کد خبر: 154335 A

کتابخانه مرکزی همدان در ایام عید از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۱۹ آماده ارایه خدمات به علاقه‌مندان است.

ایلنا: ارشاد استعدادی، مدیر کل کتابخانه های استان همدان اظهار داشت: امسال بخش‌های نابینایان، مخزن، قفسه‌بندی مخزن، تببین مدیریت و ساماندهی مخزن از برنامه‌های مهم این کتابخانه بوده است.

مدیر کل کتابخانه های استان همدان با بیان اینکه کتابخانه ها مراکز فرهنگی محله ها به شمار می روند، افزود: با توجه به اجرای طرح " کتاب من " در محله ها و کتابخانه های عمومی استان همدان امسال ۳۵ هزار در خواست طرح " کتاب من " در استان همدان بوده است.

وی افزود: هدف کتابخانه های استان همدان انجام کارها و فعالیت هایی بوده که حساسیت مردم و افراد و جامعه استان همدان را نسبت به کتاب و کتابخوانی افزایش دهد.

وی با بیان اینکه برنامه ها و اتفاقات مطلوبی در سال ۹۲ در حوزه کتاب خانه ها و عرصه کتاب و کتابخوانی در استان همدان انجام شده است، ابراز داشت: برنامه هایی که برای سال ۹۲ در نظر گرفته شده بود در اسفند ماه ۹۱ تصویب شده و می توان گفت که میانگین برنامه های پیش بینی شده کتابخانه ها برای سال ۹۲ محقق شده است.

مدیر کل کتابخانه های استان همدان در ادامه افزود: برخی از برنامه های تعیین شده برای سال ۹۲ به طور صد درصد و برخی نیز به طور متوسط انجام شده است و در واقع در مجموع میانگین برنامه ها و اهداف کتابخانه های استان همدان در سال ۹۲ محقق شده است.

استعدادی با تاکید بر اینکه هدف اصلی کتابخانه های استان همدان ارتقاء سطح مطالعه در استان و بالا بردن فرهنگ کتابخوانی در استان همدان است، اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف باید اهداف کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت و یا فرصت ها و تهدیدات موجود و همینطور ضعف و قدرت نهاد کتابخانه ها در نظر گرفته شود و سپس برای آن برنامه ریزی انجام گیرد.

مدیر کل کتابخانه های استان همدان با بیان اینکه کتابخانه های استان همدان نیز دارای ضعف ها و نقاط قوت مختلفی هستند، بیان داشت: یکی دیگر از اهداف کتابخانه های استان همدان ارتقا و توانمند سازی کتابخانه ها در روستاها است.

استعدادی در ادامه با بیان اینکه زیر ساخت های فرهنگی در اقتصاد و سیاست هر جامعه ای تاثیر گذار است، ابراز داشت: یکی از اقدامات فرهنگی در جامعه افزایش سرانه مطالعه در استان همدان بوده که البته پی مودن این راه با مشکلاتی همراه است و نیاز به طی دوره طولانی مدت دارد.

وی با اشاره به اینکه همه نهادها و سازمان ها مکلفند تا با برنامه ریزی و هم افزایی به افزایش سرانه مطالعه در استان همدان کمنک کنند، گفت: کار کتاب خانه های استانی کارسلبی نبوده و یک کار ایجابی است.

مدیر کل کتابخانه های استان همدان با بیان اینکه در سال ۹۲ هشت هزار و ۸۰۰نسخه منابع دیداری و شنیداری در کتابخانه های استان همدان توزیع شده است، عنوان داشت: در واقع تا قبل از نیمه دوم سال گذشته کتابخانه های استان همدان کار ها و ثبت ها به طور دستی انجام می شد اما از سال گذشته تا کنون کتابخانه های استان همدان به سامانه مدیریت کتابخانه مجهز شدند.

استعدادی ابراز داشت: در هفته کتاب و کتابخوانی استقبال بالایی از کتابخانه های استان همدان انجام شد به طوریکه تعداد اعضا از ۵۰ هزار به ۶۵ هزار رسید و در حال حاضر بیشاز ۶۷ هزار و ۸۰۰ عضو در کتابخانه های عمومی استان همدان فعال هستند.

استان همدان اقتصاد ایام عید جامعه کتابخانه های عمومی استان نابینایان کتابخانه همدان سیاست ارتقا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر