کد خبر: 205569 A

معاونان دو وزارتخانه نفت و ارشاد با هم جلسه گذاشتند. بازسازی و احداثمجتمع‌های فرهنگی، سینمایی و کمک به بهره‌برداری از آن‌ها، کمک به تولید آثار هنری در حوزه صنعت نفت، برگزاری رویدادهای هنری با موضوع نفت اهداف مشترک این دو وزارتخانه است.

نشست بررسی راه‌کارهای همکاری میان وزارت نفت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز گذشته(۲۵ شهریور)، با حضور معاونان ارشد دو وزارتخانه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ نمایندگان دو وزارت‌خانه در این جلسه ضمن بررسی کلیات تفاهم‌نامه میان دو طرف، بر اهمیت همکاری‌ مشترک میان وزارت نفت و متولیان فرهنگ و هنر برای ارتقای جایگاه فرهنگ در کشور تاکید کردند.

کاظمی(مشاور اقتصادی وزیر ارشاد)، در این نشست به تفاهم‌نامه امضا شده میان دو وزارتخانه اشاره کرد و گفت: امیدواریم با تشکیل چنین جلسه‌هایی به نوعی همکاری شایسته دست یابیم که نمونه آن سال‌ها قبل اتفاق افتاد و موزه هنرهای معاصر با هزینه شرکت ملی نفت ایران ساخته شد.

او درباره کلیات تفاهم‌نامه دو وزارت‌خانه گفت: تفاهم‌نامه امضا شده بر دو بخش کلی توسعه فرهنگی مناطق نفتی و اساسا صنعت نفت و همچنین همکاری در توسعه فرهنگی کشور استوار است که وزارت نفت به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌آید. این رویکرد با رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت بالای عرصه فرهنگ در مقایسه با اقتصاد و سیاست و البته سند چشم‌انداز توسعه کشور همخوانی دارد.

او همچنین جزییاتی از تفاهم‌نامه مشترک را برای حاضران در نشست خواند و عنوان کرد: در ارتباط با مناطق نفتی ۶ حوزه دیده شده که بازسازی و احداثمجتمع‌های فرهنگی، سینمایی و کمک به بهره‌برداری از آن‌ها، کمک به تولید آثار هنری در حوزه صنعت نفت، برگزاری رویدادهای هنری با موضوع نفت، توسعه و بازسازی مساجد، اصلاح و فرهنگ‌سازی در خصوص نفت و تبدیل شدن به سرمایه ماندگار ملی و همچنین تامین نیازهای فرهنگی، هنری، آموزشی و پژوهشی وزارت نفت در این سند مورد توجه قرار گرفته است.

در ادامه، علی مرادخانی(معاون وزیر ارشاد)، به اهمیت گسترش مراودات بین دو وزارتخانه اشاره کرد: روابط میان دو وزارت‌خانه هم برای خانواده‌ افراد شاغل در مناطق نفتی کشور مفید است و هم به نفع کل کشور خواهد بود. طبیعی است فعالیت‌ها در حوزه زیر نظر ما تخصصی است اما می‌توانیم با افراد و موسسه‌های وزارت نفت که علاقه‌مند به همکاری هستند تعامل سازنده داشته باشیم و همچنین برگزاری بخشی از رویدادهای فرهنگی مرتبط را بر عهده بگیریم.»
معاون امور هنری اظهار داشت: «ادبیات حوزه فرهنگ در زمینه‌های مالی با فعالان اقتصادی بسیار متفاوت است و گاهی منابعی که از نظر فعالان اقتصادی اندک است، می‌تواند آثار بسیار زیادی در حوزه فرهنگ داشته باشد و ما باید در جهت نزدیک کردن ادبیات دو حوزه گام برداریم.

اکبر نعمت‌اللهی(مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت) هم از نگاه مثبت وزیر نفت برای گسترش همکاری‌های‌ مشترک در عرصه فرهنگ خبر داد و گفت: این دومین پروتکل همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود، چون قبلا تفاهم‌نامه‌ای در زمینه همکاری با سینما نیز امضا شده است. امیدواریم بتوانیم در تمامی بخش‌های فرهنگ و هنر همکاری متقابل داشته باشیم.

معظمی(معاون وزیر نفت) نیز ضمن استقبال از گسترش همکاری دو جانبه، گفت: کار ما در صنعت نفت در مقایسه با فعالیت‌های شما سختی‌هایی دارد که همین عامل گاهی موجب خستگی و کاهش انگیزه در نیروها می‌شود. اما افزایش فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌تواند به ایجاد شرایط تعلق سازمانی و ماندگاری در میان نیروها کمک کند.

او ابراز امیداوری کرد این جلسه سرآغاز همکاری خوب بین‌ دو وزارتخانه باشد و اظهار داشت: تجربه شرکت‌های نفتی بزرگ جهان نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در حوزه فرهنگ و هنر انجام می‌دهند. گرچه ما به دلایل مشخص در زمینه منابع مالی در تنگنا هستیم و از سوی دیگر قوانین نظارتی سختی وجود دارد اما باید به سمتی حرکت کنیم که اگر قرار است کمک‌هایی صورت بگیرد در قالب تعریف شده، قانونمند و معنادار باشد.

جوادی(دیگر معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت) نیز تاکید کرد: آمادگی لازم برای متمرکز شدن بر بعضی محورهای تفاهم‌نامه مشترک وجود دارد. اما نباید خیلی هم ایده‌آل فکر کنیم، چون شرکت ملی نفت با محدودیت‌هایی مواجه است. اما در حد بضاعت برای خدمت در عرصه فرهنگ آماده‌ایم.

در پایان قرار معاونان دو وزارتخانه نفت و فرهنگ و ارشاد اسلامی هر فصل یک بار برای دریافت اطلاعات از عملکرد کارگروه تخصصی و پیشنهادهای اجرایی همکاری، تشکیل جلسه دهند.

مسئولان پیش از آغاز نشست به تماشای آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر رفتند و مجید ملانوروزی، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی، درباره سبک‌های گوناگون و ارزش مالی آثار گنجینه توضیحاتی ارائه داد.

معاونان دو وزارتخانه نفت و ارشاد با هم دیدار کردند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر