کد خبر: 162747 A

گزارشی از نمایشگاه «ایران من سلام» در گالری شکوه

«ایران من سلام» عنوان نمایشگاهی است که نظری نوری در آن ۲۵ نقاشی آبرنگ بر روی کاغذ کتان ارائه داده است.

نمایشگاه آبرنگ‌های هنرمند پیشکسوت عنایت الله نظری نوری با حضور چهره‌های شاخص فرهنگی هنری نظیر حجت الاسلام سید حسین شاه مرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، علی شیرازی، مسعود فروتن، اسدالله کیانی، رضا رینه‌ای و… عصر جمعه پنجم اردیبهشت ماه در گالری شکوه افتتاح شد.

به گزارش ایلنا «ایران من سلام» عنوان این نمایشگاه است که نظری نوری در آن ۲۵ نقاشی آبرنگ بر روی کاغذ کتان ارائه داده است. این نمایشگاه در ادامه مجموعه قبلی آبرنگ‌های وی تحت همین عنوان می‌باشد که در حدود دو سال پیش در گالری شکوه به تماشا گذاشته شده بود. نظری نوری در این آثار که ملهم از طبیعت‌اند، مناظر زیبایی از شهر‌ها و روستاهای مختلف ایران را به تصویر کشیده است.

نظری نوری در مورد آثار تازه‌ای که در این نمایشگاه ارائه داده است گفت: تمرکز اصلی من در این آثار بر روی خاک و آفتاب است. در این آثار سعی داشته‌ام تابش آفتاب را بر روی دیواره‌های خاکی خوش رنگ روستاهای ایران نشان دهم. ایران به لحاظ جنس خاک تنوع زیادی دارد و ما شاهد خاک‌هایی با رنگ‌های زیبای اکر، قرمز اخرایی و… در آن هستیم و می‌توان گفت که خداوند در تابش آفتاب در ایران سخاوتمندی زیادی داشته است، هدفم در این نمایشگاه قدردانی از آب و خاک کشورم است. مردم باید قدر این موهبت‌های الهی را بدانند و روستاهای زیبای کشور را به سادگی خراب نکنند زیرا برای ساخت این خانه‌های روستایی دانش فنی بکار گرفته شده، این خانه‌ها تابستان‌ها خنک و زمستان‌ها گرم‌اند و نور و هوای مناسب دارند. همانطور که از یک گلدان گلی ساخت دست در موزه‌ها حفاطت می‌کنیم باید از این خانه‌ها هم محافظت کرد.

او در این آثار مناظری از دهکده بیدهند در نزدیکی شهرستان نطنز را به تصویر کشیده است. در پس زمینه بیشتر نقاشی‌هایش رشته کوههای مرکزی ایران به نام کرکس به چشم می‌خورد که در جنوب غربی شهرستان نطنز واقع است. او معتقد است که با به تصویر کشیدن این مناظر قسمتی از جذابیت‌های توریستی این روستا‌ها را به مردم نشان می‌دهد، تا آن‌ها با دیدن این مناظر به جای سفر کردن به خارج از کشور به اطراف ایران سفر کنند و از این مناظر لذت ببرند.

مخاطبان با ورود به محیط گالری شکوه و مشاهده آثار نظری نوری آرامش خاصی می‌گیرند او در بیشتر آثارش رودهای خروشان، کوه‌های زیبا و مناظر مختلفی از روستاهای ایران را به تصویر کشیده است. آسمان آبی در آثار او جایگاه خاصی دارد و اغلب در بیشتر آثارش دیده می‌شود، نظری نوری درباره آن گفت: آسمان آبی شهرهایی چون کاشان و اصفهان معروف هستند، من در تمامی آثارم بخشی از کار را به آسمان آبی اختصاص می‌دهم زیرا آبی رنگی است که به انسان آرامش می‌دهد و این نیز به لحاظ روان‌شناسی هم اثبات شده است.

این هنرمند پیشکسوت یکی از دلایلی که امروزه جوانان از نقاشی آبرنگ فاصله گرفته‌اند را سختی کار با آبرنگ دانست و افزود: نقاشی آبرنگ جرات می‌خواهد، هنرمند باید به خود مطمئن باشد تا این تکنیک را برای آثارش برگزیند. نقاشی با رنگ روغن و اکرلیک پوششی است، به این معنا که اگر اشتباهی در کار صورت گیرد می‌توان آن را پوشاند و اصلاح کرد اما آبرنگ مانند یک اسب می‌مانند که باید رامش کرد و سواری خوبی ازش گرفت در واقع نقاشی با آبرنگ کار ساده‌ای نیست.

عنایت الله نظری نوری متولد ۱۳۱۶ تهران است. او بیش از ۵۰ سال است حضوری فعال در جامعه هنری دارد و علاوه بر خلق آثار نقاشی خط و آبرنگ، ‌به عنوان کار‌شناس هنری، مقالات و سخنرانی‌های متعددی را تحریر کرده‌است. آثار او تاکنون در آمریکا، سوئیس، ‌ مالزی و… به تماشا درآمده‌است.

نقاشی‌های آبرنگ «ایران من سلام» تا دهم اردیبهشت ماه بر روی دیوار گالری شکوه است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۷ الی ۲۱ از این آثار در فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان شهید سلیمی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ گالری شکوه دیدن نمایند.

گرامیداشت سرزمین مادری در آبرنگ‌های نظری نوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر