کد خبر: 242056 A

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم:

با در اختیار گذاشتن زمین رایگان نمی‌توان از افراد صنعتگر ساخت / به دنبال سوخت رسانی به کشتی‌های در حال گذر از این منطقه هستیم / بانک کارخانجاتی را تعطیل می‌کند که با سرمایه گذاری‌های ۵۰ میلیارد دلاری و بیشتر وارد حوزه سرمایه‌گذاری شده‌اند / صنایعی مانند دخانیات در جزیره در حال شکل گیری است.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم با بیان اینکه با در اختیار گذاشتن زمین رایگان نمی‌توان از افراد صنعتگر ساخت گفت: متاسفانه بخش قابل توجهی از مشکلات ما در صنعت این است که سرمایه گذاران در کنار فعالیت‌های صنعتی به دنبال زمین بازی هستند که خوشبختانه ما جلوی این سوء استفاده برخی از صنعتگرنما‌ها را گرفته‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جهانگیر مجیدی در نشست خبری خود ادامه داد: در حال حاضر تمام زیر ساختهای شهرکهای صنعتی قشم آماده است و صنعتگران می‌توانند دراین شهرکهای صنعتی سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به مشوقهای دولتی برای صنعت گران در جزیره قشم تاکید کرد: برخی‌ها گمان می‌کنند تسهیلات دولتی باید دادن زمین رایگان به سرمایه گذاران باشد این درحالی است قیمت زمین سهم بسیار ناچیزی در حجم کل سرمایه گذاری در قشم را دارد.

مجیدی با اشاره به قیمت زمین در شهرکهای صنعتی گفت: قیمت زمین در حال حاضر در بزرگ‌ترین شهرک صنعتی قشم(تولا) متری ۵۰ هزار تومان است بنابراین با در اختیار گذاشتن زمین رایگان نمی‌توان از افراد صنعتگر ساخت.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم تاکید کرد: صنعت نیاز به سرمایه و ایده و فکر، نیروی انسانی آموزش دیده و ماشین آلات دارد و تنها زمین نمی‌تواند به تنهایی عاملی تعیین کننده و انگیزه‌ای برای افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد باشد.

وی ادامه داد: البته هیات مدیره مناطق آزاد این اختیار را دارند که برحسب سیاست گذاری‌ها اگر با سرمایه گذار خاصی طرف باشند زمین را با قیمت کمتر حتی کمتر از ۵۰ هزار تومان هم در اختیار سرمایه گذار بگذارند.

مجیدی با بیان اینکه مشکل این است که بسیاری از سرمایه گذاران یا صنعت گر نیستند و یا به بهانه صنعتگری به دنبال زمین هستند، گفت: بسیاری از طرح‌های سرمایه گذاری اصلا توجیه اقتصادی ندارد و سرمایه گذاران تنها به دنبال زمین هستند البته نمی‌دانند که زمین زیاد هم می‌تواند هزینه بر باشد.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم با اشاره به اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه مقابله تصرف زمین‌های این جزیره توسط افراد گفت: به افرادی که به بهانه راه اندازی صنایع مختلف زمین‌ها و اراضی جزیره را تصرف کردند اخطار داده‌ایم که اگر در بازه زمانی مشخص نسبت به سرمایه گذاری واقعی و تولید اقدام نکنند زمین‌ها را پس خواهیم گرفت.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک بسیار عالی جزیره قشم تاکید کرد: معتقدم باید حداکثر استفاده از این ثروت خدادادی و موقعیت استراتژیک خاص را داشته باشیم از این رو به دنبال سوخت رسانی به کشتی‌های در حال گذر از این منطقه هستیم.

مجیدی با اشاره به طرح سوخت رسانی به کشتی‌های در حال گذر گفت: با راه اندازی این طرح کشتی‌ها برای سوخت گیری ۲۵۰ کیلومتر مسیر را صرفه جویی می‌کنند.

وی ادامه داد: کشتی‌ها در حال حاضر برای سوخت گیری به جنوب خیلج فارس و به بندر فجیره می‌روند این در حالی است که اگر سوخت رسانی بنادر قشم راه اندازی شود تمام این کشتی‌ها برای صرفه جویی در زمان که‌‌ همان ۲۵۰ کیلومتر معادل یک روز سفر است قشم را ترجیح می‌دهند.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم با بیان اینکه جزیره قشم موقعیت بسیار خوبی برای بازرگانان دارد، گفت: در حال حاضر حجم قابل توجهی از پوشاک عرضه شده در کشور از طریق قشم وارد می‌شود که متاسفانه اغلب به صورت قاچاق از این مبداء رسمی کشور واردمی شود. این در حالی است که می‌توانیم از این مزیت موقعیت استراتژیک در خدمت صادرات و واردات رسمی و تولید استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ما صنعت و بازرگانی را دومجموعه‌ای در کنار هم می‌بینیم گفت: در حال حاضر فرصت‌ها و وضعیتهایی بیشماری در منطقه برای راه اندازی صنایع مختلف و افزایش مبادلات تجاری وجود دارد.

مجیدی تاکید کرد: درحال حاضر ارائه مجوز‌ها برای بازرگان‌ها و صنعتگران در کمتر از ۲۴ ساعت صادر می‌کنیم و خوشبختانه با گمرک جزیره به صورت بر خط در ارتباط هستیم که این ارتباط آنلاین سرعت را بسیار افزایش داده است.

وی با اشاره به شکل گیری صنایعی که ظرفیت صادراتی بسیار بالایی دارند گفت: در حال حاضر صنایعی مانند دخانیات در جزیره در حال شکل گیری است که اغلب تولیدات خود را صادر می‌کند.

مجیدی با تاکید براینکه معتقدم برنامه‌های توسعه‌ای هر منطقه باید براساس توانمندی‌های ذاتی آن منطقه باشد گفت: با توجه به موقعیت خاص جزیره قشم و ظرفیتهای این جزیره در حوزه نفت و انرژی و همچنین شیلات؛ بازرگانی و صنایع انرژی در اولویت قراردارد.

وی ادامه داد: درحالی که میگو در بازار اروپا هر کیلو ۱۲ دلار فروخته می‌شود بنابراین قشم با توجه به پتانسیلی که در این زمینه دارد می‌تواند به قطبهای تولید پرورش میگو در خلیج فارس تبدیل شود البته در این حوزه سرمایه گذاری‌هایی در حال انجام است و بخشی از اراضی جزیره را در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهیم داد.

مجیدی در پاسخ به این سوال که شنیده شده از سرمایه گذاران فعال در جزیره مالیاتهایی اخذ شده تاکید کرد: طبق قانون سرمایه گذاران مناطق آزاد از پرداخت مالیات در دوره ۱۵ ساله معاف هستند و اگر مالیاتی از سرمایه گذاران در منطقه آزاد قشم اخذ شده باید این تخلفات را گزارش دهند.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم در واکنش به این ادعا مبنی براینکه حقوق و بیمه کارگران در جزیره قشم محقق نمی‌شود گفت: در بازه زمانی یکساله‌ای که در قشم مشغول به کار بودم چنین موردی گزارش نشده است.

وی ادامه داد: نمایندگان بیمه تامین اجتماعی در جزیره حضور دارندوبازرسی‌های نامحسوسی برای اطمینان از اینکه تمام کارگران بیمه هستند انجام می‌دهند کارگران مشغول به کار در قشم هم در اخذ حق و حقوق خود فرقی با کارگران سایر نقاط کشور ندارند ما در خدمت تولید کشور هستیم که کارگر جزئی از آن فرآیند است.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در ارائه تسهیلات و مشوقات به صنعتگران گفت: متاسفانه بانک‌ها در کل جامعه نقشی را برای خود تعریف کرده‌اند که این تعریف در خدمت اقتصاد کشور نیست.

مجیدی با اشاره به تعطیلی برخی از کارخانجات تولیدی جزیره قشم به دلیل بدهی به بانک‌ها گفت: چندی پیش بانکی در قشم یک واحد تولیدی بسیار بزرگ را به دلیل بدهی به تعطیلی کشاند کارخانه‌ای که بیش از ۵۰ کارگر داشت و یکی از مهم‌ترین واحدهای تولیدی تن در قشم بود را به یبقوله تبدیل کرد به طوری که حتی در و پنجره این کارخانه را هم دزدیدند.

وی ادامه داد: این بانک به جای اینکه مهلتی به این کارخانه تولیدی برای باز پرداخت اقساط تسهیلات بدهد کارخانه را به هیچ تبدیل کرد.

مجیدی با بیان اینکه این واحد تولیدی تن در ۱۵ هکتار از اراضی قشم واقع بود گفت: تمام تجهیزات و خط تولید این کارخانه از کشورهای صاحب صنعت وارد شده بودند و این کارخانه جز بهترین کارخانه‌های تولید تن در منطقه بود اما با یک اقدام بانک به خاکستر تبدیل شد و این بانک هیچ مسئولیتی در قبال این واحد تولیدی کشور از خود نشان نداد.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت منطقه آزاد قشم با بیان اینکه در حالی که برای گشایش هزار دلار ال سی باید دور دنیا را بگردیم و ۱۵ درصد هم اضافه بر مبلغ بپردازیم بانک‌ها به راحتی واحدهای تولیدی را به تعطیلی می‌کشانند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها باید مسئولیت اجتماعی در قبال کشور داشته باشند گفت: حتی بانک این انعطاف را از خود نشان نداد که واحد تعطیل شده را با یک نرخ مناسب به سرمایه گذار دیگری واگذار کند و تمام ساختمانهای این کارخانه تن را تصرف کرد و قیمت پیشنهادی برای واگذار کردن آن به سرمایه گذاران هم ده برابر قیمت عرف بازار است.

مجیدی تاکید کرد: بانک کارخانجاتی را تعطیل می‌کند که با سرمایه گذاری‌های ۵۰ میلیارد دلاری و بیشتر وارد حوزه شده‌اند اما حال هیچ اعتبار وسرمایه‌ای از خود ندارند.

جامعه زمین سرمایه سرمایه گذاران سرمایه گذاری صنعت معدن و تجارت قشم کشتی گمرک مناطق آزاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر