کد خبر: 317812 A

در برنامه ورزش بدون‌ویرایش مطرح شد؛

رئیس سازمان لیگ گفت: تمام تیم‌های لیگ‌برتر موظف به انجام معاینات‌پزشکی از بازیکنان و ارائه آن به این سازمان شده‌اند.

به گزارش ایلنا، موضوع برنامه این هفته ورزش بدون‌ویرایش رادیو گفت‌وگو "بررسی آسیب‌های ورزشی در کشورمان بود و تاج رئیس سازمان لیگ، صادق ورمزیار، سعید آلوسی مربی بدنساز، محمدحسین انصاری‌فرد سردبیر روزنامه پیروزی، نوروزی کارشناس فیزیوتراپی و فاطمه میرزایی فیزیوتراپیست میهمانان حضوری و تلفنی این برنامه بودند.

تاج گفت: هنوز آمار دقیقی وجود ندارد که تایید کند آسیب‌های ورزشی کشورمان از استاندارهای جهانی بالاتر است.از کمیته پزشکی سازمان لیگ درخواست کرده ام درباره آسیب‌های ورزشی تحقیق مفصلی انجام دهد که به زودی منتشر خواهد شد.

رئیس سازمان لیگ در ادامه بیان کرد: امسال به همه تیم‌ها بخشنامه دادیم که بازیکنان را مجبور کنند برای معاینات پزشکی اقدام کنند و نتایج را به سازمان لیگ منعکس نمایند. ما از محتوا غافل شدیم و فقط به حاشیه می‌پردازیم. برخی دوستان اعتقاد دارند این موضوع هم مهم است اما نباید همه برنامه‌های رسانه را به آن اختصاص دهیم.

تاج در ادامه بیان کرد: خستگی بازیکنان یکی از مسائل عمده در آسیب‌های ورزشی است. تیم‌های فوتبال دنیا بین هر مسابقه حداقل 2 جلسه تمرین می‌کنند اما میانگین بازیکنان ما 5/5 روز میان بازی‌ها فاصله دارند. گزارش وضعیت آسیب‌دیدگی بازیکنان لیگ به زودی منتشر می‌شود و منتقدان هم‌ می‌توانند نظر بدهند.

ورمرزیار: آمار جراحی زیبایی بیش از آسیب‌های ورزشی است
صادق ورمزیار مربی فوتبال، کشورمان گفت: زمانی‌که ما بازی می کردیم فقط حسن روشن یک عمل حراجی روی زانوی پایش انجام داده بود و چنین مشکلاتی بین بازیکنان وجود نداشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر عمل جراحی زیبایی بیشتر از آسیب دیدگی ورزشی است و این امر در جامعه دردسر ساز شده است.

ورمزیار ادامه داد: اگر بدن ورزشکارآ ماده باشد، دچار آسیب دیدگی نخواهد شد و به دلیل اینکه ما در گذشته بطور مدام تمرین می کردیم با هیچ مشکل جسمی مواجه نمی شدیم.

وی در ادامه داد: میان دو لیگ زمان کمی وجو دارد و این امر باعث خستگی بازیکن می‌شود. وقتی بازیکن از تیم ملی بازمی گردد، عطش تمرین ندارد اما، ما در آن زمان هفته ای سه جلسه تمرین داشتیم و یک روزهم استراحت می کردیم.

ورمزیار با اشاره به نوع قرارداد باشگاه و بازیکنان گفت: وقتی بازیکن به ازای هر بازی پول بگیرد و بداند اگر مصدوم شود، پولی دریافت نخواهد کرد، مراقب سلامتی خود خواهد بود.

 مربی فوتبال گفت: در زمانی که بازیکن تمرین یا بازی ندارد معلوم نیست به چه کاری مشغول است و ناخودآگاه از نظر بدنی افت می‌کند و ما مجبور هستیم به بازیکنان فشار بیاوریم که بدلیل عدم استراحت بازیکن و عدم توانایی باشگاه در حفظ بازیکن، منجر به مصدوم شدن او می شود.

سعید آلوسی، مربی بدنساز گفت: از جمله مشکلاتی که در حوزه آسیب های ورزشی وجود دارد این است که نظارت خوبی بر ساختار مدیریت ورزشی وجو ندارد و  غیر ورزشی ها در بُعد مدیریتی فعالیت می کنند.

وی در ادامه گفت: در هیچ جای دنیا نمی بینیم که همه بازیکنان یک مربی بدنساز داشته باشند که در حوزه ماساژ، آمادگی جسمانی و... فعال باشد.

وی افزود: در تیم های مختلف ملی یا باشگاهی، در ابتدا سیستم بدنی شخص آنالیز می شود و پرونده ای جامع تهیه و بعد روی پارامترهای مثبت و منفی کار می کنند.

آلوسی اظهار کرد: آسیب های ورزشی همه جا هست چه کشور پیشرفته باشد یا نه اما ما باید تلاش کنیم آسیب ها را به حداقل برسانیم.

وی افزود: باید به ورزشکاران آموزش دهیم که چگونه تمرین کنند و چگونه بخوابند! ورزشکاران ما از فعل و انفعالات سیستم فیزیولوژیک بدن در ساعات شب اطلاعی ندارند که نیازمند آموزش هستند.

آلوسی اظهار کرد: ورزشکاران ما از ابتدایی‌ترین مسایل ورزشی اطلاعی ندارند و اکثر تحصیل کرده های ورزشی ما از کشورهای اروپایی نیز علم و آگاهی بیشتری دارند اما متاسفانه ما فاقد امکانات ورزشی مناسب  هستیم.

وی تصریح کرد: از تیم ها درخواست می کنم بازیکنان را بعد از آسیب دیدگی به حال خود رها نکنند.

محمدحسین انصاری فرد، سردبیر روزنامه پیروزی نیز در این برنامه گفت: تحقیقاتی انجام شده نشان می دهد، بازیکنان ما بصورت طبیعی مستعد آسیب دیدگی هستند. الگوهای غلط تغذیه ای و شیوع کبد چرب باعث می شود در تمرینات هوازی تاثیر منفی روی بازیکن داشته باشد.

این فعال مطبوعاتی افزود: متاسفانه دیدگاه‌های بازیکنان را بگونه ای تغییر نمی دهیم که نیازی به نظارت بر آن ها نباشد.

انصاری فرد گفت: در کشورهای توسعه یافته آموزش و پژوهش بسیار مهم است؛ بطور مثال تیمی که در طول فصل مشکلاتی داشته در انتهای فصل بررسی می شود که دلایل این ناکامی چیست!

امین نوروزی کارشناس فیزیوتراپی گفت: ما از نظر شرایط تغذیه باید درکنار تیم متخصص داشته باشیم؛ زمین های بازی خوبی هم  نداریم و تیم ها از کمترین امکانات هم بی بهره هستند هستند.

نوروزی افزود: بسیاری تیم ها ارزشی برای کادر پزشکی قائل نیستند و فقط به برد فکر می‌کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از مسائل تنفسی یا قلبی و عروقی مورد توجه نیست اما باید امکانات پزشکی مثل تیم های اروپایی در اختیار باشگاه ها باشد.

نوروزی گفت: باید از متخصصین برجسته خارج از کشور دعوت کنیم و افرادی صاحب سبک و صاحب علم در کشور تدریس کنند و سطح دانش پزشکی ورزشی را در کشور ارتقا دهیم.

وی افزود: پزشکان ما بسیار بالاتر از سطح آسیا هستند ا ما امکانات نداریم. اگر ورزشکاری در یک شهرستان آسیب ببیند، باید به تهران مراجعه کند چون امکانات بطور عادلانه توزیع نشده است.

برنامه ورزش بدون ویرایش
نرم افزار موبایل ایلنا