کد خبر: 149815 A

صبح امروز در موزه قصر؛

سمپوزیوم نقاشی تهران از ۱۰ اسفند به مدت پنج روز در باغ موزه قصر درحال برگزاری است. این سمپوزیوم با هدف معرفی موزه در میان هنرمندان و فرهنگیان و مجموعه سازی آثار هنری برای موزه برگزار شده است.

ایلنا: ئآیین گشایش سمپوزیوم تهران با موضوع «آزادی» و «تهران شهر من» صبح امروز، دهم اسفند باحضور ۱۲ هنرمندی که طرح‌هایشان توسط هیات انتخاب برگزیده شده بود، با خیر مقدم محمدرضا سعیدی، مدیر باغ موزه قصر و ارائه توضیحاتی در مورد شرایط کارگاه‌ها از سوی سیدمحسن هاشمی، مدیر برگزاری سمپوزیوم آغاز شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدا شرکت کنندگان از جزئیات برنامه ریزی در مدت زمان برگزاری سمپوزیوم پرسش‌هایی را مطرح کردند که به آن‌ها پاسخ داده شد و پس آن در مقابل ساختمان مارکوف و پوس‌تر سمپوزیوم، عکس گروهی به عنوان یادگاری گرفتند. در ادامه آن‌ها به محل برگزاری سمپوزیوم رفتند که شامل ۱۲ کارگاه به مساحت ۱۶ مترمربع است و در ورودی آن‌ها نام هریک از شرکت کنندگان درج شده.

جواد نوبهار، استاد دانشگاه و یکی از هنرمندان شرکت کننده در سمپوزیوم در مورد حضور خود در این رویداد گفت: با توجه به فراخوان منتشر شده و اینکه تا به حال سمپوزیوم نقاشی کمتر روی داده است، لازم دانستم در این سمپوزیوم شرکت کنم. تصور من این است که این اتفاق می‌تواند فضای گرمی در نقاشی بوجود آورد.

او همچنین به حضور جوانان در این سمپوزیوم اشاره کرد: هنرمندان جوان زیادی شرکت کرده‌اند که مایه امیدورای است، آن‌ها می‌توانند در ایجاد فضایی پرشور تاثیرگذار باشند. ضمن اینکه هرکدام از این اتفاقات می‌تواند در فضای هنری شهر تهران اثر بگذارد و حتی الگویی برای دیگر شهر‌ها باشد.

این نقاش اظهار کرد: معمولا خیلی از سمپوزیوم‌ها دارای موضوع هستند همچنانکه این سمپوزیوم هم موضوع داشت اما آثاری که در چنین برنامه‌هایی خلق می‌شوند، باید از نظر ترکیب بندی و بافت قوی باشند. یکی از مهم‌ترین نکات دیگر هم بگارگیری خلاقیت در کنار آموخته‌های هنرمند برای بیان مفهوم است.

نوبهار درباره اثر خود در سمپوزیوم عنوان کرد: موضوع من در مورد آزادی است. انسان از دیرباز به این موضوع توجه داشته است. این مفهوم، سمبل‌هایی مانند آسمان و پرنده را دارد که کار منهم ترکیبی از این شاخصه هاست. من در نقاشی‌ام از انسان، قلب تپنده‌ای که به آزادی فکر می‌کند، خطوطی که بالای سر انسان است و محدودیت او را نشان می‌دهد استفاده کردم که در ‌‌نهایت به انسان و پرنده در آسمانی آبی و خاکستری منجر شده است.

اکرم سرتختی یکی دیگر از هنرمدان شرکت کننده در سمپوزیوم است که به صورت خودآموخته نقاشی را از ۵۰ سالگی آغاز کرده و به گفته خودش طی ۱۵ سالی که به این هنر روی آورده است، بیشتر به موضوع‌های مذهبی پرداخته.

او در مورد نحوه شرکت در این سمپوزیوم گفت: پسرم من را در جریان برگزاری این اتفاق قرار داد. به دلیل شرایط جسمانی برایم سخت بود که در سمپوزیوم شرکت کنم اما بعد از اینکه با دیگر اعضای خانواده‌ام مشورت کردم و آن‌ها من را تشویق کردند، تصمیم گرفتم اثرم را به سمپوزیوم بفرستم.

او در مورد نقاشی که قرار است در این رویداد ارائه دهد، عنوان کرد: من در محله‌ای مذهبی زندگی می‌کنم که دارای مساجد و تکیه‌های زیادی است. بنابراین از همین موضوع‌ها در کارم استفاده کرده‌ام.

سرتختی که با موضوع «تهران شهر من» در سمپوزیوم حضور دارد، در مورد نحوه نقاش شدن خود گفت: اولین بار نوه‌ام از من خواست خانه خدا را برایش نقاشی کنم. منهم از خدا خواستم توانایی این کار را به من بدهد تا شرمنده نوه‌ام نشوم چون خودم هم علاقه من بودم که هنری داشته باشم.

او افزود: من خانه خدا را به همراه زیارت کنندگان برای نوه‌ام کشیدم و برای این کار از پاستل‌های پسرم استفاده کردم. وقتی دخترم که نقاش و گرافیک است، از این موضوع باخبر شد، به من گفت که این پاستل‌ها گران هستند و احتمالا پسرم ناراحت خواهد شد. شب وقتی پسرم به منزل برگشت ماجرا را برایش تعریف کردم و اتفاقا او مشکلی با این موضوع نداشت.

سرتختی اظهار کرد: تا مدتی نقاشی‌هایم را زیر فرش پنهان می‌کردم و خجالت می‌کشیدم به کسی بگویم نقاشی می‌کنم. مخصوصا وقتی خواب‌های مذهبی می‌دیدم آن‌ها را نقاشی می‌کردم اما جرات بیان این موضوع را نداشتم، تا اینکه کم کم بقیه متوجه شدند و وقتی نوه‌ام با نقاشی که من کشیده بودم، نمره خوبی آورد، علاقه‌ام برای ادامه کار بیشتر شد.

سمپوزیوم نقاشی تهران از ۱۰ اسفند به مدت پنج روز در باغ موزه قصر درحال برگزاری است. این سمپوزیوم با هدف معرفی موزه در میان هنرمندان و فرهنگیان و مجموعه سازی آثار هنری برای موزه برگزار شده است. هنرمندان شرکت کننده هر روز از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ و از ۱۴ تا ۱۸ دایر است. علاقه مندان برای بازدید آثار می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۱۸ از باغ موزه قصر دیدن کنند.

سمپوزیوم نقاشی تهران آغاز به کار کرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر