کد خبر: 128578 A

رئیس خانه مطبوعات هرمزگان:

رییس خانه مطبوعات هرمزگان گفت: دامنه فعالیت مطبوعات و نمایندگی رسانه های هرمزگان، سراسر استان است و مناطق آزاد مستثنی نیستند.

رییس خانه مطبوعات هرمزگان گفت: دامنه فعالیت مطبوعات و نمایندگی رسانه‌های هرمزگان، سراسر استان است و مناطق آزاد مستثنی نیستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شیرزاد عزتی در جمع اهالی مطبوعات و رسانه‌های استان با بیان اینکه کیش بخشی از هویت هرمزگان است تصریح کرد، منطقه آزاد به معنای جدا سازی فرهنگ یک جزیره از سرزمین اصلی نیست.

وی ادامه داد: هرمزگان از گاوبندی تا جاسک و از حاجی آباد تا ابوموسی و کیش است و این شامل همه حوزه‌های صنعتی، تجاری و به خصوص فرهنگی است.

رییس خانه مطبوعات اضافه کرد: منطقه آزاد با هدف تسهیل سرمایه گذاری ایجاد شده نه اینکه فرهنگ مردم را از سرزمین اصلی جدا کند.

عزتی تاکید کرد: منطقه آزاد در تمام شاخص‌های فرهنگی زیر مجموعه قوانین ملی است و رسانه‌های ما همه مجوز فعالیتشان استان هرمزگان است و کیش هم در مجوز‌ها استثنا نشده است.

این فعال مطبوعاتی یادآور شد: مگر کیش سرزمین محصور شده و پادگانی است که رسانه‌های سرزمین اصلی حق فعالیت را نداشته باشند؟

رییس خانه مطبوعات هرمزگان در پاسخ به بخشی از مصاحبه معاون فرهنگی منطقه آزاد کیش با یکی از خبرگزاری‌ها اظهار داشت: این مسئول اظهارات بی‌مبنا و اساس بیان کرده‌اند و رسانه‌های هرمزگان حق دارند در سرزمین خود گسترده فعالیت داشته باشند.

عزتی خانه مطبوعات هرمزگان را تشکل قوی و مستقل و خانه امن جامعه مطبوعاتی هرمزگان دانست و افزود: خانه مطبوعات براساس اساسنامه می‌تواند شعبه و شعبه‌هایی در سراسر هرمزگان راه اندازی نماید و در این راستا در شهرستان قشم و سایر شهرستان‌ها نیز این اقدام صورت گرفته و تاکنون مشکلی وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه خانه مطبوعات هرمزگان در فضای همدلی و انسجام دور پنجم فعالیت خود را انجام و اقدامات قابل توجهی انجام داده است، بیان داشت: هیچ کس حق ندارد به دلایل شخصی و مغرضانه به این خانه که برآمده از آرای جامعه مطبوعاتی استان است تعرض نماید.

عزتی در ادامه گفت: راه اندازی نمایندگی و شعبه خانه مطبوعات هرمزگان در شهرستان‌های تابع استان با هدف ساماندهی خبرنگاران و دفاع از حقوق آنان در مواقع لزوم و رفع مشکلاتشان بوده است و هیچ مغایرتی با قانون نداشته بلکه جز اختیارات ماست.

رییس خانه خاطر نشان کرد: دفا‌تر و شعب خانه مطبوعات در سراسر استان ایجاد و فعالیت‌ها ادامه می‌یابد.

عزتی تصریح کرد: معاون یک منطقه حق ندارد جامعه مطبوعاتی هرمزگان را به سخره بگیرد بنابراین اگر اهل تحلیل هستند به عنوان کار‌شناس در جای دیگر صحبت کنند.

وی گفته‌های این مقام مسئول را توهین به جامعه مطبوعاتی و همه تشکل‌ها دانست و افزود: خانه مطبوعات عنوانی کلیشه‌ای نیست، بلکه فعالیت قانونی و براساس اساسنامه داشته که لازم است این مقام مسئول در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهند.

عزتی با بیان این مطلب که به استقلال حوزه رسانه اعتقاد دارد، تاکید کرد: حوزه فرهنگ موضوعی نیست که آن را جدا از فرهنگ ایران در جزایر دانست.

وی با بیان اینکه اهانت معاون فرهنگی منطقه آزاد کیش بی‌پاسخ نمی‌ماند، خواستار تجدید نظر در گفتار این معاون شد.

وی با تکذیب گفته‌های خبرنگار کیش در خصوص نماینده خانه مطبوعات قشم هم گفت: تعامل بسیار خوبی با منطقه آزاد قشم وجود دارد و در این خصوص تاکنون مشکلی پیش نیامده ضمن اینکه مدیران این منطقه به صراحت در بحثفرهنگی با سرزمین اصلی همفکر و هم نظر هستند.

رئیس خانه مطبوعات در خصوص انتشار مکاتبات داخلی اداره کل ارشاد با منظقه آزاد کیش را توسط معاون آن سازمان را رفتار شایسته‌ای ندانست و افزود: از دیدگاه ما اشکالی برای مکاتبهٔ مدیر کل با حوزه شهرستان‌های هرمزگان وجود ندارد و موضوعی که می‌توانست به سادگی حل و فصل شود نیاز به رسانه‌ای شدن آن توسط افراد خاص نبود.

عزتی تاکید کرد: سازمان، قوانین و مقرراتی دارد و تشکل‌ها هم اساسنامه و مقررات خاص خود را دارند و چنان چه در حوزه مطبوعات مشکل و تضادی هم وجود باشد فصل الخطاب ما وزارت ارشاد خواهد بود.

وی با اشاره به تعامل مثبت اداره کل ارشاد هرمزگان گفت: تمامی اقدامات ارشاد در حوزه مطبوعات به صورت کار گروهی و مشورتی و توافق با خانه مطبوعات بوده و بر اساس همین تعاملات نمایندگان خانه مطبوعات از طریق ارشاد استان معرفی شدند و طبق اساسنامه این هماهنگی ضروری است.

عزتی ارتقاء جایگاه مطبوعات را از کار‌شناس به معاونت را در اداره کل ارشاد کاری ارزشمند دانست و افزود: تمامی اتفاقات در حوزهٔ مطبوعات مشورتی بوده و در طول فعالیت مدیر کل جدید برخلاف گدشته باب تعامل با اهالی رسانه باز بوده و مانند گذشته یک سویه نگری و خودمانی سازی جایی ندارد.

این فعال مطبوعاتی اضافه کرد: تا زمانی که این روند مشورتی و تعاملی ادامه داشته باشد جامعه مطبوعاتی همراه و مدافع اقدامات این عزیزان خواهد بود.

عزتی از برگزاری نشست مشترک روسای ادارات ارشاد هرمزگان و نمایندگان شعبه خانه مطبوعات در شورای اداری ارشاد هرمزگان خبر داد و افزود: خانه مطبوعات تفکیک حوزه فرهنگ و جزایر از سرزمین اصلی را خطری می‌داند که منجر به رخ داد اختلافات خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر حوزه‌های فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی با پول اداره شود به تبع آن مشکلات امنیتی دور از ذهن نیست.

عزتی این موضوع را هشداری دانست برای همه مسوولان و بزرگان در سطوح ملی و استانی که باید با دقت نظر بیشترو با حساسیت خاص به این موضوعات توجه کنند.

رئیس خانه مطبوعات یادآور شد: در دور پنجم بنا به درخواست خبرنگار شهرستان‌ها و تعامل خوبی که با ارشاد هرمزگان وجود داشت موضوع راه اندازی شعبه‌های خانه مطبوعات در شهرستان‌ها در شورای مرکزی مطرح و مصوب و بر اساس شاخص‌ها و استانداردهای مورد نظر این طرح اجرا شد.

عزتی افزود: با توجه به دور بودن مسافت شهرستان‌ها تا مرکز استان این اقدام برای رسیدگی به امور صنفی خبرنگاران و رسانه‌های زیر مجموعه در سراسر استان ضروری بود و این روند ادامه خواهد داشت.

وی بیان داشت: نماینده خانه مطبوعات در کیش طبق قانون رسمیت دارد و به زودی با مدیرعامل محترم منطقه و سایر مسوولان در این خصوص دیدار و گفتگو خواهیم داشت.

شیرزاد عزتی خانه مطبوعات هرمزگان منطقه آزاد کیش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر