کد خبر: 270347 A

کاش با هند بازی نمی‌کردیم

ایلنا: تیم ملی والیبال امید ایران قرار است در تورنمنت چهار جانبه ساری حضور پیدا کند و به مصاف تیم‌های ملی ب ، قزاقستان و هندوستان برود. پیمان اکبری، سرمربی این تیم در گفت‌وگو با ایلنا از وضعیت ملی‌پوشان امید، پیش از این رقابت‌ها صحبت کرد.

ایلنا- شانس تیم ملی امید ایران برای موفقیت در رقابت‌های آسیایی، ترتیب استفاده از بازیکنان مشترک امید و بزرگسال، برنامه‌ریزی برای تدارک این تیم و حاشیه‌های دیدار نهایی لیگ‌برتر والیبال محور صحبت‌های ما با سرمربی پیکان و تیم ملی زیر 23 سال ایران بود که آن‌ را می‌خوانید.

تورنمنت‌ساری قرار است چهارم تا ششم اردیبهشت برگزار شود و تیم امید هم در این رقابت‌ها حضور داشته باشد. وضعیت این تیم پیش از این رقابت‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه امسال این افتخار را دارم که در خدمت امیدهای والیبال کشورم باشم. تورنمنت ساری هم بهترین فرصت برای آماده‌سازی این تیم پیش از رقابت‌های آسیایی است که 22 اردیبهشت در میانمار آغاز می‌شود. رقیبان ما در ساری، تیم‌های خوبی هستند و تنها نکته‌ای که کمی از آن نگرانم حضور تیم زیر 23 سال هند در تورنمنت ساری است.

دلیل نگرانی‌تان از حضور هندی‌ها در ساری چیست؟

از آنجا که هند در رقابت‌های آسیایی در گروه ما قرار گرفته، بهتر بود با این تیم روبرو نشویم. به هر حال نام این رقابت‌ها، تورنمنت آسیای‌مرکزی است و شبه‌قاره هند هم بخشی از این قسمت قاره‌کهن است. در مجموع همانطور که گفتم این رقابت‌ها برای ما بسیار مهم و ارزشمند است.

غیر از حضور در رقابت‌های آسیای مرکزی، تیم امید برنامه دیگری هم برای آماده‌سازی دارد؟

بله، دیدار برابر تیم ب که همه بازیکنان این تیم، بزرگسال هستند برای ما غنیمت است. در نظر داریم پس از تورنمنت ساری، یک بازی دیگر با این تیم برگزار کنیم. ضمن اینکه می‌خواهیم با تیم ملی الف هم دیداری برگزار کنیم و امیدها را محک جدی بزنیم.

به نظر می‌رسد امیدهای ایران شانس زیادی برای موفقیت در رقابت‌های آسیایی دارند. این موضوع را تایید می‌کنید؟

ببینید پیش از هر چیزی باید بگویم کار ما واقعا در میانمار  دشوار است. تیم‌های حاضر در رقابت‌های آسیایی با همان ترکیبی به این رقابت‌ها می‌آیند که 2 سال پیش در رقابت‌های جوانان آسیا در ارومیه حاضر شدند. بحث قهرمانی یا نایب‌قهرمانی و روی سکو رفتن در این رقابت‌ها یک موضوع است و کسب سهمیه رقابت‌های جهانی بحث دیگری است. امسال امارات میزبان رقابت‌های زیر 23 سال جهان است و به این ترتیب یک سهمیه ‌آسیا سوخته است. ما برای حضور در جام‌جهانی امیدها حتماً باید در میانمار به فینال برسیم. کاری که بسیار دشوار است.

رقبای اصلی ایران در انتخابی مسابقات جهانی زیر 23 سال چه تیم‌هایی هستند؟

همانطور که گفتم 2 سال پیش رقابت‌های آسیایی جوانان در ارومیه برگزار شد و ما با وجود میزبانی پس از ژاپن و چین در جایگاه سوم قرار گرفتیم و هند هم چهارم شد. به این تیم‌ها حالا باید کره‌جنوبی را هم اضافه کنیم که در سال‌های گذشته برنامه‌ریزی خوبی برای مقطع امیدها داشته است. این تیم‌ها با همان ترکیب 2 سال پیش به میانمار می‌آیند و ما دیگر میزبان نیستیم. پس باید تلاشمان را دوچندان بکنیم.

شرایط بازیکنان امید در این مقطع چگونه است؟

خدارا شکر مشکل خاصی نداریم اما تنها دغدغه من این است که ما نمی‌توانیم با تمام قوا به مصاف رقبا برویم. ما 3 بازیکن مشترک با تیم ملی بزرگسالان داریم. میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی و جواد معنوی‌نژاد عضو تیم ملی بزرگسالان هم هستند و در تورنمنت ساری ما فقط می‌توانیم از فیاضی استفاده کنیم. البته قرار است معنوی‌نژاد هم در مسابقات آسیایی به ما اضافه شود اما عبادی‌پور قطعاً نمی‌تواند ما را همراهی کند و تمام‌وقت در تیم بزرگسالان حضور دارد.

فدراسیون‌والیبال در توجه به سنین‌پایه شهره خاص و عام است و اینکه عبادی‌پور در تیم امید حاضر نیست، کمی عجیب نیست؟

نه، من اینطور فکر نمی‌کنم. تیم ملی بزرگسالان مسابقات بسیار مهم‌تری پیش‌رو دارد و طبیعی است اولویت با این تیم باشد. میلاد بازیکن بزرگ و تاثیرگذاری است و قطعاً می‌توانست برگ برنده ما باشد اما موفقیت تیم ملی بزرگسالان قطعاً در اولویت قرار دارد.

گویا قرار است امسال هم سکان هدایت پیکان را در دست داشته باشید.

بله، اگر قول بدهید به کسی نگویید تا این لحظه من همچنان پیکانی‌ام! (می‌خندد) امسال پیکان نماینده ایران در جام باشگاه‌های آسیاست و هدف‌گذاری ما قهرمانی در این رقابت‌هاست. ان‌شاء الله با این اتفاق به جام باشگاه‌های جهان می‌رویم.

پس از دیدار فینال لیگ‌برتر و قهرمانی پیکان، مسئولان و بازیکنان شهرداری‌ارومیه به تک بازی بودن دیدار نهایی اعتراض داشتند. این نظر را قبول دارید؟

(مکث می‌کند) نمی‌دانم چه کسی این حرف را زده یا چرا این ادعاها مطرح می‌شود. جو سالن را در بازی فینال همه دیدند. 80 درصد سکوها متعلق به هواداران شهرداری بود. بگذارید بهتر بگویم. ما در بازی نهایی لیگ‌برتر مهمان بودیم، نه میزبان!‌ ضمن اینکه پیش از این رقابت‌ها نماینده باشگاه‌ها در فدراسیون حضور داشتند و چگونگی برگزاری دیدار نهایی با نظر آنها انجام شد. البته فکر می‌کنم نمایندگان شهرداری‌ارومیه در آن جلسه حضور نداشتند اما به هر حال تک‌بازی بودن فینال، تصمیمی بود با موافقت باشگاه‌های حاضر در لیگ‌برتر.

آن بازی حواشی زیادی هم داشت. حتی نماینده ارومیه در مجلس هم مدعی شده حوادث را از طریق قوه‌قضاییه پیگیری می‌کند. مسئولان استان آذربایجان‌شرقی هم چنین نظری داشتند.

ببینید خودتان می‌گوید مسائل حاشیه‌ای. این موضوعات ربطی به عملکرد فنی دو تیم ندارد. اتفاقاً بعد از بازی و در نشست خبری، من و‌ سیدعباسی از جوی که بر سالن آزادی حکمفرما بود،‌ تشکر کردیم. مشکلات حاشیه‌ای هم مربوط به درگیری هواداران دو تیم نبود، بلکه برخی تماشاگران ارومیه‌ای با نیروی‌انتظامی درگیر شدند. باز هم می‌گویم دیدار فینال با نظم خوبی برگزار شد و درگیری نه بین بازیکنان دیده شد، نه تماشاگران.

در گیم‌پنجم بازی فینال، پیکان امتیازات متعددی را از دست داد و شهرداری در آستانه پیروزی و قهرمانی بود اما انگار تجربه بازیکنان‌تان به داد پیکان  رسید.

نه اصلاً اینطور نبود. اولاً که من در گیم پنجم از بازیکنان جوانم بهره گرفتم و مهره‌هایی مانند رضا قرا و مجتبی میرزاجانپور را از ترکیب بیرون کشیدم. شک ندارم اگر می‌باختیم همه می‌گفتند پیکان به دلیل چنین تصمیمات اشتباهی بازنده شد اما خدارا شکر بردیم و حالا همه برای آن تصمیمات اشتباهی که من گرفتم به‌به و چه‌چه می‌کنند! (می‌خندد)‌ ثانیاً شما فکر می‌کنید شهرداری‌ارومیه تیم بی‌تجربه یا کم‌تجربه‌ای است؟ من که چنین نظری ندارم.‌ آنها بازیکنان خوب و سرد و گرم چشیده‌ای دارند. برخلاف نظر برخی کارشناسان ارجمند معتقدم این تجربه نبود که ما را قهرمان کرد، بلکه تغییراتی که کادر فنی پیکان در ترکیب تیم اعمال کرد، ورق را برگرداند.

گفت‌وگو: یاسر سماوات

پیمان اکبری تیم والیبال پیکان تیم ملی امید والیبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر