کد خبر: 294699 A

آمار محرمانه‌ای که درز پیدا کرد

ایلنا: افشاگری درباره دوپینگ بسیاری از قهرمانان مسابقات جهانی و المپیک شوک عجیبی را به وجود آورد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر طبق اسنادی که به دست روزنامه بریتانیایی "ساندی تایمز" و شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان (ARD)  رسیده‌، تقلب در ابعادی بسیار وسیع در بزرگ‌ترین مسابقات دوومیدانی جهان روی داده و بسیاری از قهرمانان مسابقات جهانی و المپیک با دوپینگ به مدال خود دست یافته‌اند.

روزنامه تایمز نوشت: این آمار محرمانه که برای اولین بار فاش میشود، نشانگر میزان فوق‌العاده‌ای از تقلب توسط ورزشکاران در معتبرترین رویدادهای ورزشی جهان است.

ساندی تایمز افزود: این داده‌های خونی نشانگر آن است که یک سوم از مدال‌های داده شده در ورزشهای استقامتی از جمله 55 مدال طلا، در المپیکها و مسابقات قهرمانی جهان، توسط ورزشکارانی کسب شده که آزمایش خون آنها مشکوک بوده و تاکنون نیز مقامات ذی ربط در پس گیری این مدال ناکام بوده‌اند.

به نوشته این روزنامه، چندین ورزشکار انگلیسی شانس پیروزی در رویدادهای مهم ورزشی را مقابل کسانی که آزمایش خون آنها مشکوک بوده از دست داده‌اند. این داده‌ها برای سال‌ها در مقر فدراسیون انجمن‌های ورزشکاران بین‌المللی) آی‌ای‌ای‌اف) در موناکو به صورت کاملا محرمانه نگهداری می‌شده که توسط فردی که نگران وضعیت موجود بود به بیرون درز پیداکرده است .

این روزنامه با اشاره به جزئیات برخی از پرونده‌های فاش شده نوشت: این پرونده‌ها مؤید آن هستند که بیش از 800 ورزشکار - یک نفر از 7 نفری که اسمش در این فایلها هست- نتیجه آزمایش خونش توسط یکی از متخصصان 'قویا نشانگر دوپینگ' یا 'بسیار غیرعادی' توصیف شده است.

به نوشته این روزنامه، 10 مدال المپیک لندن در سال 2012، توسط ورزشکارانی کسب شده که نتیجه آزمایش خون آنها مشکوک اعلام شده است.

ساندی تایمز همچنین با اشاره به ضرورت مقابله با مساله دوپینگ نوشت: بسیاری از ورزشکاران به دلیل استفاده از داروهای ممنوعه و مواد نیروزا(دوپینگ) خود را در معرض مرگ یا معلولیت قرار دادهاند.

آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) پس از انتشار گزارش‌ها در این باره در شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان، اتهام‌ها را "بسیار هشدار دهنده" خواند. در این گزارش‌ها آمده که فدراسیون جهانی دوومیدانی(IAAF) در برخورد با ورزشکارانی با آزمایش‌های مشکوک به دوپینگ، کوتاهی کرده است.

همچنین کریگ ریدی در حاشیه کنگره کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) در کوالالامپور گفت: ما از شنیدن ابعاد وسیع این اتهام‌ها شوکه شده‌ایم؛ اتهاماتی که پایه‌های سلامت دوومیدانی را در سطح جهان به لرزه در آورده است.

رئیس آژانس جهانی ضد دوپینگ می‌گوید: این اتهامات برای تحقیقات دقیق‌تر به کمیسیون بی‌طرف آژانس تحویل داده خواهد شد.

دو کارشناس برجسته ضد دوپینگ روزنامه بریتانیایی "ساندی تایمز" و شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان (ARD)رابین پاریسوتو و میشائیل اشندن، تحقیق در باره نتایج ۱۲ هزار آزمایش خون حدود 5 هزار ورزشکار بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ را به عهده گرفتند. این آزمایش‌ها از بانک اطلاعاتی فدراسیون جهانی دوومیدانی (IAAF) به دست آمد.

این 2 کارشناس رسانه‌ای هر یک تحقیقات خود را به طور مستقل انجام داده‌اند و نتیجه تحقیق‌شان این است که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ از هر 3 مدال به دست آمده در رشته دوومیدانی استقامت در مسابقات جهانی و المپیک دست‌کم یک ورزشکار مشکوک به دوپینگ است و این امر در ارتباط با ۵۵ مدال طلا صدق می‌کند.

شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان در ارتباط با این تحقیق اعلام کرده تنها علیه یک – سوم ورزشکارانی با آزمایش‌های دوپینگِ مشکوک تحقیقاتی آغاز شده، یا بعضی از آنها محکوم شده و مقام‌شان را از دست داده‌اند. اما بررسی درباره دو– سوم باقیمانده هرگز انجام نشده است.

گفته می‌شود ورزشکاران روسیه مقام نخست را در دوپینگ دارا هستند. شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان ماه دسامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۴) سندی را منتشر کرد که بر مبنای آن ورزشکاران دوومیدانی روسیه به طور سیستماتیک دوپینگ می‌کنند.

در این سند اعلام شده بود که در دوپینگ سیستماتیک ورزشکاران دوومیدانی روسیه، ورزشکاران، پزشکان، سرپرستان و حتی آژانس ضددوپینگ این کشور نیز همکاری می‌کرده است. افشای سند کنونی اما نشان‌دهنده آن است که مسئله دوپینگ تنها مختص به روسیه نیست.

بررسی بانک اطلاعاتی فدراسیون جهانی دو و میدانی (IAAF) نشان داده که خون نیمی از ورزشکاران یک کشور مشخص، نمونه‌های مشکوک و غیرطبیعی یکسانی را در خود دارند.

میشائیل اشندن کارشناس برجسته ضد دوپینگ شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان که تحقیق بر روی خون ورزشکاران را به عهده داشته، گفت: نتیجه تحقیقات به نظر او "هیچ شکی باقی نمی‌گذارد" که بسیاری از ورزشکاران رشته‌های دوی استقامت به دوپینگ آلوده بوده‌اند.

وی برای ورزشکاران پاکی که مدال‌های‌شان به دروغ تغییر کرده است، ابراز تاسف کرد.

دوپینگ سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ
نرم افزار موبایل ایلنا