کد خبر: 203435 A

«کارگران به دلیل ترس از اخراج توان مطرح کردن مشکلاتشان را در نهاد‌های کارگری و رسانه‌ها ندارند. / اکثر قریب به اتفاق کارگرانی که در این واحد کار می‌کنند قرارداد کاریشان کوتاه مدت(یک ماه تا سه ماه) است که طبیعتا فاقد امنیت شغلی‌ هستند.»

کارگران کارخانه کنتورسازی ایران طی سه ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران این کارخانه که هویت‌اش نزد ایلنا محفوظ است، با اعلام این خبر گفت: کارخانه کنتور سازی ایران واقع در استان قزوین به دلیل کمبود نقدینگی، توان پرداخت به موقع حقوق کارگران و سایر هزینه‌های جانبی کارخانه را ندارد.

به گفته این کارگر، حقوق نیروی کار این واحد تولیدی در ماهای خرداد، تیر و مرداد به تعویق افتاده است.

او گفت: مشکل اصلی کارخانه کنتورسازی ایران تامین نشدن قطعات تولید کنتور و لامپ است که از کشور چین وارد می‌شود.

این منبع خبری با اشاره به اینکه کارگران به دلیل ترس از اخراج توان مطرح کردن مشکلاتشان را در نهاد‌های کارگری و رسانه‌ها ندارند، گفت: اکثر قریب به اتفاق کارگرانی که در این واحد کار می‌کنند قرارداد کاریشان کوتاه مدت(یک ماه تا سه ماه) است که طبیعتا فاقد امنیت شغلی‌ هستند.

او با بیان اینکه هر چند ماه یکبار کارفرما تعدادی از کارگران قرار دادی کارخانه را اخراج می‌کند، درباره آخرین مورد اخراج گفت: آخرین بار در تیر ماه سال جاری ۱۵ نفر از کارگران قراردادی این واحد به بهانه عدم نیاز اخراج شدند و هم اکنون پرونده شکایت این کارگران در اداره کار شهرستان البرز جریان دارد.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: با وجود اخراج ۱۵ کارگر این کارخانه در تیر ماه سال جاری، قرار داد حدود ۳۰ نفر دیگر در مرداد ماه تمدید نشد و پیش از این نیز در اسفند ماه سال گذشته قرار داد ۳۰ کارگر دیگر تمدید نشده بود.

این منبع خبری در کارخانه کنتور سازی ایران همچنین اظهار داشت: اوایل ماه جاری(شهریور) ۲۵ نفر از کارگران این کارخانه به دلیل عدم دریافت حقوق و دشوار بودن شرایط کار بطور خود خواسته ترک کار کردند و این در حالیست که پیش از این نیز تعداد دیگری از کارگران به همین شیوه محل کارشان را ترک کرده بودند.

این کارگر درباره مطالبات کارگران اخراجی و تعدیل شده گفت: کارگرانی که اسفند ماه سال ۹۲ تعدیل شده بودند مرداد ماه سال جاری تسویه حساب شدند و سایر کارگران نیز هر کدام یک فقره چک برای ۴ تا ۶ ماه بعد از کارفرما دریافت کرده‌اند.

ایلنا پیش از این نیز در تاریخ ۱۸دی ماه سال گذشته از دو ماه تاخیر در پرداخت حقوق کارگرانکنتور سازی ایرانخبر داده بود.

کارگران استان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر