کد خبر: 212323 A

استفاده از فناوری جلوه‌های بصری و دراماتوژی در کنار محتوای نمایش و بهره‌گیری از قوای دیداری و شنیداری، مخاطب کودک و نوجوان را به خود جذب کرده و کودک را به تئاتر علاقمند می‌کند.

کارگردان نمایش «پروانه‌ها» عنوان کرد: نتیجه سال‌ها تجربه و کار در زمینه تئا‌تر نشان می‌دهد که استفاده از فناوری جلوه‌های بصری و دراماتوژی در کنار محتوای نمایش و بهره‌گیری از قوای دیداری و شنیداری، مخاطب کودک و نوجوان را به خود جذب کرده و کودک را به تئا‌تر علاقمند می‌کند.

به گزارش ایلنا از همدان، فرانسسکو گاندی گفت: گروه تئاتری ایتالیایی شهر پارما در نزدیکی فلورانس سکنی دارد و حدود ده سال است که در رابطه با تئا‌تر و دراماتوژی بخصوص در زمینه کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: با تحقیقاتی در زمینه تئا‌تر به این نتیجه رسیدیم که از طریق فناوری و جلوه‌های بصری، فعالیت بهتری در این زمینه خواهیم داشت و بنابراین پس از سال‌ها تجربه سعی کردیم از حضور کودکان و مشارکت آن‌ها در نمایش بهره بگیریم.

کارگردان نمایش «پروانه‌ها» گفت: ما به دنبال کاری بودیم که با کمک فانتزی حقایق را به تصویر کشیده و کودکان و نوجوانان را به تئا‌تر علاقمند و جذب نماید، به همین دلیل از از فناوری جلوه‌های بصری استفاده کردیم که تنها یکی از موارد حایز اهمیت است و در کنار متن و محتوای نمایش که مساله بسیار مهی است، قرار دارد.

فرانسسکو گاندی با اشاره به استفاده از طراحان حرفه‌ای و مهندسین با تجربه در این کار، افزود: در حال حاضر گروه ۱۵ نفری در زمینه فناوری و جلوه‌های بصری ما را یاری می‌کنند و از سال ۲۰۰۳ از این ایده جدید بهره گرفتیم و این نمایش نخستین و یا آخرین کار ما به این سبک نبوده و می‌توان گفت که در فاز میانی هستیم و ایده‌های دیگری نیز خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه زبان و گفتار تنها ابزار بیان نیست، عنوان کرد: انتخاب این نوع از نمایش دیداری و شنیداری و استفاده بسیار کم از زبان و در عوض استفاده بیشتر از جلوه‌های بصری، فانتزی و موسیقی باعثشد که کار ما در جهان بیشتر شناخته شود.

کارگردان نمایش «پروانه‌ها» ادامه داد: این نمایش در بسیاری از کشور‌ها از جمله ایالت متحده آمریکا، ژاپن، کره، بیشتر کشورهای اروپایی و آسیایی و در بسیاری از شهرهای استرالیا و نیز دوبار در ایران اجرا شده است.

فرانسسکو گاندی دلیل استفاده از رنگ سفید را در صحنه و لباس بازیگران را اینگونه بیان کرد: از آنجاییکه از فناوری و ابزار‌های بصری در نمایش «پروانه‌ها» استفاده شده است، برای نشان دادن رنگ‌ها باید از زمینه و رنگ خنثی استفاده شود تا تغییر رنگ‌های صحنه‌ها به خوبی نشان داده شود.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار به ایران آمده گفت: بسیار مایلم که سفر به ایران را بار‌ها تجربه کنم تا علاوه بر آشنایی و دیدن تئاترهای ایران با مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری و تاریخی شهرهای مختلف ایران آشنا شوم.

ایران تئاتر جهان ژاپن فناوری کشورهای اروپایی کودک و نوجوان کودکان کودکان و نوجوانان موسیقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر