کد خبر: 344312 A

ایلنا: روستای سهیلی در جزیره قشم از روز سه شنبه 13 بهمن میزبان هفته جهانی تالاب است .

گفتنی است تالاب خورخوران (ذخیره‌گاه زیست‌کره حرا) درهرمزگان یکی از 24 تالاب بین المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است . این کنوانسیون از قدیمی‌ترین معاهدات بین‌المللی با تاکید بر حفاظت از محیط زیست  است که در 2 فوریه، مصادف 13 بهمن، سال 1975 با امضا 18 کشور از سراسر جهان  جنبه قانونی پیدا کرد، لذا هر ساله در سراسر جهان این روز به عنوان روز جهانی تالاب جشن گرفته می­‌شود.

هدف از برگزاری این برنامه‌ها در روستاهای حاشیه تالاب خورخوران در جزیره قشم نهادینه کردن  نقش تالاب‌ها در معیشت پایدار جامعه محلی، آموزش کودکان به عنوان حافظان تالاب، مشارکت همگانی در بهره‌برداری و حفاظت از تالاب، شناساندن اهمیت تالاب در گردشگری، ریشه‌یابی آسیب‌ها و تهدیدات تالاب در معیشت پایدار است.

این برنامه‌­ها توسط اداره­ کل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم و با حمایت اداره کل تشریفات و امور نمایشگاه‌ها، ژئو پارک قشم، مدیریت پشتیبانی و همچنین با فعالیت موسسات محیط زیستی سبز کاناز،گروه مرجان سبز و مشارکت و همکاری جامعه محلی روستاهای سهیلی، طبل، گورزین و هفت رنگو در حال اجراست.

در روز نخست این هفته مورخ 13 بهمن کارگاهی تحت عنوان "کودک و تالاب" در دو بخش تئوری و عملی در روستای سهیلی برگزار شد که در بخش تئوری توضیحاتی در خصوص اهمیت  و حفاظت تالاب‌­هابه 50 نفر از دانش­‌آموزان دختر و پسر مقطع دبستان روستای سهیلی داده شد و در بخش عملی دانش‌­آموزان طی گردش علمی  در تالاب خورخوران از نزدیک با دوربین­‌های دوچشمی به مشاهده طبیعت و حیات ­وحش منحصر به فرد تالاب پرداختند.

در ادامه این برنامه‌­ها،  روز 14 بهمن نشست هم‌اندیشی با قایق‌رانان اسکله‌ها جهت ریشه‌یابی آسیب‌ها و تهدیدات تالاب در معیشت پایدار برگزار شد. روز 15 بهمن برنامه قایق رانی "کایاک پارویی "در مسیر جنگل حرا ( اسکله‌های گورزین، سهیلی و طبل)  توسط پنج تن از قایقرانان و طبیعت دوستان برگزار شد، طی این اقدام قایقرانان با پیام روزجهانی تالاب "تالاب‌­ها برای آینده ما، معیشت پایدار" مسیر بین اسکله‌­های گردشگری روستاهای گورزین، سهیلی و طبل را در تالاب خورخوران پارو زدند. همچنین در این روز کارگاه عملی پرنده­نگری برای دانش­‌آموزان دختر مقطع ابتدایی روستای گورزین برگزار شد.در روز پایانی، 16 بهمن ده نفر از دوچرخه‌سواران و فعالان محیط زیست از اثر طبیعی- ملی تالاب پرندگان دوکوهک مسیر نوار ساحلی دورتادور جزیره را به عنوان  سفیران" اتحاد و مشارکت جوامع محلی بهره‌بردار از جنگل حرا " رکاب خواهند زد.

در پایان، عصر جمعه برنامه اختتامیه به صورت جشن مردمی در اسکله سهیلی با حضور برخی از مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم، اعضای دهیاری و شوراهای اسلامی روستاهای حاشیه تالاب خورخوران، اهالی این روستاها و جمعی از دانش آموزان روستای سهیلی برگزار خواهد شد.

در این جشن ابتدا متن مرام­نامه‌­ای درباره حفاظت از تالاب‌ها برای شرکت کنندگان قرائت و این متن توسط دانش‌­آموزان روستای سهیلی که حافظان آینده میراث طبیعی تالاب هستند امضا خواهد شد، در ادامه این جشن با بخش‌های  موسیقی، مسابقه، سخنرانی و تقدیر و تشکر از مشارکت کنندگان ادامه خواهد یافت.        

هفته جهانی تالاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر