رنگ مهر سعی کرده اند با شیوه های متفاوتی موسیقی امروز را به گذشته و آثار بزرگان پیوند بزنند و با سازبندی های در نظر گرفته شده نوا و تکنیک را به گونه ای به خدمت بگیرند که حرفی نو در موسیقی ایران داشته باشند.

وی با اشاره رخوت موسیقی ایرانی در سال های اخیر گفت: جامعه امروز نیاز به تحول در موسیقی دارد. مخاطب همانطور که دگر اندیش شده به موسیقی دیگرگون نیاز دارد. موسیقی پدیده ای است که تنها در حرکت می توان آن مورد نقد و اشاره قرار داد. این شاید از خصوصیات منحصر به موسیقی در میان هنرها باشد. به همین دلیل باید حرکت آگاهانه و هدفمند را به موسیقی ملی اضافه کرد. امروز این سئوال مطرح است که موسیقی نمادی از زمان است؟ شاهدی برزمان است و یا خود زمان. اما هر چه که هست نباید به شکل و فرم ثابت نگه داشته شود.

نوازندگان گروه رنگ مهر، چهارشنبه این هفته ساعت ۲۰ در تالار رودکی به روی صحنه می روند.

گروه رنگ مهر نقشی نو بر موسیقی تلفیقی ایران می زند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر