کد خبر: 273032 A

فائقی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

ایلنا: معاون سابق سازمان تربیت‌بدنی گفت: با توجه به سیاست‌هایی که تدوین شده به نظر می‌رسد توسعه ورزش در برنامه ششم بهتر تعریف خواهد شد و امید است این موضوع با توجه به فضای جدیدی که به وجود آمده و تعاملات با دنیا به فعل برسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ورزش‌ایران و اتفاقاتی که در آن می‌افتد،  یکی از موضوعاتی است که همواره مورد توجه نسل جوان و مردم است. در این میان یکی از کسانی که از تجربیات زیادی در زمینه مدیریت ورزش برخوردار است و در دولت‌های قبلی هم مدیریت ورزشی کرده، سعید فائقی معاون سابق سازمان تربیت‌بدنی است که نظرات جامعی در این‌باره دارد.

سعید فائقی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ایلنا درباره شرایط ورزش‌همگانی در ایران گفت: ورزش‌همگانی یک موضوع وسیع است که باید از جهات‌مختلف به آن پرداخت. اگر بخواهیم به قانون آن اشاره کنم باید بگویم ماده سه آموزش، دولت را مکلف کرده برای مردم امکانات‌ورزشی ایجاد کند. واقعیت این است که برای یک جمعیت 75 میلیون نفری، ایجاد امکانات‌ورزشی به صورت کامل قابل‌دسترس نیست.

سرانه‌ورزشی جدی گرفته نشد

وی در ادامه درباره چرایی این عدم دسترس افزود: وضع درآمدها موضوعی است که همیشه تاثیرگذار بوده است. بالاخره دولت‌ها همیشه با کسری بودجه مواجه بوده‌اند. در قانون برنامه چهارم توسعه، آمده بود که دولت باید سرانه‌ورزشی را به یک متر برای هر نفر برساند اما متاسفانه این قانون به دلایل متعددی جدی گرفته نشد و در برنامه‌پنجم هم تبصره یا ماده‌ای که بشود این سرانه را توسعه داد، نداشتیم و علیرغم سیاست ابلاغی رهبری که در آن در مورد توسعه ورزش تاکید شده بود، عنایت جدی به آن نشد.

 سعید فائقی4

برنامه توسعه ورزش در برنامه‌ششم بهتر تعریف خواهد شد

فائقی خاطرنشان کرد: در دولت‌روحانی به علت اینکه در دو سال گذشته درآمدها پایین آمده بود، باز هم برنامه‌پنجم به صورت کامل اجرا نشد و طبیعی است خیلی هم با توجه به این شرایط نباید انتظار زیادی داشته باشیم اما با توجه به سیاست‌هایی که تدوین شده به نظر می‌رسد برنامه توسعه ورزش در برنامه ششم بهتر تعریف خواهد شد و امید است این موضوع با توجه فضای جدیدی که به وجود آمده و تعاملات با دنیا به فعل برسد.

افزایش پروژه‌های نیمه‌تمام

معاون سابق سازمان تربیت‌بدنی درباره نقطه ضعف‌هایی که درباره توسعه‌ورزش در دولت‌های قبلی وجود داشته، گفت: در دوره مهرعلیزاده با وجود همه انتقاداتی که وجود داشت طرح جامعی به تصویب رسید و در برنامه چهارم پیش‌بینی شد که با آن ورزش با تحولی شگرف مواجه می‌شد. متاسفانه در دولت‌گذشته این طرح به حالت تعلیق درآمد و عنوان شد نارسایی‌هایی وجود دارد که باید آنها را اصلاح کنیم اما باز هم این طرح خیلی اجرایی نشد. در این طرح آمده بود که دولت برای توسعه ورزش از بخش‌خصوصی کمک بگیرد و هر کدام از نهادهای دولتی هم باید یک درصد از بودجه خود را صرف ورزش و ساختن امکانات‌ورزشی کنند اما این کارها صورت نگرفت و پروژه‌های بسیاری نیمه‌تمام ماند.

کالاهای فرهنگی از سبد خانوارها حذف شد

وی درباره نقش خود مردم در توسعه ورزش‌همگانی عنوان کرد: در برنامه‌ای که به آن اشاره کردم پیش‌بینی شده بود که وزارتخانه‌ها هر کدام برای خودشان بخش‌ورزشی داشته باشند و شهرداری‌ها هم در شهرها، دهداری‌ها و روستاها نیز به این قضیه ورود کنند و به این ترتیب ورزش به صورت خوبی توسعه پیدا می‌کرد. بعد از انقلاب شور و نشاط خوبی برای ورزش در بین مردم ایجاد شد و مردم در سبد خانوار خود جایی را برای ورزش باز کردند اما در ادامه افزایش تورم و بالا رفتن بیش از حد قیمت دلار در چند سال اخیر باعث شد تا اولین چیزی که از سبد خانوارها حذف شود، کالاهای فرهنگی باشد و مردم خریدن گوشت و مرغ را به خریدن کتاب ترجیح دهند. ورزش هم به همین ترتیب در بین مردم به حداقل رسید. امیدواریم در دولت‌ روحانی، دولت همراه مردم باشد و بتواند سرانه‌های ورزشی را افزایش دهد.

دولت باید اعتبارات لازم را تخصیص دهد

فائقی درباره اینکه وزیر ورزش عنوان کرده برای تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره ورزشی نیاز به یک زمان 40ساله است، افزود: این موضوع نیاز به آمار و ارقام دارد اما در کل طرح‌های نیمه‌کاره به دو صورت هستند. یکی طرح‌های ملی و دیگری طرح‌های استانی. در طرح‌های استانی خود استان‌ها هستند که کارها را دنبال می‌کنند و از تکمیل پروژه‌ها حمایت می‌کنند اما در طرح‌های ملی این دولت است که باید اعتبارات لازم را تخصیص دهد و به تکمیل‌شدن پروژه‌ها کمک کند. در این‌باره باید نگاه‌درستی هم صورت بگیرد. به عنوان مثال ما اگر طرحی داریم که 70درصد تکمیل شده باید آن را به اتمام برسانیم، نه طرحی که 20درصد پیشرفت کرده است.

دولت تدبیر و امید دو بال قوی دارد

معاون سابق سازمان تربیت‌بدنی درباره عملکرد وزارت‌ورزش در زمان وزارت محمود گودرزی عنوان کرد: در این‌باره هم باید با آمار و ارقام صحبت کرد. من چون اطلاع دقیقی درباره این آمار ندارم نمی‌توانم به صورت جزیی صحبت کنم اما در حالت کلی باید بگویم دولت تدبیر و امید دو بال قوی دارد. یکی بال تدبیر که معنی‌اش این است که باید با عقل و منطق پیش رفت و یکی دیگر بال امید که معنی‌اش این است که جامعه ما با امید به آینده پیش برود. این بال امید در مردم به وجود آمده و می‌بینید مردم ما گاهی در باخت‌ها هم بسیار خوشحال می‌شوند اما در طرف دیگر ما نقاط ضعفی را می‌بینیم و به عنوان مثال شاهد هستیم مربی را که دارد کارش را به خوبی دنبال می‌کند اذیت می‌کنند و با او همکاری‌های لازم را صورت نمی‌دهند!

سعید فائقی ورزش همگانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر