کد خبر: 318782 A

با حضور در برنامه 90؛

بازیکن سال‌های دور بایرن‌مونیخ به تمجید از عل دایی، علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا پرداختو

به گزارش ایلنا، پُل برایتنر که مهمان برنامه 90 بود درباره دلیل حضورش در ایران گفت: برای چهارمین بار به ایران سفر کردم. اولین بار سال ۱۹۷۳ در استادیوم تازه تاسیس‌تهران(آزادی) با تیم بایرن‌مونیخ به مصاف تیم ملی ایران رفتیم که شکست خوردیم و بازی دوم مقابل پرسپولیس قرار گرفتیم.

وی با اشاره به حضورش در ایران متذکر شد: به عنوان نماینده بایرن‌مونیخ به سراسر دنیا سفر می‌کنم و این‌بار با یک هیات بزرگ اقتصادی از ایالتی از جنوب آلمان به ایران آمده ایم.

مدافع پیشین تیم ملی آلمان درباره شکست بایرن برابر تیم ملی ایران در سال ۱۹۷۳  و اینکه گفته می‌شد بایرن آن بازی را جدی نگرفته بود، گفت: اینطور نبود. ما به خاطر جشن قهرمانی خسته بودیم ولی بعد از آن در بازی دوم مقابل پرسپولیس بهتر شدیم.

برایتنر با تمجید از استادیوم‌آزادی خاطرنشان کرد: من تحت تاثیر آن استادیوم بزرگ که غیرقابل وصف بود، قرار گرفتم. این یکی از نقاط اوج یک بازیکن است که بتواند در چنین استادیومی بازی کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا فوتبال ایران را دنبال می‌کند یا خیر، تاکید کرد: من فوتبال بین‌المللی را دنبال می‌کنم. می‌دانم ایران الان در مرحله مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۸ با ترکمنستان، گوام، هندوستان و عمان همگروه است.

برایتنر درباره حضور بازیکنان ایرانی در لیگ آلمان و حضور علی دایی، علی کریمی و وحید هاشمیان در تیم بایرن‌مونیخ، اظهار کرد: آنها را می‌شناسم و پیگیر وضعیت آنها بودم. این بازیکنان تاثیرهای متفاوتی در بایرن گذاشتند. ما با علی دایی در تیم بایرن، گلزن تمام‌عیاری داشتیم. اگر او الان بود، قطعا موفق‌تر بود چراکه در فوتبال امروز دفاع آخر نداریم و با قدرت سرزنی دایی الان او راحت‌تر می‌توانست کار کند. دایی نه تنها در بایرن بلکه در تیم هرتابرلین هم گل‌های بسیار خوبی زد.

وی ادامه داد: هاشمیان هم بازیکن خوبی بود ولی از نظر قدرت‌بدنی به او در تیم بایرن فشار می‌آمد. او هم فوتبالیست فوق‌العاده‌ای بود ولی شاید این بازیکن قدرت‌بدنی که در بوندس‌لیگا نیاز بود را نداشت.

مدافع تیم ملی آلمان درباره علی کریمی هم تصریح کرد: کریمی تمام مشخصات برای تبدیل‌شدن به بهترین بازیکن اروپا را داشت. او می‌توانست بدون آنکه نگاه کند، به آن سمتی که می‌خواهد پاس بدهد ولی برای کریمی به عنوان اینکه نفر اول تیم بایرن باشد، فشار زیاد بود. با این حال لذت می‌بردم وقتی بازی او را می دیدم.

برایتنر درباره اینکه ایرانی‌ها انتظار داشتند دایی بیشتر از یانکر بازی می‌کرده، گفت: من آرزو داشتم دایی بیشتر بازی کند.

وی با بیان اینکه مهدوی‌کیا را هم می‌شناسد، گفت: مهدی بازیکنِ تیمی خوبی بود و او را هرجا می‌خواستید، می‌توانستید قرار بدهید. مهدی بازیکنی بود که هیچ‌وقت از کارش ناراضی نبودید.

مدافع پیشین تیم ملی آلمان درباره 2 بار گلزنی در فینال جام‌جهانی تصریح کرد: بزرگ‌ترین لحظه زندگی من وقتی بود که داور با سوت خودش فینال را به پایان برد و ما قهرمان شدیم.

برایتنر با بیان اینکه راست پا است نه چپ پا، گفت: من در واقع بازیکن خط میانی بودم ولی یک بازی بود که تمام مدافعان مصدوم بودند و مربی از من خواهش کرد برای یک بازی به پست دفاع چپ بروم و از آن لحظه به بعد مدافع چپ شدم. از آن روزهای اول یک مدافع چپ در من متولد شد و سهمی در این پُست ایفا کردم.

وی در ادامه درباره اینکه چه تعاملی می‌توان بین فوتبال ایران و آلمان داشت، گفت: می‌توان بازیکنان جوان ۱۴ یا ۱۵ ساله را به صورت مدام به آلمان فرستاد و علاوه بر آن تبادل فشرده مربیان را آغاز کنیم و مربیانی بیاوریم که در آموزش بازیکنان جوان تخصص داشته باشند.

مدافع پیشین آلمان با بیان اینکه این کشور چه کار کرد که بعد از یک افت چند ساله دوباره اوج گرفت، تاکید کرد: حدود سال ۲۰۰۴ بود که نسبت به آموزش جوانان شناخت پیدا کردیم. در دهه ۸۰ و ۹۰ بازیکنان جوان را کارگر فوتبال کرده بودیم. در آن روزها ۷۰ درصد روی مسائل‌بدنی کار کردیم و فوتبال ما به مرور بدتر شد. در دهه ۹۰ به خوبی درک نکردیم کشورهای قدرتمند دیگر ترکیبی بازی می‌کنند نه «من تو من». ما بعدا متوجه شدیم باید از دیگران یاد بگیریم و سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ یاد گرفتیم فوتبال را به اوج برگرداندیم. ما آماده بودیم که خودمان را اصلاح کنیم.

برایتنر در پاسخ به این سئوال که آیا گواردیولا در بایرن خواهد ماند یا خیر، گفت: فقط خود گواردیولا پاسخ این سئوال را می‌داند. ما دوست داریم او در بایرن بماند.

بایرن مونیخ پرسپولیس علی کریمی مهدوی کیا مهدی مهدوی کیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر