کد خبر: 243755 A

رقابت دو گروه برای ساخت مستند خواننده‌ی درگذشته؛

رضا رشیدپور می‌گوید که وی از ابتدا قصد ساخت مستندی درباره مرتضی پاشایی را داشته است. سیدجواد هاشمی نیز با همکاری خانواده پاشایی قصد دارد مستندی درباره وی بسازد.

بعداز فوت مرتضی پاشایی ساخت فیلم‌های مستند و نماهنگ ازسوی طرفداران وی آغاز شد. در این میان بعضی گروه‌ها نیز به‌صورت جدی تلاش کردند تا مستندی سروشکل‌دار درباره پاشایی بسازند. یکی از این افراد؛ رضا رشیدپور؛ مجری سابق تلویزیون و همچنین مجری برنامه‌های تبلیغاتی حسن روحانی بود.

رشیدپور برای ساخت این مستند با خانواده پاشایی گفت‌وگو کرد. آنها در استودیوی وی حضور پیدا کرده و با او گفتگو کردند اما مدتی‌ست اختلافاتی پیرامون نحوه‌ی انتشار این مستند میان رشیدپور و خانواده پاشایی بوجود آمده و خانواده‌ی پاشایی خواستار انجام مذاکره درباره نحوه انتشار این مستند شده‌اند.

منصور پاشایی(عموی مرتضی پاشایی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به روند ساخت این مستند گفت: چند وقت پیش آقای رضا رشیدپور از ما برای ساخت مستندی درباره مرتضی پاشایی تقاضای همکاری کردند و حتی از ما خواستند که با ایشان گفت‌وگو و مصاحبه کنیم.

وی ادامه داد: ما همکاری لازم را با ایشان انجام دادیم اما طبق قراری که گذاشتیم؛ مقرر کردیم قبل از پخش و اتمام مستند؛ فیلم توسط خانواده پاشایی مورد بازبینی قرار بگیرد و مجوزهای لازم کسب و با ما هماهنگی لازم صورت بگیرد.

پاشایی ادامه داد: قبل از اتمام ساخت مستند متوجه شدیم که بخشی از آن در قالب تیزر روی سایت‌ها قرار گرفته و در آن اعلام می‌شود به زودی مستند مرتضی پاشایی منتشر می‌شود. همزمان با این کار؛ گروه دیگری نیز درحال ساخت مستندی پیرامون مرتضی پاشایی بودند و از ما تقاضای همکاری کرد.

عموی مرتضی پاشایی با اشاره به اینکه گروه دوم به تهیه‌کنندگی سیدجواد هاشمی و خانواده مرتضی پاشایی درحال ساخت این مستند هستند؛ گفت: رضا رشیدپور با ما برای ساخت این مستند قراردادی منعقد نکرده اما گروه دوم قرارداد منعقد کرد و مجوزهای لازم نیز ازسوی وزارت ارشاد دریافت شد.

وی ادامه داد: بعداز این اتفاق من از رضا رشیدپور خواستم قراری باهم بگذاریم و برنامه‌ریزی کنیم تا فیلم در قالب یک کار تیمی به‌صورت هماهنگ درکنار مستند دوم و در زمان مناسب عرضه شود اما متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد.

منصور پاشایی ادامه داد: روز شنبه(۲۷ دی) من با ایشان تماس گرفتم اما ایشان پاسخگو نبودند. شب‌‌ همان روز ساعت ۲۱:۷ دقیقه به ایشان پیامک دادم و دوباره مسئله را یادآوری کردم و گفتم که منتظر تماس‌شان هستم. روز یکشنبه(۲۸دی) ساعت ۱۰ دوباره به ایشان پیامک دادم اما پاسخی نگرفتم. با همکار و دستیار ایشان آقای " صنم " تماس گرفتم و موضوع را مطرح کردم اما بازهم پاسخی نگرفتم.

وی ادامه داد: برای رضا رشیدپور به عنوان یک فرزند شهید، یک مجری کاربلد و هنرمند احترام زیادی قائلم اما به این موضوع هم قائلم که هر هنرمندی که مردم به او علاقه دارند؛ مانند پاشایی؛ گروه‌های بسیاری را برای ساخت فیلم علاقه‌مند می‌کند.

عموی مرتضی پاشایی ادامه داد: کارهایی که درباره مرتضی پاشایی ساخته می‌شود قطعاً هم جنبه مالی دارد و هم جنبه هنری و ما با تمام کسانی که قصد دارند درباره پاشایی فیلم بسازند؛ همکاری می‌کنیم و به دنبال آن هستیم که عواید اقتصادی آن صرف امور خیریه شود. اما این همکاری باید شفاف، شرعی و قانونی باشد تا درآمدی که به دست می‌آید؛ طیب و طاهر باشد و آلوده به حرام نباشد.

وی افزود: هدف ما مسائل اقتصادی صرف نیست. اگرهم منفعت اقتصادی در این کار‌ها وجود دارد؛ صرف امور خیریه می‌شود.

وی خطاب به رشیدپور گفت: من و خانواده پاشایی به ایشان علاقه داریم و ایشان را فردی حرفه‌ای می‌دانیم و از ایشان توقع داریم که با صداقت کامل با ما صحبت کنند و همدیگر را در این کار متهم نکنیم تا فیلم‌هایی که درباره پاشایی ساخته می‌شود در زمان مشخص و به صورتی که کسی لطمه نبیند؛ منتشر شود.

رضا رشیدپور نیز به‌دنبال اتفاقات اخیر؛ متنی را برای انتشار در اختیار ایلنا قرار داد که به شرح زیر است:

جناب منصور پاشایی عزیز
عموی محترم مرتضای نازنین

در دفتر کارم نشسته بودم و منتظر بودم تا زنگ دفتر به صدا درآید تا حضرتعالی را طبق قرار قبلی ملاقات کنم که با کمال تعجب به‌جای روی ماه شما خبری داغ را در رایانهٔ روی میزم و در فضای مجازی تماشا کرده و حیرت زده شدم.

حتما به خاطر دارید که پریشب با من تماس گرفتید و فرمودید که تیزر مستند «سیب» بسیار حرفه‌ای و جذاب شده و اظهار محبت فراوان فرمودید و البته یک نگرانی کوچک هم داشتید. فرمودید که هنرمند متعهد و سر‌شناس کشورمان جناب سیدجواد هاشمی عزیز هم برای ساخت یک مستند مشابه مستند «سیب» کلی سرمایه‌گذاری کرده و اگر ما سیب را رایگان پخش کنیم حتما سوژه می‌سوزد و سیدجواد عزیز نمی‌تواند مستند خودش را در شبکه نمایش خانگی بفروشد و ضرر می‌کند.

بنده عرض کردم مگر قرار است ایشان بفروشند که فرمودید «بله» و من گفتم که دستور بدهید تا بدانم چه کمکی از دست من بر می‌آید؟

فرمودید که چون فعلا فرصت ندارید به زودی به دفتر من تشریف خواهید آورد تا تعیین کنید که کدام اسرار در مستند سیب به رایگان افشا شود و کدامیک برای فروش باقی بماند. من هم اطاعت کردم.

اما امروز در دفتر کارم منتطر حضرتعالی بودم که…

علیرغم میل باطنی باید عرض کنم که ظهر امروز‌‌ همان شرکت پخش ویدیویی که مستند جنجالی قبلی جناب هاشمی به نام «برزیل» را می‌فروشد؛ نماینده‌ای به دفتر من فرستاد و پرسید که راش‌هایم را چند می‌فروشم که پایم را کنار بکشم. کلا منظورش این بود که شرافت و حیثیت من را چند میلیون تومان می‌تواند بخرد؟!

من عرض کردم که تمام مستند را به رایگان تقدیم خودتان می‌کنم. چون تا به حال از این راه پول درنیاورده‌ام. فرمودند که با حضرتعالی مذاکره کرده و به من اطلاع می‌دهند که راش‌ها را خدمتتان بفرستم که البته وسط جلسه یواشکی پیامکی هم به کسی فرستادند.

جناب پاشایی عزیز یادتان هست که در دفتر من و درمقابل دوربین من چگونه علیه آن جامعه‌شناس محترم برافروخته شده بودید و می‌فرمودید که دوست دارید تند‌ترین جملات را علیه ایشان بگویید چون به شما بی‌احترامی کرده؟! یادتان هست؟
راست می‌گویید. بی‌احترامی کار بسیار زشتی است مخصوصا اگر از جانب کسی باشد که خودش را نماینده تام مرتضای عزیز بداند. شما هم بی‌احترامی فرموده و هم تهمت و افترا زده و هم قضاوت کرده و هم برای مردم تعیین تکلیف کرده‌اید. خودتان را جای من بگذارید و به من بگویید چگونه با شما سخن بگویم که هم احترامتان را نگاه داشته باشم و هم پاسخ هتاکی و افترا را داده باشم؟ حداقل به این چند پرسش من پاسخ بفرمایید:
۱ - چگونه مستندی که در آن تمام اعضای خانواده پاشایی با میل و رغبت حضور پیدا کرده و مقابل دوربین ابراز لطف فرموده و تا پاسی از شب در اتاق کار من درد و دل کرده‌اند می‌تواند غیرقانونی باشد؟
۲ - چگونه مستندی که حتی نام آن را برادر مرتضی انتخاب کرده و عکس‌های خصوصی آن مرحوم نازنین را پدرش در اختیارم قرار داده و اولین مصاحبه کننده‌اش مدیر برنامه‌های قانونی مرتضی بوده، می‌تواند غیرقانونی باشد؟
۳ - حالا که شما همه چیز را با محک فروش می‌سنجید؛ بفرمایید که چگونه من و گروهم به دنبال منفعت شخصی و مالی هستیم درحالیکه این مستند قرار بود رایگان پخش شود؟
۴ - چگونه مستندی که حاصل اشک و اراده نزدیک‌ترین دوستان مرتضی در تلویزیون و سینما و… است و از لیلا بلوکات عزیز تا روزبه نعمت اللهی و از آزاده نامداری تا مهدی کرد در آن مهم‌ترین خاطراتشان از مرتضی را بازگو می‌کنند؛ می‌تواند منفعت‌طلبانه باشد؟
۵ - چگونه دوربین این مستند غیرقانونی به فضا‌های کاملا کنترل شدهٔ مراسم چهلم مرتضای عزیز نفوذ کرده و در کمال امنیت و آرامش و در هماهنگی قابل تقدیر با حضرتعالی به ضبط این تصاویر غیرقانونی پرداخته است؟
۶ - و…

جناب منصور پاشایی عزیز آبرو و حیثیت مفهومی نیست که پس از فوت مرتضای نازنین اختراع شده و تنها متعلق به خانواده حضرتعالی باشد احتمالا دیگران هم از این نعمت الهی برخوردار هستند حالا کم یا زیاد.

به هر حال برازنده شخصیت حضرتعالی نیست که اینگونه بی‌محابا بر آبروی دیگران بتازید.

مملکت قانون دارد و غیرقانونی بودن یک مستند را قانون تشخیص می‌دهد نه حضرتعالی.

قانون را هم به حساب نیاوریم فروختن یا نفروختن یک مستند دلیل قانونی یا غیرقانونی بودن آن نیست.

به مقدساتم قسم که اگر اینگونه بی‌پروا و دور از اخلاق و انصاف سخن نمی‌گفتید هرگز این چند خط را نمی‌نوشتم تا خاطر شریفتان مکدر شود و صد البته اگر به حرمت پدر و مادر غم‌دیدهٔ مرتضای نازنین نبود؛ بیشتر از این هم حرف برای گفتن داشتم. به هر تقدیر برای حضرتعالی آرزوی سربلندی و سعادت دارم.

مرتضی پاشایی مستند مرتضی پاشایی را چه کسی می‌سازد؟ رقابت دو گروه برای ساخت مستند خواننده‌ی درگذشته رضا رشیدپور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر