کد خبر: 235750 A

در تجربه ساخت موسیقی این نمایش، خطوط موسیقى براساس اتفاق محض شکل گرفته‌اند و حاصل در هر اجرا مى‌تواند چیز متفاوتى حتی از لحاظ همنشینى همزمان اصوات باشد.

موسیقی نمایش مرثیه‌ای برای کتاب‌سوزی‌ها با ترکیبی از سازهای ایرانی و اروپایی؛ براساس یک اتفاق ساخته شده است.

علی صمدپور(آهنگ‌ساز ایرانی) درباره ساخت موسیقی این نمایش به خبرنگار ایلنا گفت: در دوره‌اى از کار‌هایم، به ترکیب‌هاى گزینشى از سازهاى موجود و از سویى به ساختن فضاهایى فرا‌تر از یک شکل متعارف بیان فکر می‌کردم و همچنین، نوعى از نوشتن که بى‌قصد است و در پى شکل‌دهى و شکل‌بندى خاصى نیست و بیان کننده‌ى فضاهایى دست نیافتنى‌تر از خیال‌هاى متعارف است. در این تجربه خطوط موسیقى براساس اتفاق محض شکل گرفته‌اند.

وی ادامه داد: پس از ساخت موسیقی براساس اتفاقات، نهایتا روى موسیقى ضبط شده یک میوزیک باکس با قطعه‌اى کاملا متعارف، مثلا قطعه(for Elise از بتهوون) با سرعت بسیار کند، گردانده شده است و حاصل در هر اجرا مى‌تواند چیز متفاوتى حتی از لحاظ همنشینى همزمان اصوات باشد. امیدوارم بى‌زمانى و بى‌مکانى جارى در این اثر با فضاسازى این طراحى در موسیقى همگن باشد.

صمدپور درباره ارکستراسیون موسیقی این نمایش نیز بیان کرد: این موسیقى براى ترکیب غیرمتعارف گزین شده‌اى از سازهاى ایرانى، اروپایى و جعبه‌ى موسیقى(music box) نوشته شده است و شامل سازهای: رباب، سنتور، کمانچه، کمانچه آلتو، قیچک باس، فلوت، متالوفون، مثلث، سنج و میوزیک باکس می‌شود تمام موسیقى را نوازنده‌ها نواخته‌اند و از ساز و ابزار الکترونیک در آن استفاده نشده است.

صمدپور درباره اجرای این نمایش نیز توضیحاتی داد و گفت: این اثر به‌صورت مشارکتی با مخاطبان انجام خواهد شد. در هنگام ورود قوانینی در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت که طبق این قوانین مخاطبان می‌توانند در اجرا دخالت داشته باشند و چنان‌چه بخواهند دخالت دیگری داشته باشند با حفظ احترام از اجرا اخراج می‌شوند. باتوجه به مشارکت مخاطب و حرکت میان سه طبقه همکف، زیرهمکف و طبقه اول، در اجرا صندلی و صحنه ثابت وجود ندارد؛ البته صندلی‌هایی برای افرادی که ممکن است از اجرا و حرکت خسته شده باشند؛ در گوشه‌های سالن موجود است.

نمایش مرثیه‌ای برای کتاب‌سوزی‌ها به کارگردانی علی اتخاد از ۲۰دى تا ۱۰ بهمن با اجراگردانی صحنه‌ی؛ بابک حمیدیان، مینا ساداتی، نیکو ترخانی، نوید هدایت‌پور، جواد مولانیا و اجراگردانی ویدیویی؛ هانیه توسلی، مهدی احمدی و علی اتحاد در دو سانس ۱۸ و ۲۰ و در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.

اجراگران موسیقی نمایش؛ نغمه مراد آبادی(تار) ژوبین کلهر(کمانچه) حامد کاظمی(آوا‌ها) هستند.

مدت نمایش ۶۰ دقیقه و بهای بلیت آن ۲۰ هزار تومان است. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت www. tiwall. com مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که این نمایش تنها ۲۰ اجرا دارد و تمدید نخواهد شد.

بابک حمیدیان هانیه توسلی علی صمدپور نمایش مرثیه‌ای برای کتاب‌سوزی‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر