کد خبر: 416652 A

با تصویب در کارگروه مدیریت پسماند استان؛

ایلنا: با تصویب اعضای کارگروه مدیریت پسماند استان همدان، اراضی محل دفع پسماند ویژه استان تعیین شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان، در این جلسه کارگروه که در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان برگزار شد، مکانی در اراضی روستای الفاوت در جاده همدان-ملایر برای دفع پسماندهای ویژه استان در نظر گرفته شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در این جلسه بیان کرد: مساحتی بالغ بر 80 هکتار در موقعیت اراضی روستای الفاووت برای دفع پسماندهای ویژه در نظر گرفته شده که این منطقه با تصویب کارگروه مدیریت پسماند استان از میان 6 منطقه پیشنهادی انتخاب شده است.

محمدرضا محمدی افزود: مواردی از جمله فاصله از کاربری ها، انطباق با ضوابط استقرار و ضوابط محل‌های دفن پسماند مصوب سازمان حفاظت محیط زیست، الزامات زیست محیطی، رعایت فاصله مناسب از سکونت گاه ها، جاده، ابنیه های فرهنگی و مذهبی و کاربری های اراضی از جمله خطوط انتقال نفت و گاز و نیرو، گسل ها و... در انتخاب این مکان رعایت شده است.

محمدی اظهار کرد: بر اساس ماده 22 آئین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است نسبت به مکان یابی محل دفع پسماندهای ویژه و صنعتی استان اقدام نماید، لذا مطالعه ای که به این منظور توسط دانشگاه شهید بهشتی در سال 86 انجام شده بود در اولین جلسه کارگروه پسماند استان در سال 94 مطرح شد که به دلیل قدیمی بودن اطلاعات و آمار به کار رفته در این پژوهش، دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان بازنگری گزارش را به انجام رساند و گزارش نهایی ارائه شد که در نهایت کارگروه پسماند استان، محل پیشنهادی را تایید کرد که به منظور طراحی و اجرا به سازمان صنعت، معدن و تجارت و استانداری همدان اعلام می شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل عدم وجود مکان مناسب برای دفع اینگونه پسماندها که می‌تواند اثرات زیست محیطی غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد، از طریق شرکت های پیمانکار که قبلا تاییدیه های فعالیت خود را از دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست دریافت نموده اند، اقدام می گردد و پسماندهای ویژه به محل دفع مناسب در استان های همجوار با صرف هزینه های هنگفت منتقل میگردد.

گفتنی است پسماندهای ویژه به آن دسته از پسماندها اطلاق می‌شود که خاصیت بیماری زایی، انفجار، سمیت، اشتعال و عفونت زایی دارند.

استان همدان سازمان حفاظت محیط زیست سازمان صنعت معدن و تجارت شهید بهشتی معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر