کد خبر: 113248 A

یک کارگردان تئاتر:

شناخت دنیای کودکان و نوجوانان و بازتاب آن در صحنه، با آموختن علوم مختلفی از جمله جامعه شناسی، روانشناسی و درک و فهم ذهنیت کودکان نیاز دارد.

ایلنا: یک کارگردان تئاتر گفت: تئاتر کودک و نوجوان باید به جذب مخاطب خاص خود متعهد باشد.

به گزارش ایلنا، رضا فیاضی، نگارش و تولید نمایش های کودکان و نوجوانان را بسیار سخت تر و پیچیده تر از سایر گونه های نمایشی توصیف کرد و افزود: شناخت دنیای کودکان و نوجوانان و بازتاب آن در صحنه، با آموختن علوم مختلفی از جمله جامعه شناسی، روانشناسی و درک و فهم ذهنیت کودکان نیاز دارد.

وی ادامه داد: کودکان در پذیرش و یا نپذیرفتن هر نکته ای کاملاً صادق هستند و اگر در مواجهه با یک اثر نمایشی ارتباطی با آن برقرار نکنند، به وضوح این موضوع در کلام و رفتار آنها انعکاس می یابد.

این کارگردان تئاتر با تأکید بر آنکه تئاتر کودک و نوجوان باید به جذب مخاطب خاص خود متعهد باشد، ادامه داد: برخی هنرمندان با ذهنیت خود، دست به نگارش و تولید آثار نمایشی برای گروه سنی کودک و نوجوان می زنند که نه تنها این گروه مخاطب خاص با آن آثار ارتباطی برقرار نمی کنند، بلکه در مواقعی از موارد بزرگسالان نیز در ارتباط گیری با آن اثر بخاطر پیچیده گویی دچار مشکل می شوند.

وی دشواری نگارش و تولید نمایش های کودک و نوجوان را ایجاز در بیان و تأکید بر تصویرسازی دانست و افزود: اکنون دوران نوشتن چند خط شعر و استفاده از یک موزیک ریتمیک برای شاد کردن بچه ها بمنظور همراهی با نمایش به سر رسیده زیرا آنقدر رسانه جذاب و سرگرم کننده در کنار بچه ها وجود دارد که تولید چنین نمایش هایی دیگر برای آنها جذابیتی ندارد؛ اما تعجب من بر آن است که همچنان تعدادی از هنرمندان بر تولید اینگونه نمایش ها تاکید دارند.

این کارگردان و بازیگر نمایش درک روحیات، خلقیات و جهان بینی کودکان را مشروط به زندگی کردن با آنها عنوان کرد و گفت: اکنون نمایشنامه نویسان، کارگردانان و حتی بازیگران نمایش های کودک و نوجوان باید بخشی از زمان مطالعاتی خود را به زندگی کردن در کنار این گروه سنی اختصاص دهند تا با جهان بینی، ذهنیت و حتی گفتار، کلام و اصطلاح های کودکانه برای نگارش و تولید آثار نمایشی آشنا شوند تا بتوانند مخاطبان خاص و هدف را به سمت خود جذب کنند.

تئاتر جامعه شناسی جهان رسانه روانشناسی شعر کودک و نوجوان کودکان کودکان و نوجوانان خاص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر