کد خبر: 290517 A

در نشست خبری هفته فرهنگ‌پهلوانی

ایلنا: نشست خبری هفته فرهنگ پهلوانی صبح امروز برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نشست خبری هفته فرهنگ پهلوانی که در دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها برگزار شد که فرهاد طلوع‌کیان رئیس فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای، داود آذرنوش رئیس سازمان بسیج ورزشکاران، مسعود امینی مدیرکل فرهنگی وزارت ورزش و حجت‌الاسلام یاسر موحدی دبیر ستاد فرهنگ پهلوانی توضیحاتی را درباره برنامه‌های این هفته ارائه کردند و پاسخگوی سوالات خبرنگاران بودند.

فرهاد طلوع‌کیان در ابتدای این نشست گفت: 17 شوال به نام روز فرهنگ پهلوانی نام‌گذاری شده و بحث فرهنگ‌پهلوانی چند سال است در تقویم کشور به ثبت رسیده است. ریشه فرهنگ‌پهلوانی در زورخانه‌ است. این ورزش یک فرهنگ عمومی تلقی می‌شود، فرهنگی که بین رشته‌های ورزشی وجود دارد و ضرورت رعایت مرام‌نامه‌ای وجود دارد.

طلوع‌کیان همچنین متذکر شد: شاخص فرهنگ‌پهلوانی خصایصی هستند که به عموم مردم مربوط می‌شود. خوشبختانه با راه‌اندازی ستاد فرهنگ‌پهلوانی، مصوبه‌ای با نام 621 ایجاد شده که 44 دستگاه دولتی را موظف به رعایت آن کرده و شرح وظایفی هم برای این دستگاه‌ها مشخص شده است.

رئیس فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای گفت: ما در این مصوبه دستگاه‌ها را در دو بخش قرار دادیم، بخش اول آنهایی هستند که واحد تربیت بدنی دارند و بخش دوم نیز مربوط به دستگاه‌هایی می‌شود که تربیت بدنی در آنها تعریف نشده است. برای همه دستگاه‌ها در حوزه غیرورزشی فرهنگ پهلوانی تعریف شده تا بتوانیم این موضوع را در دستگاه‌ها ترویج بدهیم.

طلوع‌کیان در ادامه گفت: در دوره جدید برنامه‌های ستاد فرهنگ پهلوانی توسط معاونت فرهنگی وزارت ورزش و جوانان حمایت و میزبانی می‌شود چرا که کاری که باید انجام شود فراتر از یک فدراسیون است. 17 شوال روز فرهنگی ورزش می‌باشد و انتظار می‌رفت که بخش فرهنگی وزارت ورزش پای کار باشد که خوشبختانه این اتفاق نیز افتاد، ما جلسات زیادی برگزار کردیم و مصوبات زیادی نیز ایجاد شد که در حال عملیاتی شدن است و این باعث شده پا را از فدراسیون فراتر بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: ما بخشنامه‌هایی را به استان‌ها ارسال کردیم و از آنها خواستیم مربیانی که مروج فرهنگ پهلوانی هستند را به ما معرفی کنند تا در مراسمی در روز 17 شوال از آنها تجلیل کنیم. امسال نه تنها ادارات کل ورزش استان‌ها در روز 17 شوال مراسم خواهند داشت بلکه یک مراسم ملی نیز داریم که در آن از مربیان مروج فرهنگ پهلوانی تقدیر خواهیم کرد.

رئیس فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای درباره علت انتخاب مربیان و بررسی آنها به عنوان اولین قدم گفت: مربیان در واقع ورزشکاران نیز تحت حوزه تاثیرگذاری خود دارند و به همین دلیل تصمیم گرفتیم کار را با آنها شروع کنیم، ضمن اینکه در بخش ورزشکاران نیز به صورت پایلوت از  5 فدراسیون که عبارتند از کشتی، وزنه‌برداری، والیبال، تکواندو و جانبازان و معلولین شروع کرده‌ایم و در حوزه ورزشکاران نیز یک گام به جلو برداریم.

طلوع‌کیان در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت: با بخشنامه نمی‌توان کار فرهنگی کرد بلکه باید کار اعتقادی صورت بگیرد، برای تحقق این کار نیاز به همدلی وجود دارد و البته کار رسانه‌ای نیز باید انجام شود، به نظرم هفته فرهنگ پهلوانی باید بهانه‌ای باشد که به این بخش مهم در طول سال نیز توجه شود، متاسفانه مشکلات فرهنگی در حال حاضر پاشنه آشیل ورزش کشور می‌باشد.

وی در بخش آخر صحبت‌های خود درباره به روز‌رسانی فرهنگ پهلوانی گفت: کاری که باید در این خصوص انجام شود از حوزه ورزش خارج است، در واقع مدرن‌سازی نیاز به همکاری حوزه‌های فرهنگ، رسانه و هنر دارد.

همچنین رئیس سازمان بسیج ورزشکاران هم در این نشست گفت: محور کار بحث‌های فرهنگی در ورزش است. با توجه به اهمیت موضوع یک هفته به موضوع اخلاق، رفتار و منش پهلوانی پرداخته می‌شود. سازمان بسیج ورزشکاران در راستای وظیفه خود در عرصه‌های مختلف ورود می‌کند و در کنار مسئولان مربوطه خواهد بود.

داوود آذرنوش ادامه داد: بهمن‌ماه سال‌جاری کنگره شهدای ورزشکار برگزار می‌شود و بر همین اساس نیز یکی از برنامه‌ها در هفته فرهنگ پهلوانی برای شهدا اختصاص یافته است که قرار است با حضور در گلزار شهدا به آنها ادای دین کنیم ضمن اینکه پس از هماهنگی‌های لازم روز 23 بهمن به نام روز شهدای ورزش کشور نامگذاری شده است. ما در مجموع 5 هزار شهید ورزشکار داریم که از 24 فدراسیون هستند. قرار است از الان تا زمان برگزاری کنگره هر فدراسیون یک یادواره شهدا برای شهدای خودش برگزار کند.

همچنین مسعود امینی مدیرکل فرهنگی وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: جلسه امروز 20 روز قبل از 17 شوال است و این نشان می‌دهد که کار را رها نکرده‌ایم، یکی از اموری که به آن توجه کرده‌ایم رصد انجام کار فرهنگ پهلوانی در استان‌ها بوده است.

وی ادامه داد: پیش از این کارهای مربوط به فرهنگ پهلوانی به صورت پراکنده انجام می‌شد اما حالا سعی کرده‌ایم اقدامات توسط فدراسیون انجام شود. امسال به طور ویژه بخش مربیان را مدنظر داریم چون ورزشکاران از آنها فرمانبرداری می‌کنند و برهمین اساس نیز مقرر شده از برترین‌ مربیان حوزه فرهنگ پهلوانی تجلیل شود.

در ادامه موحدی دبیر ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی نیز گفت: خوشبختانه کارهای زیادی تاکنون انجام شده است. ما در حوزه پژوهشی شاهد انجام کارهای خوبی بوده‌ایم. دوستان هم یاری کنند در حوزه ورزش و بخصوص بخش بتوانیم اقدامات خوبی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما همچنین کارهای بلندمدت را یک به یک پیش می بریم و در هفته ترویج فرهنگ پهلوانی هم روز به روز در مراکز استان‌ها برنامه داریم.

موحدی متذکر شد: برای نخستین بار  مربیان و قهرمانان ورزشی را شاخص‌بندی کرده‌ایم و 20 شاخصه برای این موضوع ارائه داده‌ایم که حتی برای خانم‌ها هم این شاخص‌ها ارائه شده که امیدواریم همه فدراسیون‌های ورزشی در این زمینه کار کنند چراکه متاسفانه برخی فدراسیون‌ها کم‌کاری می‌کنند.

تقدیر از 6 استان برتر

استان‌های اصفهان، کرمان، سمنان، خراسان رضوی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان قرار است به عنوان استان‌های برتر تجلیل شوند که 4 نفر از هر استان(مدیر کل ورزش و جوانان استان، رئیس بسیج ورزشکاران، معاون فرهنگی اداره کل و رئیس ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی) مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

 

هفته فرهنگ‌پهلوانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر