کد خبر: 139838 A

مدیرکل میراثفرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری همدان:

همدان تنها استانی است که این رویداد را دوبار داشته و همین نشان از بها و ارزشی است که به این هنر اصیل دارد.

به گزارش ایلنا از همدان؛ علیرضا ایزدی در حاشیه برگزاری همایش نقالان برجسته کشور در همدان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از برنامه‌های شاخص جشنواره زمستانی نقالی بود، گفت: این برنامه برای دومین بار در همدان برگزار می‎شود که امیدواریم در معرفی و اشاعه این هنر متعالی مؤثر بوده باشد.

به گزارش ایلنا، وی تصریح کرد: نقاشی و پرده‎خوانی نیز در این همایش گنجانده شده و با هنرمندان بزرگی که در این زمینه داریم می‎توانیم این هنر اصیل و ایرانی را معرفی کنیم.

مدیرکل میراثفرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری همدان بیان داشت: در استان همدان با وجود مرشدان و نقالان برجسته وضعیت مناسبی داریم که امیدوارم مرشدان جوانی نیز برای نسل‌های آتی تربیت شوند.

ایزدی با تأکید بر اینکه به دنبال آن هستیم که خطر هنر نقالی را تهدید نکند، اضافه کرد: در راستای این امر مباحثی با دانشگاه علمی و کاربردی داشتیم تا از این اساتید برای دوره‌ای کوتاه مدت در این دانشگاه استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این دانشگاه به دنبال این هستیم که تا با جذب جوانان مانع از بین رفتن این هنر شده و برای نسل‌های آینده حفظ شود.

مدیرکل میراثفرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان افزود: ماهیت دانشگاه علمی کاربردی این بود که رشته‌های کاربردی وارد جامعه شود و نقالی یکی از این رشته‎هاست که می‎تواند در مقطع کاردانی وارد این عرصه شود و بستر خوبی در این زمینه وجود دارد.

این مسئول در پایان با بیان اینکه همدان خاستگاه نقالی است و از همدان شروع می‌شود، اذعان داشت: شکل‎گیری رشته نقالی زمان‎بر است و وزارت علوم به خاطر عدم استقبال و نبود مدرک قابل قبول به این سادگی موافقت نمی‎کند.

استان همدان جامعه شاخص صنایع دستی و گردشگری نقاشی وزارت علوم هنر همدان نقالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر