کد خبر: 271536 A

سبک‌وزن‌ها همچنان شکست‌پذیر؛

ایلنا: جودوکاران سبک‌وزن کشورمان این روزها در حالی تاتامی مسابقات گوناگون را با شکست ترک می‌کنند که در دیرباز آرش میراسماعیلی و مسعود حاجی‌آخوندزاده در اوزان 60 و 66 کیلوگرم بهترین‌های آسیا و حتی جهان محسوب می‌شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شکست‌های پیاپی ملی‌پوشان سبک‌وزن جودو این روزها به یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان فدراسیون و کادرفنی تیم ملی تبدیل شده است.

به جرأت می‌توان گفت بعد از خداحافظی میراسماعیلی و حاجی آخوندزاده از دنیای قهرمانی، جودوی ایران همواره در اوزان سبک با خلاء روبرو بوده و حتی جودوکاری در حد آسیا نیز در اختیار نداشته که می‌توان یکی از دلایل اصلی این موضوع را عدم پشتوانه‌سازی دانست.

کمی به گذشته برگردیم؛ ابتدای قرن بیستم و تحت هدایت علیرضا امینی، جودوی‌ایران شاید بی‌اغراق با حضور نامدارانی چون مسعود حاجی آخوندزاده، آرش میراسماعیلی، حامد ملک‌محمدی، عباس فلاح، محمود میران، برادران خسروی‌نژاد و مرحوم کاظم ساریخانی  بهترین روزهای خود را سپری می‌کرد. در آن زمان این رشته پرطرفدار ورزشی از اکثر مسابقات آسیایی و بین‌المللی دست پر باز می‌گشت تا جایی که حتی تا آستانه کسب مدال المپیک هم پیش رفت، اما اینکه چرا تا این حد شاهد افت در برخی اوزان خصوصا در سبک‌وزن بوده‌ایم جای‌تامل دارد.

ناگفته نماند بعد از رفتن این نسل‌طلایی، جودوکارانی مانند رضا رودکی، جواد محبوب و امیر قاسمی‌نژاد تا حدودی در سنگین‌وزن عملکرد خوبی داشته‌اند، اما در سبک‌وزن آمار بسیار ناامید کننده است. معضل امروز جودو در سبک‌وزن به عدم پشتوانه‌سازی مناسب در روزهایی که امثال میراسماعیلی در تیم ملی می‌درخشیدند برمی‌گردد.

اگر مسئولین وقت فدراسیون جودو آن روزها به جای توجه‌کردن به مسائل حاشیه‌ای و حفظ میزهای بی‌وفای ریاست کمی به فکر پشتوانه‌سازی و جوانگرایی بودند امروز می‌توانستند حاصل کار خود را ببینند اما...

عملکرد جودوکاران سبک‌وزن ما در این روزها تا حدی ضعیف بوده که کادر فنی تیم‌ملی در نظر دارد برای مسابقات قهرمانی آسیا در کویت که 27 و 28 اردیبهشت‌ماه جاری برگزار می‌شود در اوزان پایین نماینده‌ای را راهی مسابقات نکند.

البته باید به کادر فنی فعلی تیم ملی حق داد که این تصمیم را اتخاذ کنند زیرا جودوکاران سبک‌وزن ایران در سال‌های اخیر در مسابقات‌آسیایی و بین‌المللی در خوش‌بینانه‌ترین حالت به دور دوم رسیده و آنجا هم مطابق انتظار از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

با این همه باید دید مسئولین فدراسیون جودو برای رفع این معضل بزرگ چه چاره‌ای می‌اندیشند. امید میرود هر تصمیمی که اتخاذ می‌شود به سود جودوی ایران باشد تا این رشته المپیکی بتواند باز هم روزهای خوبی برای ورزش این مرز و بوم رقم بزند.

سبک وزن های جودو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر