کد خبر: 138886 A

نمایشگاه بزرگ جایگاه قرآن کریم در هنر ایران در ابوظبی برگزار خواهد شد.

ایلنا: نمایشگاهی از آثار هنرهای سنتی و صنایع دستی هنرمندان ایران از تاریخ ششم بهمن ماه به مدت ده روز در شهر ابوظبی برگزار خواهد شد. این نمایشگاه هنری با عنوان نمایشگاه جایگاه قرآن کریم در هنر ایران به بررسی تجلی آموزه‌­ها و انگاره­‌های قرآن کریم در آثار هنری هنرمندان تراز اول کشور خواهد پرداخت.

به گزارش ایلنا، پیام آریایی(دبیر اجرایی این نمایشگاه) گفت: این نمایشگاه به عنوان بخشی از پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران و به عنوان اولین گام این طرح بین­المللی به همت بخش خصوصی و با همکاری و همراهی دستگاه­های متولی امور فرهنگی و قرآنی کشور برگزار خواهد شد.

وی در مورد پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران افزود: این طرح دارای دو بخش اصلی شامل بخش اول فعالیت­های داخل ایران و بخش دوم فعالیت­های خارج ایران است. بخش فعالیت­های داخل ایران این پروژه شامل برگزاری نشست­‌های تخصصی کارشناسی، برگزاری کنفرانس بین­‌المللی علمی قرآن و هنر ایران، برگزاری نمایشگاه و اکسپوی بزرگ آثار فاخر هنر قرآنی، ایجاد پرتال جامع هنر و هنرمندان قرآنی و انتشار مستندات مرتبط با هنر قرآنی است. بخش فعالیت­های خارج ایران نیز از سه برنامه اصلی شامل برگزاری کارگاه­های عملی آموزش هنرای قرآنی، برگزاری نشست­ علمی و فرهنگی و برپایی نمایشگاه آثار فاخر هنر قرآنی در سطح بین­‌المللی است که در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران به اجرا درمی­‌آید.

پیام آریایی در مورد نمایشگاه جایگاه قرآن کریم در هنر ایران گفت: این نمایشگاه به مدت ده روز در شهر ابوظبی کشور امارات برگزار می­گردد و آثار هنرمندان تراز اول کشور در یکی از بهترین گالری­های هنری امارات به نمایش درخواهد آمد. در مدت برگزاری این نمایشگاه تعدادی از هنرمندان نیز در محل نمایشگاه حضور داشته و نشست­‌های تخصصی در حاشیه این رویداد فرهنگی برگزار خواهد شد.

وی برنامه افتتاحیه رسمی نمایشگاه با حضور هنرمندان، مقامات فرهنگی و هنری دو کشور و علاقه‌­مندان به هنر متعالی ایران را از جمله برنامه­‌های اصلی این نمایشگاه دانست.

این نمایشگاه در گالری قصرالامارات در شهر ابوظبی در کشور امارات عربی متحده برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی و سخنگوی این نمایشگاه گفت: نمایشگاه جایگاه قرآن کریم در هنر ایران برای اولین بار با حضور اساتید تراز اول رشته­های مختلف هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران ازجمله خوشنویسی، تذهیب، نگارگری، منبت، معرق و… با هدف پرداخت مجدد و عمیق به بخشی از گرایش­‌های اصیل هنر سنتی ایرانی که بیشتر در خدمت نشر و کتابت قرآن کریم بوده اند، با ارائه و به نمایش درآوردن آثار هنری فاخر و بسط روش­‌های خلق این آثار هنری در کارگاه‌­های آموزشی در سطح بین­‌المللی برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه با توان بخش خصوصی و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مدت ۱۰ روز از تاریخ ۶ بهمن ماه ۹۲ تا ۱۵ بهمن ۹۲ در گالری­های هنری قصرالامارات در شهر ابوظبی برگزار خواهد شد.

وی در ادامه گفت: در این نمایشگاه ۱۰۰ اثر از بیش از بیست هنرمند برجسته از جمله استاد حمید عجمی، استاد سلیمان سعیدآبادی، استاد امیرهوشنگ آقامیری، اکبر مصری­پور، خلیل کوییکی، کامیار حکمی، غلامحسین الطافی، شهرام امیری، کیارش یعقوبی­آذر، ایوب جوانکار فومنی، حبیب­الله برزجان، علی تن، سعید شریفی، سعید بخشایش، محسن فولادی و سایر اساتید و هنرمندان برجسته به نمایش در خواهد آمد. علاوه بر آثار هنری به نمایش درآمده، نسخ منحصر به فردی از قرآن کریم از جمله مصحف مطلا و زرین قرآن کریم، نسخه چوبی قرآن کریم با عنوان مصحف زرین بشری، نسخه منحصر به فرد چرمی قرآن کریم و چندین نمونه منحصر به فرد دیگر به نمایش گذاشته خواهد شد. در این نمایشگاه اساتید و هنرمندانی از جمله استاد حمید عجمی، استاد سلیمان سعیدآبادی، استاد امیرهوشنگ آقامیری و استاد محسن فولادی در کنار آثار خود حضور خواهد داشت. همچنین در حاشیه این نمایشگاه نشستی تخصصی با عنوان هنر متعالی ایران با حضور اساتید دانشگاه­های ایران در کشور امارات برگزار خواهد شد.

نمایشگاه جایگاه قرآن کریم در هنر ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر