کد خبر: 242358 A

در پی اقدام سهامداران برای انحلال این واحد تولیدی؛

«فعالیت واحد تولیدی وصنعتی «رادان کو» واقع در شهرک صنعتی البرز قزوین به دلیل آنچه که از سوی کارفرما زیان‌ده بودن کارگاه عنوان شده است، منحل اعلام و تمامی کارگران این واحد تولیدی برای تسویه حساب فراخوانده شده‌اند».

فعالیت واحد تولیدی وصنعتی «رادان کو» واقع در شهرک صنعتی البرز قزوین به دلیل آنچه از سوی کارفرما «زیان‌ده بودن کارگاه» عنوان شده است، منحل اعلام و تمامی کارگران این واحد تولیدی برای تسویه حساب فراخوانده شده‌اند.

یک منبع خبری درکارخانه رادان کو با اعلام این خبر به ایلنا گفت: با اعلام آگهی انحلال در یکی ازروزنامه‌های کثیر الانتشار در تاریخ ۱۸ آذر ماه، انحلال کارخانه به مدیران و کارگران ابلاغ شده است.

او با اشاره به اینکه انحلال کارخانه باعثافزایش نگرانی کارگران در تامین معاش خانواده‌هایشان شده است، اضافه کرد: پس از اعلام انحلال این واحد تولیدی، کارفرما شخصی را به عنوان مدیر تسویه حساب با کارگران تعیین کرده است.

این کارگر رادان کو گفت: از قرار معلوم مدیر تسویه به کارگران اعلام گفته ازابتدای بهمن ماه برای تصویه حساب به دفترش مراجعه کنن و در ازاء معوقات مزدی و سنوات پایان کار(هر سال کار در کارخانه یک ماه دستمزد) تسویه حساب کنند.

وی مدعی شد انتشار آگهی انحلال کارخانه در حالی است که مطابق قانون می‌بایست تصمیم به انحلال از طریق مراجع قانونی صادر شود و تا این لحظه کارگران چنین حکمی را مشاهده نکرده‌اند.

به گفته این کارگر هم اکنون ۹ کارگر شاغل(۸ نفر رسمی یک نفر قرار دادی) در واحد تولیدی وصنعتی «رادان کو» مشغول کار هستند که بابت ۵ ماه حقوق(ماه‌های مرداد، شهریور، مهر، آبان، آذر) از کارفرما طلبکار هستند و علاوه بر این از آذر ماه سال گذشته تاکنون حق بیمه آن‌ها بصورت مرتب پرداخت نشده است.

به گفته وی، سابقه کار کارگران این کارخانه از ۱۸تا ۲۰ سال است که با وجود سوابق بالا و نوع کار به دلیل کوتاهی که کارفرما در پرداخت منظم حق بیمه‌ها داشته است هم اکنون امکان بازنشستگی از طریق مشاغل سخت وزیان آور وجود ندارند.
او تصریح کرد: کوتاهی در پرداخت بیمه و حقوق قانونی کارگران در شرایطی صورت می‌پذیرد که تولید و فروش کارخانه مناسب بوده و هیچ مشکلی از سوی کارگران دیده نمی‌شود.

این کارگر مدعی شد: علاوه بر این کارفرما بابت عیدی سال‌های ۹۲ و ۹۳ کارگران بدهکار است؛ همچنین از دو سال پیش حق کفش ولباس کار این تعداد کارگر پرداخت نشده است، چنانچه در خرداد ماه سال جاری در خصوص پرداخت نشدن عیدی سال ۹۲، شکایت جمعی از سوی کارگران به اداره کار ارسال شد و بعد ازگذشت سه ماه از طرح این شکایت اداره کار از کارگران خواست تا شکایت خود را به صورت انفرادی مطرح کنند.

به گفته وی، اداره کار شهرک صنعتی البرزدر ادامه پیگیری‌های کارگران با ارسال نامه‌ای از کارفرما خواسته است مطالبات معوق شده کارگران را پرداخت کند اما هنوز کارگران مطالبات خودرا نگرفته‌اند.

او در خاتمه گفت: انحلال غیر موجه این واحد تولید کننده مواد اولیه صنایع ریخته‌گری سبب بیکاری آن‌ها و سایر همکارانشان می‌شود.

توضیحات مدیر کارخانه
در همین رابطه آقای «خلیلی» از مدیران کارخانه «رادان کو» در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن تایید موضوع انحلال این کارخانه از سوی سهام داران آن میزان معوقات حقوقی کارگران را با احتساب دی ماه شش ماه اعلام کرد.

او با بیان اینکه انحلال کارخانه رادان کو غیر قانونی انجام شده است افزود: در گیری سهام داران این کارخانه موجب انحلال این واحد تولیدی شده است.

او گفت: هم اکنون سهام داران، این کارخانه را به واحد صنعتی مجاور(پارس سلیس) فروخته‌اند؛ بابت این معامله ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه گرفته شده است که قرار است مطالبات کارگران از این محل پرداخت شود.

او با بیان اینکه خریدار منتظر پرداخت مطالبات کارگران وتسویه آنان است تا معامله مورد نظر را تکمیل کند، افزود: اگر رضایت کارگران فراهم نشود این معامله غیر قانونی و منتفی است.

او با صوری خواندن موضوع انحلال کارخانه رادان کو تصریح کرد: پی گیری انحلال این کارخانه در حالی از سوی سهام داران انجام می‌شود که این کارخانه دارای سود دهی خوبی است.

این مقام آگاه با بیان اینکه از اول ماه آینده از کارگران خواسته شده است تا دیگر به محل کار خود نیایند در ادامه افزود: از قرار معلوم مدیر تسویه به کارگران گفته است اگر برای تسویه حساب نمی‌آیید؛ بروید شکایت کنید تازه اگر برنده شدید برای وصول مطالباتتان چک ۷ تا ۸ ماهه دریافت خواهید کرد.

کارگران قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر