کد خبر: 242217 A

نوش آبادی در جمع خبرنگاران:

وقتی مراحل قانونی برای اخذ مجوز طی می‌شود نباید منعی برای اجرا باشد؛ متاسفانه حاشیه‌هایی ساخته می‌شود و دخالت‌های بی‌موردی صورت می‌گیرد که نگرانی‌های امنیتی را به دنبال دارد.

نشست خبری حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز سه شنبه ۲۳ دیماه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین نوش آبادی به ارائه توضیح درباره ممنوعیت مصاحبه جعفر پناهی، کارگردان سینما پرداخت و گفت: بستر برای کسانی که قصد کمک به فرهنگ و هنر ایران اسلامی را دارند فراهم است. طبق ضوابط و در چارچوب قوانین همه آثار و تولیدات هنری و فرهنگی فارغ از شخصیت خالق اثر بررسی می‌شوند و تا زمانی که فیلمی از این کارگردان تولید نشده؛ نمی‌توان اظهارنظر کرد.

او افزود: سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گسترش کار در زمینه فرهنگ و هنر و استفاده از تمام کسانی است که در این رابطه اثر ارائه می‌کنند. افرادی که محکومیت دارند متناسب با شرایط و ضوابط قانونی با آنان برخورد می‌شود اما تلاش ما بر این است کسانی که به هر دلیلی یک زمانی نامهربانانه رفتار کردند؛ فاصله‌شان را کم کنند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ما بسترساز حضور افراد و نخبگان و چهره‌های ارزشمند هستیم و نمی‌خواهیم این چهره‌ها در محدودیت بمانند.

بودجه هیچ بخشی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فدای بخش دیگر نخواهد شد

نوش آبادی در پاسخ به این سوال که آیا موسیقی رپ(گفت آواز) سرانجام مجوز خواهد گرفت یا خیر؛ بیان کرد: تاکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای موسیقی رپ مجوزی صادر نکرده؛ البته به این معنا نیست که مجوز صادر نخواهد شد. چنانچه این موسیقی در چارچوب برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد با آن مشکلی نداریم اما با این سبک و سیاقی که در دنیای امروز موسیقی اجرا می‌شود؛ نمی‌تواند مجوز بگیرد.

نوش آبادی در واکنش به دلگیری‌های ایجاد شده از لغو بی‌مورد کنسرت‌ها در شهرستان‌ها اظهار داشت: ما از این موضوع گله‌مندیم و این اخبار ناخوشی است که می‌رسد. وقتی مراحل قانونی برای اخذ مجوز طی می‌شود نباید منعی برای اجرا باشد؛ متاسفانه حاشیه‌هایی ساخته می‌شود و دخالت‌های بی‌موردی صورت می‌گیرد که نگرانی‌های امنیتی را به دنبال دارد.

او تصریح کرد: این طبیعی است که برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار برخی برنامه‌های هنری به تعطیلی کشیده می‌شوند. ما از لغو برنامه‌های مجوز دار استقبال نمی‌کنیم بلکه از این موضوع گله‌مند هستیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا جریانات تندرو همچنان در شهرستان‌ها مشغول لغو کنسرت هستند؛ بیان کرد: عده‌ای از سر دلسوزی و بی‌اطلاعی گاهی هنجارشکنی می‌کنند؛ اگر کسی حرفی برای گفتن دارد باید از مراجع قانونی پیگیر آن باشد. رفتارهای بی‌قاعده و اقدامات بی‌توجه به نظم اجتماعی ایجاد ناامنی می‌کند. کسی نباید برای خودش حقی بالاتر از قانون قائل باشد. دفاع از حق افراد، جریان، یا گروه نباید موجب لطمه زدن به نظم عمومی شود.

او افزود: قراردادی که بین برگزارکننده کنسرت و نهادهای اجرایی منعقد می‌شود، قراردادی رسمی است که هیچ کس نمی‌تواند به راحتی از تعهد خود عدول کند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به قانون مربوط به انتشار آزاد اطلاعات و حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: مردم حق دسترسی آزاد به اطلاعات را دارند و دستگاه‌های دولتی موظفند آیین‌ نامه‌های خود را به اطلاع مردم برسانند که حق کسی به دلیل عدم آگاهی از مقررات ضایع نشود.

نوش آبادی با اظهار بی‌اطلاعی از اتهام تهمینه میلانی و احضار این هنرمند به دادگاه بیان کرد: محتوای احضاریه و اتهام ایشان هنوز کاملا برای ما روشن نیست. اگر برای کتاب باشد، این کتاب قبلا مجوز گرفته است. متاسفانه هنوز برای خود متهم هم تفهیم اتهام نشده و ممکن است کتابی مجوز بگیرد اما بخشی از آن با برخی دستگاه‌های دولتی سازگار نباشد. اگر درباره کتاب اتهامی صورت گرفته باشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور جدی پیگیر مجوزی که صادر کرده خواهد بود.

نوش آبادی درباره قراداد همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای استفاده از پردیس خاوران در جریان برگزاری جشنواره تئاتر فجر گفت: این تصمیم هنوز قطعی نشده و مقرر است که اجراها در تالار وحدت، حافظ، تالار چهارسو، تماشاخانه ایرانشهر، ‌ تماشاخانه سنگلج و خانه هنرمندان برگزار شوند.

به گفته نوش آبادی؛ همه جشنواره‌ها در زمان مقرر برگزار می‌شوند و تاخیر در اجرای آنها به معنای لغو جشنواره نیست.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اجرای ارکسترها در جشنواره موسقی فجر اشاره و خاطرنشان کرد: ارکسترها با رفع محدودیت‌ها شروع به کار کردند و مشکل ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک حل شده است. طبق آخرین اطلاعات ارکسترها که در جدول هم آمده تا هفته آینده آغاز به کار کنند و امیدواریم ارکستر ملی و ارکستر صدا و سیما در جشنواره بدرخشد.

او ادامه داد: به نظر می‌آید جشنواره موسیقی فجر از غنای بیشتر و درخشندگی بالایی برخوردار خواهد بود و آنهم به دلیل وجود برزگان موسیقی است.

نوش آبادی با بیان اینکه جشنواره تئاتر امسال با قوت بیشتری در حال برگزاری است؛ گفت: امسال جشنواره تئاتر خیابانی، تئاتر صحنه‌ای و تئاتر کلاسیک داریم همچنین حضور استعدادهای جوان قابل توجه است.

او در پاسخ به این سوال که چرا وقتی جشنواره تئاتر فجر با کمبود بودجه مواجه است؛ نباید کمی از بودجه جشنواره‌های حاشیه‌ای کم کنیم و بر بودجه این جشنواره بیفزایبم، گفت: برگزاری جشنواره‌های ملی منافاتی با جشنواره‌های خصوصی ندارند و ما نباید مانع برگزاری جشنواره‌های مردمی باشیم. در همه بخش‌ها گله از کمبود بودجه وجود دارد و بعضی موضوعات باید در داخل مجموعه طرح و حل شوند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان به احیای پوستر حاشیه‌ساز جشنواره تئاتر فجر اشاره و بیان کرد: این پوستر زمانی که رونمایی شد انتقادهای زیادی همراه داشت. مثلا گفته شد چرا پوستر تا این حد ابتدایی است؟ ما به احترام اعضای این صنف در حال احیای پوستر هستیم که با یک پیام جدید و فرمی جدید ارائه خواهد شد؛ تغییر پوستر احترام به هنرمندان تئاتر است. اما محدودیت‌ها و تنگناهایی وجود دارد که نباید موجب شود به عرصه تئاتر لطمه بزند.

نوش آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر