کد خبر: 212716 A

«در سال‌های اخیر که کشاورزان منطقه تصمیم گرفتند تا برای کسب سود بیشتر در کشتزارهای خود به جای چغندر قند، محصولات کشاورزی دیگری همچون یونجه، سیب‌زمینی، پیاز، زرشک و یا زعفران بکارند، مدیریت قند قهستان برای تامین چغندر قند مورد نیاز خود دچار مشکل شد.»

به گفته مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان خراسان جنوبی، کارگران کارخانه «قند قهستان» بالغ بر ۶ ماه حقوق معوقه طلبکارند.

«علی سالاری» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: علت اصلی طولانی شدن پرداخت مطالبات کارگران قند قهستان تامین نشدن چغندر قند مورد نیاز فعالیت این واحد صنعتی است.

وی یادآور شد: در سال‌های اخیر که کشاورزان منطقه تصمیم گرفتند تا برای کسب سود بیشتر در کشتزارهای خود به جای چغندر قند، محصولات کشاورزی دیگری همچون یونجه، سیب‌زمینی، پیاز، زرشک و یا زعفران بکارند، مدیریت قند قهستان برای تامین چغندر قند مورد نیاز خود دچار مشکل شد.

این فعال کارگری بابیان اینکه کارخانه قند قهستان برای تامین مواد اولیه تولید سالانه به ۴۰ تا ۵۰ هزار تن چغندر قند نیاز دارد، گفت: در شرایط معمول این کارخانه حدود ۱۰۰ کارگر ثابت در کنار نزدیک به ۷۰ کارگر فصلی دارد که به تهیه شکر از چغندر قند مشغول‌اند اما در شرایط کنونی که امکان تامین چغندر قند نیست، تنها کارگران ثابت در کارخانه حضور دارند.

به گفته مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان خراسان جنوبی در سالهای اخیر کمبود چغندر در کشتزارهای مجاور محل استقرار کارخانه باعثشده است تا مدیریت این واحد صنعتی برای تهیه چغندر مورد نیاز به کشاورزان مناطق دیگر مراجعه کند اما در مقابل مشکلات مالی ناشی از این مسئله باعثشده است تا پرداخت مطالبات ۴۰۰ میلیون تومانی کشاورزان چغندرکار نیز به تاخیر بیافتد.

سالاری تاکید کرد: هرچند سال گذشته با پیگیری مسئولان استانی، کشاروزان چغندر کار در نهیات ۳۵ هزار تن چغندر در اختیار این واحد صنعتی گذاشتند اما با ادامه مشکلات پیشین برای امسال، هنوز مشکل تامین چغندر قند قهستان بر طرف نشده است.

به گفته این مقام کارگری، کارگران قند قهستان در حالی بابت پرداخت نشدن سهم بیمه کارگران، به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که بیشتر کارگران ثابت این واحد صنعتی به دلیل داشتن بیش از ۲۰ سال سابقه کار در مشاغل سخت و زیان آور، هم اکنون در آستانه بازنشستگی هستند و ایجاد فاصله بیمه‌ای کارگران این واحد را در هنگام بازنشستگی با مشکل مواجه خواهد کرد.

این مقام کارگری بابیان اینکه قند قهستان نزدیک به پنج دهه سابقه فعالیت دارد، از مسئولان استانی خواست تا با کمک در برطرف کردن مشکل تامین چغندر قند مورد نیاز فعالیت این واحد صنعتی، به بحران پیش آمده خاتمه دهند.

کارگران خراسان جنوبی کارگران صنایع غذایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر