کد خبر: 271980 A

پیشنهاد من اسکاریولو بود

ایلنا: عضو کمیته‌فنی فدراسیون بسکتبال ایران می‌گوید با شرایطی که این ورزش در کشورمان دارد باید قید حضور مربی درجه یک جهانی را در ایران بزنیم.

بالاخره پس از مدت‌ها انتظار نام سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران اعلام شد و قرعه به نام لوکا پاویسویچ خورد، کسی که سال 2013 با تیم ملی مونته‌نگرو در رقابت‌های اروپایی میان 24 تیم به مقام هفدهم رسید. این انتخاب در حالی بود که هفته گذشته مسعود عماری، سرپرست دبیری فدراسیون از حضور یک مربی بزرگ و صاحب‌سبک خبر داد و از وی با لقب «ولاسکوی بسکتبال» نام برد. این اظهارات باعث شد با انتخاب پاویسویچ که از مربیان درجه 2 بسکتبال به شمار می‌آید، علامت سوال بزرگی مقابل وعده‌های مسئولان فدراسیون ترسیم شود. برای روشن شدن ابهامات پرونده انتخاب سرمربی تیم ملی با عنایت‌الله آتشی کارشناس و عضو کمیته فنی بسکتبال گفت‌وگو کردیم که حاصل آن را در ادامه بخوانید.

بالاخره لوکا گزینه نهایی مربیگری تیم ملی شد. شما از این مربی شناخت کافی دارید؟

بله، لوکا زمانی که بازیکن بسکتبال بود در پست گارد بازی می‌کرد و مهره قابلی هم به شمار می‌آمد. در زمینه مربیگری هم سال 2013 در جام ملت‌های اروپا سکان هدایت مونته‌نگرو را به دست گرفت تا بین 24 تیم به مقام هفدهم برسد. او 47 ساله‌ است و همین جوانی‌اش می‌تواند برگ برنده‌اش باشد.

اگر بنا بود سراغ مربیان درجه 2 برویم، بهتر نبود بچیرویچ را حفظ می‌کردیم؟

بچیرویچ هم وقتی به ایران آمد،‌ وضعیت تقریباً مشابهی داشت. او هم در کشورش مربیگری کرده بود و البته امتیازش نسبت به پاویسویچ این است که با اسلونی به مقام هشتم جهان رسید و کارنامه موفق‌تری داشت اما نظر من این است که باید به سرمربی جدید هم فرصت داد. شاید لوکا هم نتایج خوبی با تیم ما بگیرد.

طبق وعده‌های مسئولان منتظر یک مربی‌بزرگ و به قول خودشان «ولاسکوی بسکتبال» بودیم. چرا این اتفاق نیفتاد؟

نباید چنین انتظاری داشته باشیم. مربیان درجه یک بسکتبال جهان هرگز به ایران نمی‌آیند. این موضوع هم دلایل خاصی دارد. مربیان نام‌دار و تراز اول شرایط  حضورشان را در کشورهای دیگر، خودشان تعیین می‌کنند. آن‌ها قطعاً از ما لیگی با کیفیت بالا می‌خواهند. برای نمونه لیگ بسکتبال چین را ببینید. به هیچ‌وجه با لیگ‌حرفه‌ای ما قابل‌مقایسه نیست. آن‌ها از NBA الگو‌برداری کردند و بهترین بازیکنان ما در تیم‌های قعرنشین لیگ این کشور حضور داشتند. البته حدادی امسال با تیم‌اش عملکرد نسبتا خوبی داشت.

در فوتبال و والیبال چنین اتفاقی افتاد.کی‌روش و  ولاسکو به ایران آمدند اما چرا بسکتبال باید از مربی درجه یک محروم باشد؟

بحث فوتبال و والیبال فرق می‌کند. آن‌ها هزینه‌های زیادی برای به خدمت گرفتنن نام‌هایی که بردید پرداختند اما چنین کاری عملاً برای فدراسیون بسکتبال در این زمان اندک، امکان‌ناپذیر است. معتقدم در مقطع فعلی نباید درباره مربی تیم ملی اظهارنظر کنیم.

پس نباید انتظار جهانی شدن بسکتبال ایران و حضور قدرتمند در بازی‌های فراآسیایی را داشته باشیم.

ببینید واقعیت این است که بسکتبال آسیا جایگاهی در جهان ندارد و ما دور خودمان می‌چرخیم. به بازیکنان خارجی که وارد تیم‌های ما می‌شوند توجه کنید؟ بسیاری از آن‌‌ها مدت‌ها بدون تیم مانده‌اند.این‌ها دلیل نمی‌شود تفکر جهانی نداشته باشیم و به حضور در المپیک فکر نکنیم.

لوکا گزینه‌ای بود که کمیته‌فنی نام‌اش را در اختیار وزارت‌ورزش قرار داد. چه شد در نهایت به چنین  انتخابی رسیدند؟

ببینید از ما فقط مشورت گرفته شد و من هم گزینه‌هایی در جلسه کمیته‌فنی مطرح کردم. در آن جلسه نام پاویسویچ هم مطرح شد و در نهایت کمیته‌فنی به این جمع‌بندی رسید که نام او را با 2 گزینه دیگر به وزارت‌ورزش بدهد.

آیا در آن جلسه بازیکنی از تیم ملی هم حضور داشت؟

خیر. غیر از من فتانه هادوی،‌ سرمربی تیم‌ملی بانوان، مسعود قاسمی سرپرست کمیته مربیان فدراسیون و آقایان عماری و دولو حضور داشتند. این را هم باید اضافه کنم گزینه نخست من برای سرمربیگری تیم ملی سرجیو اسکاریولو، مربی سرشناس ایتالیایی بود. بعد از اسکاریولو نام یک مربی یونانی را که در چین هم مربیگری کرده و با بسکتبال آسیا آشنایی داشت، تقدیم کمیته کردم اما به هر ترتیب نام پاویsویچ از سوی وزارت ورزش تایید شد. این را هم باید بگویم غیر از وزارت ورزش و فدراسیون نهادهای دولتی دیگری هم باید نام مربیان خارجی را تایید کنند.

منظورتان این است ارگان‌های دیگری هم در انتخاب مربی تیم ملی نقش داشتند؟

خیر؛ مربی تیم‌ملی از سوی کمیته‌فنی و کمیته نظارت بر مربیان‌خارجی وزارت‌ورزش انتخاب شد. منظورم چیز دیگری است. ببینید برای ورود هر کسی به ایران قطعاً برخی نهادهای مرتبط باید وارد کار شوند. این وظیفه آنهاست. مثلاً‌ خود شما نمی‌توانید اخبارتان را روی خروجی خبرگزاری‌ قرار دهید. قطعاً آن را برای دبیر یا سردبیر می‌فرستید تا تایید شود. ورود تبعه دیگر کشورها به ایران هم چنین وضعیتی دارد و این چیز بدی نیست.  

هنگام حضور بچیرویچ در ایران، مهران شاهین‌طبع دستیار او بود و مشورت‌های موثری به سرمربی وقت تیم‌ ملی می‌داد.‌ به نظر شما بهتر نیست در مقطع کنونی هم از برخی مربیان داخلی در کادر فنی تیم ملی استفاده شود؟

با شما موافقم. معتقدم در مقطع حساس فعلی نباید ریسک کنیم. فدراسیون قطعاً‌ باید شخصی را که می‌تواند با شناخت کامل از بسکتبال‌ایران کمک خوبی برای پاویسویچ باشد، به وی معرفی کند. ما تیم بسیار خوبی داریم. بازیکنان بزرگی در تیم ملی بسکتبال ایران بازی می‌کنند. بازیکنان پست یک و 5 ایران در آسیا بی‌رقیب‌اند. در پست‌های پیرامونی هم چنین وضعیتی داریم. حالا وقت آن است یک نفر این وزنه را از روی زمین بلند کند و بالای سر ببرد. یک مربی خوب که بتواند در کنار انتقال دانش‌فنی، مسائل هیجانی بازیکنان را هم مدیریت کند. ما 2 بار از این نقطه ضعف ضربه خوردیم. یک بار سال 2011 در ووهان چین که برای لحظه‌ای هیجان بر تیم مستولی شد و مغلوب اردن شدیم و بار دیگر در اینچئون که همه فکر می‌کردند مدال طلای ایران قطعی است اما در یک لحظه همه چیز از دست رفت. امیدوارم مربی تیم ملی برای این نقطه ضعف بزرگ بسکتبال ایران فکری بکند.

تیم ملی بسکتبال لوکا پاویچویچ عنایت‌الله آتشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر