کد خبر: 122894 A

گزارش خبری؛

چکیده: «مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان اصفهان: این تشکل استانی در جریان وضعیت کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان نیست و نمی تواند پیگیر خواسته‌های صنفی آنها باشد.»

در حالی که بازگشایی نهاد شورای اسلامی کار یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های صنفی کارگران پلی‌اکریل طی اعتراضات چند هفته اخیر بوده است، مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان اصفهان در واکنش به بازداشت ۴ کارگر کارخانه پلی‌اکریل در این استان که بامداد پنجشنبه صورت گرفته است، گفت: این تشکل استانی در جریان وضعیت کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان نیست و نمی تواند پیگیر خواسته‌های صنفی آنها باشد.

«احمدرضا معینی» مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان اصفهان در این باره به ایلنا گفت: یک سال و نیم است که شورای اسلامی کار کارخانه پلی اکریل اصفهان منحل شده است و به همین دلیل کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان اصفهان در مورد کارگران این واحد صنفی هیچ مسئولیتی نداشته و نمی‌تواند جوابگو باشد.

وی بابیان اینکه «در جریان بازداشت چهار کارگر این کارخانه نیستم»، گفت: مدیرکل کار استان باید در این زمینه پاسخگو باشد که چرا به وضعیت صنفی کارگران و نهادهای صنفی آنها رسیدگی نکرده است.

معینی در خصوص وضعیت کارخانه پلی اکریل اصفهان تنها به گفتن اینکه «کارگران کارخانه پلی اکریل خواسته‌های زیادی داشتند»، اکتفا کرد و بابیان اینکه «به دلیل نزدیک شدن به هنگام نماز نمی تواند بیش از این پاسخگو باشد» از ادامه گفتگو با خبرنگار ایلنا خودداری کرد.

اظهارات بالاترین مقام نهاد شورای اسلامی کار در استان اصفهان در شرایطی ایراد می‌شود که از هنگام آغاز اعتراض های آرام صنفی کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان، بازگشایی شورای اسلامی کار یکی از خواسته‌های صنفی معترضان بوده است.

از سوی دیگر موضع‌گیری منفعلانه کانون شوراهای اسلامی کار استان اصفهان در قبال کارگران بازداشتی کارخانه پلی اکریل مبنی بر اینکه «چون این کارخانه شورا ندارد، نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم» در حالی است که شوراهای اسلامی کار همواره مدعی فراگیرترین تشکل صنفی کارگری در کشور بوده‌اند و به واسطه همین ادعا در سالهای اخیر با حضور در جلسات مربوط به تعیین مزد و خروج کارگاه‌های کوچک از شمول قانون کار در فرایند تصمیم گیری برای کارگان شاغل در کارگاه‌های بدون شورای اسلامی کار نیز حضور موثری داشته‌اند.

کانون کشوری پیگیری می‌کند

با وجود اظهارات ناامید کننده کانون شوراهای اصفهان، «اولیا علی بیگی» رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به ایلنا گفت که کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار در هر استان وظیفه دارد تا به خواسته‌ها و مطالبات تمامی کارگاه‌ها رسیدگی کند.

وی بابیان اینکه «صرف بودن و یا نبودن شوراهای اسلامی کار در یک واحد تولیدی دلیل برای رسیدگی یا عدم رسیدگی به خواسته‌های صنفی کارگران نیست»، گفت: در مورد کارخانه پلی اکریل از طریق کانون شوراهای اسلامی کار استان پیگیر ماجرا هستیم.

وی ادامه داد: حتی در صورت لزوم، کانون شوراهای اسلامی کار استان وظیفه دارد تا به عنوان تشکل صنفی و به نیابت از کارگران بازداشت شده کارخانه پلی اکریل اصفهان برای آنها وکیل دادگستری استخدام کند.

با این حال رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با تاکید بر اینکه مسئولان استانی به ویژه اداره کل کار اصفهان باید در خصوص وضعیت پیش آمده در کارخانه پلی اکریل پاسخگو باشند، گفت: معتقدیم که چنانچه از ابتدا به خواسته‌های کارگران به ویژه در خواست بازگشایی شورای اسلامی کار توجه می‌شد، شرایط امروز کارخانه پلی اکریل اینطور نمی‌شد.

کارگران اصفهان کارگران پلی اکریل کارگران بازداشتی پلی اکریل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر