کد خبر: 298572 A

هاشمی مطرح کرد:

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: برای بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ وایلد کارت و سهمیه دعوتی به ایران تعلق نخواهد گرفت.

به گزارش ایلنا، کیومرث هاشمی اظهار داشت: اصطلاح وایلدکارت که مدتی است کمیته بین‌المللی المپیک از آن به‌ عنوان سهمیه دعوتی یاد می‌کند، مختص کشورهایی است که در رشته‌ها مختلف سطح، جایگاه و رتبه‌ای مناسبی در سطح قاره و جهان ندارند. IOC با دادن سهمیه دعوتی به آنها زمینه حضور ورزشکاران‌شان در بازی‌های المپیک را فراهم می‌آورد.

وی ادامه داد: کاروان ورزشی ایران با موفقیت ورزشکارانش در مسابقات کسب سهمیه المپیک 2012 لندن و همچنین جایگاه مناسبی که در جدول مدالی بازی‌های المپیک به‌ دست آورد، باعث شد سهمیه مورد اشاره به جز یکی - دو رشته که قوانینش متفاوت است به ایران تعلق نگیرد.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به استثنا بودن قوانین رشته‌های شنا و دوومیدانی گفت: به جز این دو رشته در سایر رشته‌های المپیکی تکلیف سهمیه‌های دعوتی(وایلدکارت) را کمیته بین‌المللی المپیک با مشورت فدراسیون‌های بین‌المللی هر رشته مشخص می‌کند. بدین نحو که بعد از اتمام دوره زمانی مسابقات کسب سهمیه و اعلام لیست نفراتی که موفق به کسب سهمیه شده‌اند به کشورهای مورد نظر سهمیه‌هایی اعطا می‌شود تا آنان نیز در بزرگترین رویداد ورزشی چند رشته‌ای شانس حضور داشته باشند.

هاشمی در پایان به معرفی لیست کشورهایی که در قاره‌آسیا از این سهمیه می‌توانند استفاده کنند، پرداخت و گفت: تا المپیک 2008 ایران نیز در این لیست قرار داشت و بعضاً در برخی رشته‌ها وایلدکارت نیز می‌گرفت اما طبق لیست اعلام شده از سوی IOC در این دوره فقط کشورهای افغانستان، بنگلادش، بوتان، برونئی، کامبوج، عراق، اردن، لائوس، لبنان، مالدیو، میانمار، عمان، پاکستان، فلسطین، سوریه، سریلانکا، تیمور، امارات و یمن هستند که در قاره آسیا از این نوع سهمیه می‌توانند استفاده کنند.

کیومرث هاشمی وایلد کارت
نرم افزار موبایل ایلنا