کد خبر: 116026 A

ایلنا گزارش می‌دهد /

چکیده: «کارگران فولاد زاگرس طبق وعده مدیرعامل برای دریافت چک حقوق امروز مقابل مجلس حاضر شدند / هنوز از مدیرعامل و چک موعود خبری نیست / هدف از اجتماع این کارگران دریافت حقوق معوقه، بازگشایی کارخانه و بازگشت به کار است.»

تجمع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی صبح امروز وارد دومین روز خود شد.

«خالد نادری» یکی از کارگران کارخانه فولاد زاگرس که همراه با حدود ۱۷۰ نفر از همکاران خود از شهرستان قروه به تهران آمده‌‌اند، در گفتگو با ایلنا به تشریح مطالبات صنفی کارگران و سرنوشت تجمع روز گذشته آنان در مقابل مجلس پرداخت.

روز نخست: تجمع مقابل مجلس و وعده‌های مدیرعامل

تجمع صبح امروز کارگران کارخانه فولاد زاگرس در مقابل ساختمان مجلس پس از آن صورت گرفت که مدیرعامل این کارخانه تعطیل شده دیروز با حضور در جمع کارگران معترض وعده داده بود که امروز با صدور یک فقره چک، دو ماه از حقوق معوقه آن‌ها را پرداخت خواهد کرد.

آقای نادری در این باره به ایلنا گفت: بعد از ظهر دیروز آقای «ملابیگی» مدیرعامل کارخانه فولاد زاگرس بیرون از ساختمان مجلس به تجمع کنندگان گفت که احکام بازگشت به کار را قبول دارم و متعهد می‌شوم که از محل فروش ضایعات کارخانه، بخشی از مطالبات همه کارگران را پرداخت کنم.

به گفته این کارگر فولاد زاگرس، از آنجا که تجمع کنندگان نسبت به گفته‌های کارفرما اظهار بی‌اعتمادی کردند، سرانجام مدیرعامل فولاد زاگرس وعده داد که فردا صبح(دوشنبه) با صدور یک فقره چک دو هفته‌ای معادل دو ماه از حقوق معوقه کارگران را پرداخت خواهد کرد.

روز دوم: تجمع برای دریافت چک و مذاکره با کارفرما

نادری با بیان اینکه پس از این وعده مدیرعامل برای مطلع ساختن نمایندگان مجلس از نتیجه مذاکرات به درون مجلس رفت و دیگر خبری از او نشد، گفت: از صبح امروز کارگران طبق وعده برای دریافت چک مدیرعامل در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی حاضر شده‌اند اما تا این لحظه نه از مدیرعامل و نمایندگانش و نه از چک وعده داده شده خبر و نشانه‌ای نیست.

این کارگر فولاد زاگرس، بابیان اینکه در حال او و دیگر ۲۱۰ کارگر این کارخانه تعطیل شده بابت حقوق هفت ماه نخستین سال ۹۲، عیدی و سنوات سال ۹۱ و اضافه کاری و حق سختی کار سالهای قبل از کارفرمای کنونی و پیمانکار قبلی فولاد زاگرس طلبکارند، افزود: ما به نمایندگی از همه کارگران فولاد زاگرس خواهان وصول مطالبات، بازگشایی کارخانه و بازگشت به کار هستیم.

نادری افزود: چنانچه طبق وعده داده شده امروز چک حقوق معوقه را تحویل بگیریم با مدیرعامل در مورد سایر خواسته‌های قانونی خود وارد مذاکره خواهیم شد اما اگر مدیرعامل بدقولی کند باز هم در روزهای آینده در مقابل مجلس تجمع خواهیم کرد.

تجمع کارگران به وزارت کار رسید

ظهر امروز، کارگران فولاد زاگرس که برای پیگیری مطالبات صنفی‌شان در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده بودند، به دلیل تعطیلی مجلس و محقق نشدن وعده دیروز کارفرما، راهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدند.

به گزارش ایلنا، این کارگران که صبح دیروز نیز در میدان بهارستان مقابل درب ورودی ساختمان مجلس تجمع کرده بودند، امروز نیز پس از چندین ساعت تجمع در مقابل مجلس و محقق نشدن وعده دیروز کارفرما در خصوص پرداخت مطالبات کارگران، با حضور در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پی گیر مطالبات صنفی‌شان شدند.

نماینده کارگران اخراجی فولاد زاگرس با اشاره به صحبت‌های امیدوار کنندهٔ روز گذشتهٔ نمایندگان مجلس، به ایلنا گفت: هم اکنون سه نفر از کارگران به نمایندگی از سایر کارگران معترض وارد ساختمان وزارت خانه شده‌اند تا با مقامات وزارت کار مذاکره کنند.

این کارگر گفت: اکنون کارگران فولاد زاگرس در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتظر «یک جواب قانع کننده‌» تجمع کرده‌اند.

پیشینه اعتراضات صنفی کارگران فولاد زاگرس

تازه‌ترین اجتماع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس در حالی وارد دومین روز خود شد که این کارگران از اواخر تیرماه امسال تا کنون با درهای بسته کارخانه فولاد زاگرس روبرو هستند.

کارخانه فولاد زاگرس از روز سه شنبه ۱۸ تیرماه به دلیل آنچه از سوی کارفرما «ناتوانی مالی و زیان‌ده بودن تولید» ذکر می‌شد تعطیل و تمامی ۲۳۵ کارگر آن اخراج شدند.

از آن زمان تاکنون این کارگران اخراجی با تشکیل اجتماعات اعتراضی مختلف در مقابل اداره کار و استانداری قروه و یا نهاد ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای حکومتی و دولتی در تهران خواهان بازگشایی کارخانه، بازشت به کار و وصول مطالبات معوقه خود شده‌اند.

هرچند این کارگران در ‌‌نهایت با رای هیات تشخیص ادراه تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قروه موفق به دریافت حکم بازگشت به کار شده‌اند اما به دلیل تعطیلی کارخانه تا این لحظه موفق به بازگشت به کار نشده‌اند.

کارگران کردستان تجمع کارگران فولاد زاگرس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر